J dat*""! SÜ0 PBNA 10 23 „Je durft lieel wat aan, Jessamy." Zijn armen kwamen om haar heen, en trokken haar nader, terwijl zijn gelaat zich naar het hare boog. „Waarom niet f We zullen gelukkig en vroolijk zijn, Dick, of we arm zijn of rijk. Dat malle geld kan me niets schelen behalve dat ik je graag zou zien winnen. Er heeft maar één ding tussclien ons gestaan, en nu weet ik, dat daar niets van waar is." „Jessamy, je bent de liefste. O, die vertjoepte klok Hij haalde kort adem en lachte tegen haar. De klok in de hal sloeg twaalf, met plechtig afgemeten slagen. Hij liet haar onwillig los, en zij keken elkaar weer aan en lachten zacht, alsof er zooiets als nijd en armoede op de wereld niet bestond. Toen hield hij het gordijn voor haar open en zij keerden terug in de bibliotheek. Hij plaatste een stoel aan de lange tafel, waar Spencer op hem wachtte, en ging zelf aan het einde zitten met de reistasch naast zich. Zoo, aan het hoofd van de tafel gezeten, leek hij meer op een rechter dan op een beklaagde, ondanks zijn moede oogen en de spo ren van een bezwaarlijke reis. Hij begon rustig te spreken. Hij be sprak zijn finaneieele moeilijkheden en de reeks van tegenslagen, die er toe geleid hadden. Zijn oogen gingen lang zaam van den een naar den ander, als voerde hij een laatste pleidooi voor die mensehen, die hem zooveel te dan ken hadden. Hij sprak over den ramp zaligen grondkoop, met een peinzende» blik naar Oliver. Hij deed het verhaal over de gestolen staatspapieren, en over den laatsten slag, de Maricoba-aandee- len, die valsch waren gebleken. Hier kwam er beroering buiten Oliver had niemand daar van geweten. Weer sprak hij over den boschgrond, het eenig overgebleven bezit van het millioen, waarmee hij begonnen was. ..Ik geloof nog, dat ik daar mijn geld uit redden kan, al lijkt dat u op 't oogenblik misschien belachelijk. Lee- nen kan ik niet, maar ik heb een ven nootschap opgericht en ik kan aandeelen verkoopen, en ik kom n hier voor 't laatst het verzoek doen, mij op die manier te helpen. I" weet allemaal, wat er voor mij op 't spel staat. Ik weet ook, wat er voor op 't spel staat. Maar in 't jaar, dat u me kent, heb ik u nooit iets geweigerd, dat u me vroeg, en nu doe ik een beroep op uw edelmoedig heid. Als u me wilt helpen, geef ik n mijn eerewoord, dat u er nooit spijt van zult hebben." I.eila keek gereserveerd, eenigszins minachtend. Claire's eenige antwoord was een lichte, opwaartsclie beweging der wenkbrauwen. Nicky bleef knorrig staan en gaf een schop tegen een kleedje. „Spijt me," zei Oliver kortaf. „Abso luut onmogelijk. En ik zou u raden, die heele zaak op te geven. I' krijgt last, als u dat goed probeert te slijten." „Dan zal ik verder gaan met mijn rapport." Zijn stem klonk nu krachtiger, scher per. Hij haalde een brief uit zijn zak. „1" weet waarschijnlijk, dat meneer Variek mij kort voor zijn dood heeft laten roepen. Toen ik bij hem was, gaf hij me in verzegeld couvert zekere instructies, om na zijn dood te lezen en hij eischtc de belofte van me, dat ik ze letterlijk ten uitvoer zou brengen. Ik zal ze u voorlezen." Ze keken elkaar snel aan, en een kilte van vrees besloop de warmte van hun voldoening. Zou dit weer zoo'n bijtende hoon van Nicolaas Variek zijn Maar Dick las al „Beste Richard, - Wetende, dat mijn einde nadert, heb ik je een laatste ver zoek te doen. Ik wensch. dat je een proef voor me neemt, één poging nog om te ontdekken, of er zooiets als echte dank baarheid schuilt in mijn merkwaardige, familie, en hoe ver zij zich door hun hebzucht zullen laten meevoeren. Als mijn testament voorgelezen is, zul je weten, dat ik je een millioen dollars heb nagelaten, en het gebruik van mijn huis, en dat de rest van mijn nalatenschap je eveneens zal toevallen na verloop van een jaar, onder voor waarde, dat je dan solvent en vrij van schuld blijkt te zijn. Ik geef je echter bovendien de volgende instructies, die je verhouding betreffen tegenover-hen, die anders mijn erfgenamen zonden zijn: namelijk 1. Weiger hun niets, dat ze je vragen, persoonlijk of te zamen, uitgezonderd overdracht van vermogen in plaats van hun verloren erfenis, en iedere daad, die O]) zichzelf onbehoorlijk moet heeten. 