HIJ LEEK EEN DWAAS.... J KEN ROMAN VAN ACNES LOUISE PROVOST 22 r^'v/vwv/V'wwwwn/vww^) NEGENDE j VERVOLG Maar zij moest zich niet zoo laten gaan. Zij pro beerde zich uit haar lectuur te herinneren, hoeveel lucht een mensch noodig had om te leven, maar dat was ook de weg naar den waanzin. Vastberaden vestigde zij haar gedachten op andere dingen. Waar was haar pantoffel Hier I Buiten f Misschien vonden ze haar. Het schot moest de bedienden gewekt hebben, en zeker zou Jennison regelrecht naar de bibliotheek komen. Zij had lang op den belknop gedrukt, vóór zij de kamer doorsloop om dien indringer in 't oog te houden, tot er hulp kwam. Maar hij had haar overvallen. Zij was doodelijk verschrikt geweest, zij had niet durven blijven, maar het moest wel. Iemand probeerde Dick te bestelen, hem misschien zijn laatste kans te ontnemen, om een ontzaglijk verlies te ontgaan. Jennison was nu hoogstwaar schijnlijk daarbuiten, en de anderen ook. Er moest een groote schaar in die stalen la liggen. Zij vond haar en sloeg met het eene oog tegen de deur. In haar eigen ooren klonk het fel kletterend, maar zij wist, hoe dik en bijna geluiddicht die deur was. Zij liet haar arm zinken en luisterde, maar hoorde niets. Weer sloeg zij, nu met al haar kracht, en weer hield zij op, en zij gaf een snik van opluchting toen een rhythmisch rom-tom terugklonk. Zij antwoordde driftig'en hurkte tegen de deur, zoo dicht mogelijk bij de redding. Zij schenen veel tijd noodig te hebben. De lucht werd zwaar, de knellende stalen wanden schenen op te dringen. Waar was Jennison 1 Zij had gedacht, dat hij de combinatie even goed kende als zij. Meneer Varick had hem ook vertrouwd. Weer kwam de doodsangst. Er was daar niemand, die wist. Dick had de combinatie veranderd. Zij had het zelf voorgesteld, den eersten avond, dat hij hier was. En Dick was mijlen ver, haastte zich voort door den nacht, in een slaapwagen, niets beseffend, op zijn reis naar het westen. Zij klopte nog eens wild op de deur, maar haar kracht minderde zoo snel. De lucht werd steeds zwaarder. Zij kreeg een slaperig gevoel en beheerschte het snel. Zij mocht niet toegeven. Maar 't was ver schrikkelijk, zoo te moeten sterven. Opgesloten gestikt Er kwamen gedempte geluiden tot haar, meer voelbaar dan hoorbaar. Dat moest de donder zijn. Het leek uren geleden, dat zij uit het raam had ge keken naar het naderend onweer. Opnieuw kwam er een dof gerommel, en het licht ging uit. Weer omving haar die enge, angstwekkende duisternis. Verstikkende duisternis. Zij sloeg haar armen uit, en sloeg ze tot pijn tegen onverzettelijk staal. „Dick Dick Kom terug De menschen in de bibliotheek wachtten. Er waren kaarsen gehaald, en die wierpen griezelig dansende schijnsels. Niemand dacht aan slapen. Grant had het vlugste paard gezadeld en rende naar het dorp, om te telefoneeren, als het kon, of een gara gehouder op te kloppen om bougies, maar hij had zelf weinig hoop op succes. Het onweer nam af, maar het licht bleef uit, en ook de telefoon werkte niet. Soms praatte er iemand zacht, dan bleef het weer lang stil. Er werd aan ge dacht, de safe te laten forceeren, maar daarvoor zou men iemand uit de. stad moeten laten komen, en al had men kunnen opbellen, dan was er toch niemand te bereiken voor den volgenden morgen. Iemand begon den luchtvoorraad in de kast te be rekenen, en hield er zenuwachtig mee op. Leila zat doodstil, met neergeslagen oogleden haar onnatuur lijk glinsterende oogen verbergend. Jessamy Landon zat daar opgesloten. Zij zou sterven, maar daar kwam Dick wel overheen. Zij zou bevrijd zijn van die ter gende wetenschap, dat hij van een ander meisje hield. Aan de safe wisselden Nicky en Jennison elkaar af met luisteren en kloppen, 't Baatte niets, maar 't kon haar moed geven. Nu was Nicky er, met zijn oor tegen de deui. Hij zag op met een vreemden blik. Zijn stem klonk ingehouden. „Ze heeft in geen vijf minuten geantwoord." KORTE INHOUD VAN '1' VOORAFGAANDE: De millionnair Nicolaas Varick voelt z'n