-rr Wl Foor 't geval dat het expe ditieschip den kogel, eenmaal weer aan de oppervlakte, niet mocht ontdekken, kan de professor een kleurstof laten afvloeien die de eet in 'n omtrek van tweehon derdvijftig meter bedekt. Vliegtuigen, die naar den kogel zoeken, merken deze vlek in ieder geval op. snelle dood zal mij en mijn helper treffen. Ontstaat er slechts een scheur, waardoor het water langzaam naar binnen sijpelt, dan heb ik nog de gelegenheid van binnen een zeer zwaar luik voor het venster te slaan en stevig vast te schroeven. Zelfs aan den buitenkant kan ik een daar aangebracht luik magne tisch sluiten. Het doel van mijn duiktocht, namelijk het waarnemen van t leven op den bodem der zee, zou op die manier echter verijdeld worden en er rest mij in dat geval niets anders dan weer naar de opper vlakte te stijgen en een nieuw venster te laten inzet ten, dat, naar ik hoop, bij mijn volgenden tocht den druk kan weerstaan. Dit is trouwens het eenige moeilijke punt bij de heele constructie." De professor sprak deze woorden zóó kalm, alsof er bij mislukking zijn dood niet mee gemoeid was Alle andere moeilijkheden werden op verrassende wijze opgelost. Dat professor Piccard en zijn assistent gebruik zullen maken van zuurstofapparaten ligt voor de hand. De bemanning van duikbooten doet reeds jarenlang hetzelfde. Op een speciaal lood een echolood kan de geleerde steeds aflezen, op welke diepte de kogel drijftop de ultra-korte golf zal Piccard steeds in verbinding kunnen blijven met den kapitein van het expeditieschip, hij kan zelfs met hem spreken en hem zijn wonderbaarlijke be vindingen mededeelen De kogel is zoo licht, dat hij, onbelast, voor 'n vierde gedeelte boven het water uitsteekt. Eerst wanneer Piccard aan de onderzijde den ballast langs magnetischen weg bevestigd heeft, zal 't gevaarte in de diepte zinken. Bij een ballast van 300 kg. zakt de kogel reeds tot op 'n diepte van vele duizenden meters. Als 't echolood aangeeft, dat de kogel den zee bodem nadert, dan werpt Piccard zooveel ballast uit, dat hij plm. vijf meter boven den bodem blijft drijven. Een sleeptroshoudt den kogel steeds onge veer op gelijke hoogte, de stroom zal hem langzaam voortbewegen en door het observatievenster, dat naar beneden gericht is, kan de professor de dingen aanschouwen die nog door geen menschenoog gezien het half uur zal zoo'n raket worden afgeschoten, zoodat het expeditieschip steeds zal kunnen nagaan, waar de kogel drijft. Zoodra de kogel weer aan de oppervlakte is, laat professor Piccard ten overvloede een kleurstof afvloeien, die de zee in 'n omtrek van tweehonderdvijftig meter zal bedekken, zoodat men hem ook vanuit watervliegtuigen eventueel zal weten te vinden. „U ziet," aldus besloot de professor met denzelfden vriendelijken glimlach, „bij nadere beschouwing is het heelemaal geen waagstuk. Ik ben allerminst 'n zelfmoordenaar. Als ik me wou verdrinken, dan kon ik beter den bekenden molensteen om mijn hals binden. Dezen diepzeetocht onderneem ik geheel ten dienste der zoölogen, dit in tegenstelling tot mijn stratosfeervluehten, waar ik me op eigen terrein bewoog, namelijk het stralenonderzoek. Thans zal ook een ervaren zoöloog mijn begeleider zijn en ik hoop, dat wij vele geheimen zullen ontraadselen. W&t wij zullen ontdekken, dat laat zich met geen mogelijkheid van te voren zeggen." Hiermede nam de professor afscheid. Niets aan hem verried eenige emotie en toch staat hij aan den vooravond van zulk 'n fantastisch avontuur, waarbij hem wel