einde nade ren. Verscheidene hebzuchtige familieleden zijn op Varick's buiten Lynnewood samengekomen, om- z'n dood af te wachten. Dick Bradshaw, een jongeman, wordt door Varick uit het buitenland aan z'n doodsbed ontboden. De oude heer vertelt hem, dat hij vroeger op z'n moeder verliefd geweest was, doch dat door zekere lasterpraatjes van een huwelijk nooit iets gekomen is. Kort na dit onderhoud sterft Varick. Dick Bradshaw is universeel erfgenaam. Hij krijgt onmiddellijk een millioen dollars en wordt eigenaar van alle bezittingen op voorwaarde, dat hij een jaar na den overlijdensdag van Varick geheel vrij van schulden is. De hebzuchtige familieleden erven totaal niets. Alleen wanneer Dick aan de genoemde voorwaarde niet kan voldoen, worden Varick's bezittingen aan hen toegewezen. Jessamy Landon, Varick's secretaresse, blijft, volgens het testa ment, voorloopig in dienst voor het samenstellen van een catalogus. Dick is bij de eerste ontmoeting reeds op het charmante meisje verliefd geworden. Claire Varick, een der onterfde familieleden, heep op aan dringen van haar zoon Nicky en haar dochter Leila aan Dick Bradshaw gevraagd voorloopig op Lynne wood te mogen blijven logeeren. Een cheque van 40.000 dollars, zoogenaamd voor het aflossen van een hypotheek, heep ze hem met een traan en een senti menteel verhaaltje afgebedeld. Stacy Jordan verkoopt in samenwerking met Oliver Ennis, een eveneens ont erfd familielid van Varick, aan Dick Bradshaw een waardeloos stuk boschgrond voor 350.000 dollars. Nicky Varick heeft zich in een schandaaltje verwik keld. Hij moet Lois La Roche, een artiste, schadeloos stellen wegens verbreking van trouwbelofte. Dick be taalt voor hem 50.000 dollars. Leila Varick heep in een sensatie-blaadje een artikeltje hierover gepubli ceerd, waarin zij Dick van het schandaal beschuldigt. Een exemplaar van dit blad stuurt zij toe aan Jessamy Landon, die naar aanleiding hiervan haar verhouding met Dick verbreekt. Dick zoekt vergetelheid in fuiven en feestvieren. Leila ziet nu haar kans schoon. Zij weet zich zóó aan Dick op te dringen, dat spoedig een verloving tusschen hen beiden tot stand komt. Jordan ziet andermaal kans Dick te bezwendelen, dezen keer voor een bedrag van drieénzestigduizend dollars. Op Lynnewood steelt hij uit de safe, waarvan hij de combinatie kent, een aantal kostbare papieren. Jessamy verrast hem. Jordan weet haar evenwel te overrompelen en sluit haar in de safe op. ZEVENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK Pinckney Gaines was kort na middernacht thuis- .gekomen en hij sliep als een roos, toen Jennison opbelde. Hij greep slaperig naar den ontvanger en was aanstonds klaar wakker. „Nee, ik heb hem niet gezien sinds 't diner, maar ik zal hem zien te vinden, als hij nog in de stad is. Is 't dringend V' De stem aan het andere eind van den draad werd schril en trilde van agitatie. Pink's oogen gingen wijd open van plotselinge aandacht. „Wét zeg je I Wie Hallo Hallo Hij zei iets korts en bijterigs, toen hij afgesneden werd, en trachtte weer verbinding te krijgen. Kost bare seconden vervlogen. Eindelijk kwam er een stem. „Lynnewood geeft geen antwoord.'' Lynnewood was het dorp, met het telefoonkan toor. Pink kookte. „Probeert u nog eens," drong hij aan. „Ik moet ze spreken." Er kwam een nieuwe pauze, en weer dat onge lukkige zinnetje. „Lynnewood geeft geen antwoord." De stem gaf er een verklaring bij. „Er is daar onweer. Waarschijnlijk een draad gebroken." Hij hing op, fronsend, greep met één hand naar zijn kleeren en nam toen den ontvanger weer op. Het onweer kwam nu over de stad, maar niet zoo zwaar met zijn locale gesprekken had Pink geen moeite. Hij wist, waar Dick logeerde, in een veel kleiner hotel dan hij gewoonlijk bezocht. Hij belde en kreeg aanstonds antwoord. „Meneer Bradshaw is een kwartiertje geleden vertrokken." Andermaal mompelde Pink die bijterige opmer king. Hij belde den jongen, die nachtdienst had aan het schakelbord van zijn eigen bescheiden