degelijk zoo ernstige ge varen bedreigen, dat 'n gewone sterveling 't steeds nog niet kan „vatten" zelfs al loopt hij drie dagen met de gedachte eraan rond en al houdt hij 't stout moedige plan technisch voor uitvoerbaar. Als dan binnen afzienbaren tijd de beroemde professor in zijn kogel op 'n diepte van duizenden meters vlak boven den zeebodem drijft,omringd door de meest fantas tische visschen, die met verschrikte oogen zullen staren naar 't electrische licht, als de wereld in ademlooze span ning den afloop van 't waagstuk afwacht, dan zullen onze abonné's aan de hand van bij gaande interessan te foto's het geheel „als met eigen oogen" kunnen vol gen Het sleeptouw, dat den kogel op veili- gen afstand van den bodem houdt (af beelding rechts). In dien de bodemon gelijk is en de kogel een heuvel nadert dan legt zich een grooter stuk van 't sleeptouw op den grond: het gewicht van den kogel ver mindert en bijgevolg stijgt hij automa tisch. Indien de kogel te zwaar blijkt om drijvende te blijven, dan wordt op den kop een speciale tank geconstrueerd, die, gevuld met olie, den kogel in ieder geval drijvende houdt. Mocht de kogel in zeegras verzeild raken, dan kan pro fessor Piccard, door alle uit steeksels, zooals lamp stuur- vinnen, trechter etc. af te werpen, de stijgkraeht van den ballon zóó verhoogen, dat hij aan deze gevaren ontkomt. Bovendien zal er speciaal op worden gelet gebieden uit te zoeken, waar geen zeegras voorkomt. zijn. Boven dit venster bevindt zich een schijn werper met speciale lam pen, die den waterdruk kunnen weerstaan name lijk kwikzilverhoogdruk- buizen, die maar weinig stroom verbruiken en de omgevinghelder verlichten. De ballast hangt in een trechter onder aan den kogel. Hij bestaat uit schrootijzer, dat gemagne tiseerd wordt. Zoodra pro fessor Piccard den magneti schen stroom onderbreekt, stroomt het schrootijzer uit den trechter, het wordt niet langer vastgehouden en. de kogel stijgt. Op deze manier is het ook mogelijk de diepte te regelen, waarop de geleerde zijn waarnemingen wil doen. Het ei van Columbus De sleepkabel overigens wordt eveneens langs magnetischen weg vastgehouden. Mocht zich het geval voordoen, dat de tros in planten verward raakt, dan heft Piccard eenvoudig den stroom op en de sleeptros blijft voorgoed op den bodem der zee liggen'n bewijs voor latere geslachten van den durf en ondernemingslust der twintigste eeuw In den wand van den duikerkogel zijn verschil lende sterke magnetische ankers aangebracht. Op die manier konden verschillende voorwerpen stevig worden vastgehouden, waartoe anders gaten moes ten worden geboord, die de waterdichtheid van den kogel ernstig in gevaar zouden brengen. Bovendien heeft deze vondst nog het voordeel, dat professor Piccard bij dreigend onheil, door den stroom te onderbreken, alle uitsteeksels kan afwerpen. De kogel wordt dan heel wat lichter en stijgt met groote snelheid naar de oppervlakte. De moedige geleerde rekent er ook op, dat de kogel door geweldige zeemonsters zal worden aange vallen. Misschien.hoopt hij zelfs op dit buiten kansje Als afweermiddel zendt hij dan zware elec trische schokken op hen af, die de gedrochten op veiligen afstand zullen houden. Ook 't geval, dat men den kogel, eenmaal weer aan de oppervlakte, niet aanstonds zal ontdekken, heeft professor Piccard onder de oogen gezien. De kogel is uitgerust met een aantal rookraketten, die 's nachts bovendien 'n rooden gloed verspreiden. Om

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 4