hotel. „Tommy, neem een paar gesprekken van me over, wil je 1 Je kent mijn vriend meneer Bradshaw, is 't niet f Hij gaat op reis naar 't westen, als hij nog niet in den trein zit, en ik wil hem terugroepen. Bel allebei de stations op en laat ze hem opsnorren. Hij moet me dadelijk opbellen, al mist hij nog zooveel treinen. Gesnapt „Komt in orde, meneer Gaines." „Mooi. Nu had ik graag dit nummer." Hij noemde de cijfers en sprak weldra een slaperige stem aan het andere einde met den naam Bill aan. Er was een wonderlijke verandering over den genoeg lijken Pink gekomen. Zijn mond was vertrokken tot een rechte lijn en gaf afgebeten bevelen. „Ben jij 't, Bill 1 Word wakker en luister goed. Stacy Jordan is vannacht betrapt, terwijl hij Brad- shaw's brandkast op Lynnewood plunderde, maar hij is ontsnapt. Welken kant op weet ik niet, want ik werd afgebroken. Laat zijn kamers in de gaten houden en stel je in verbinding met Powell en Canby. 't Net van Lynnewood schijnt kapot te zijn, maar je kunt de politie er rondomheen waarschuwen. Hij is waarschijnlijk een flink eind voor. Let op de vlieg velden en de uitvarende schepen hij zal wel een lang traject willen pakken. Ik ga als de weerga naar Lynnewood, maar ik moet eerst Bradshaw op zien te snorren. Die schurk van 'n Jordan heeft een meis je in een brandkast opgesloten, voor hij de plaat poetste, en Bradshaw is de eenige, die de combinatie weet. Prachtig Vooruit maar Weer belde hij den gedienstigen jongeling aan het schakelbord. „Ja, meneer, ik heb allebei de stations en ze zijn aan 't omroepen, maar er gaat geen een trein naar 't westen vóór morgenochtend." „Dank je, Tommy." Pink hing op, fronste. Vreemd, dat Dick op dien tijd zijn hotel had verlaten. Hij had vroeger moeten gaan, óf den volgenden ochtend pas, al naar hij langer werk had met het afwikkelen van een paar zakelijke aangelegenheidjes. Enfin, dat was mislukt. Pink dacht snel, bekeek mogelijk heden. Hij zou een brandkastbouwer zoeken, een inbreker desnoods maar er moest direct iemand naar Lynnewood. Hij greep weer naar de telefoon, maar een roffel op de deur hield hem tegen en snel ging hij opendoen. Dick stond op den drempel, met een koffer in de hand. „Ik liep voor tijdverdrijf even binnen beneden," zei hij, „en die knaap aan de telefoon zei, dat je overal om me gebeld had. Is er iets Ik ga morgen pas weg, maar ik ben vroeger op stap gegaan om den trein van 1.55 te halen, die in Lynnewood stopt, maar de dienstregeling is veranderd ik kwam te laat. 't Is misschien gek, maar ik had zoo'n gevoel, dat ik er dadelijk heen moest." Hij trok geërgerd zijn schouders op en zette zijn koffer neer. „En ik heb 't nóg. Ik wou, dat ik dien trein gehaald had. Als ik zulke sterke voorgevoelens heb, gehoor zaam ik er liefst maar aan. Wat mankeert er aan V' „Alles Pink was zich snel aan 't kleeden. „Je gaat naar Lynnewood en ik ga mee. Luister even. Ik moet gauw praten." Dick luisterde. Zijn gezicht verbleekte langzaam, en er kwamen fijne druppels op zijn voorhoofd. „Ze heeft me geroepen," zei hij eenvoudig, „en ik had haar haast in den steek gelaten. Kom mee." Pink greep hoed en regenjas en holde hem na de straat op. Een taxi ging voor dit geval niet snel ge noeg, maar Dick riep er een aan en gaf den chauffeur kortaf bevel, hard naar de dichtstbije huurgarage te rijden. Er ging dien nacht geen trein meer naar Lynnewood, en Dick was dien dag niet met zijn wagen gekomen. Zij moesten een auto hebben. De garage-man keek twijfelachtig naar het tweetal, dat vlug, vlug een snellen wagen wou hebben. Daar kon hij last mee krijgen, niet alleen met zijn patroon maar ook met de politie, en 't was ook geen weer, om een van hun beste auto's hard te laten rijden. Hij treuzelde en maakte bezwaren. De tijd vloog. Een minuut minder of meer kon een verschil maken van leven of dood. Dick begon er gevaarlijk uit te zien. Er kwam rumoer buiten en een wagen, met modder bespat, rolde binnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 22