2. Vervul hun minste wenschen, hoe buitensporig ook wees een wonder lamp van Aladdin voor ze, een jaar lang, ook al schijn je daardoor je eigen erfenis te riskeeren, ook al beloop je spot en minachting wegens je dwaas heid. 3. Tracht hun genegenheid en vriend schap te winnen, inzoover dit door edel moedigheid en vleiende attenties t<- bereiken is. Dat zijn de eenige deugden die zij waardeeren. 4. Zorg dat je arm wordt, of arm schijnt, en doe op 't eind een beroep op hun edelmoedigheid tegenover j< moeilijkheden, evenwel steeds beden kend, dat je op den verjaardag van mijn dood niet insolvent moogt zijn en geen schuld moogt hebben. Vraag geen meisje ten huwelijk voor er minstens zes maanden van je proefjaar voorbij zijn, en trouw niet. voor het heele jaar om is. Na verloop van dien tijd zul je kennis hebben ge maakt met vleierij en met spot, en mis schien met ongeluk en leed, maar ji zult ook je vrienden kennen. Ik vraag veel van je. Je zult rijk zijn. gevleid en benijd, gekoesterd en belaagd, nederig gediend en vurig ge haat. Altijd zul je de wolvenbende op je hielen hebben, altijd zullen ze je in de ooren krijschen„Geef. -geef'!" Misschien verlies je je geloof in de menschheid, zooals het mij gegaan is. misschien ook niet. In ieder geval, je krijgt een sportief spel te spelen. Hei zal een proef zijn op je eigen schrander heid en op 't eergevoel, dat mijn inte ressante familie nog mocht bezitten. Beide zijn onmisbaar voor hem, die eb verantwoordelijkheid van den rijkdom moet dragen. Als een mijner bloed verwanten een echte Variek blijkt t< zijn, zooals vroeger de Varicks waren, en zich bereid verklaart, zijn of haar eigen belang op te offeren om jou in je nood te redden, zal ik tevreden rusten. Di. persoon zal dan hetzelfde bedrag van je ontvangen, dat hem of haar ten deel zou vallen, als mijn nalatenschap ver deeld werd. Teneinde hun rechtmatige belangen te beschermen heb ik een af schrift van dezen brief, met alle noo dige instructies, in handen van mijn executeur gegeven. Je hebt nu het spel in handen. Ik draag je op, liet voor mij te spelen. Dat God je zegene. Nicolaas Variek." De stem zweeg. Het ritselen van langzaam opgevouwen papier klonk luid in de stilte. „SchandaligHet was een nauw hoorbare fluistering van Leila. Claire bracht met bevende hand haar zak doekje naar haar lippen ééns van haar leven was zij sprakeloos. Oliver trok met zijn schouders, maar zijn Vervolg op blz. 26 meer verdienen in de techniek? Een beter betaalde betrekking kunt U verkrijgen indien Uw pres taties meer waard worden. Routine alleen is geen reden om Uw werkkracht beter te doen betalen maak Uzelf bekwamer. Studeer techniek thuis met BURGERLIJKE BOUWKUN DE, ARCHITECTUUR, MEU BEL- EN SCHILDERTECHN Bouwk. Opzichter, Bouw kundig Tekenaar, Burger- bouwkundige, Architect, Techn. Ambtenaar Bouw toezicht, Uitvoerder, Aan nemer (grote en kleinere werken), N.O.-acten, Ge zel en Meester, Meubel tekenaar, Binnenhuisarch. WATER enWEGENBOUW; BETONBOUW Waterbouwkundig Opz., Techn. Ambtenaar bij de R.W., Waterbouwkundige, Uitvoerder, Landmeetkun- dige, Betontechnicus, Sta- ticus, Wegentechnicus. WERKTUIGBOUWKUNDE AUTO-,VLJEGTUIGTECHN. Mach.constructeur, Werk tuigbouwkundige, Staal constructeur, Autotechnicus Vliegtuigtechnicus, Ver warmingstechnicus, Koel- technïcus, Monteur, Vlieg tuigmecanicien, Machinist, N.O.-acten, Meester en Gezel. ELECTROTECHNIEK, RADIO TELEVISIE, Electrotechn, Opzichter, Electrotechnicus, Radio- ARNHEM technicus, Installateur, Monteur, Meterijker,Voor- man Electr. Tractie, Die sel-machinist, N.O.-acten. CHEMISCHE TECHNIEK Technisch Chemicus, Gas- technicus, Analyst, Algem. VrddQ Scheikunde, Olie- en Vet- p industrie, Textielindustrie. prosp. r SPECIALE CURSUSSEN Boekhouden, Lagere Wis- kunde,Toelatingsexamen Luchtvaartkennis, Reclame-Assistent, Teke nen voor reproductie. 7 Want welke andere zeep ik ook in de loop van dertig jaar probeerde, dat heldere, vette sop, dat Sunlight Zeep geelt, kreeg ik toch nooit. Door Sunlight Zeep spaar ik niet alleen werk, maar ik kan trots zijn op een kraakheldere linnenkast en dat wil voor een huisvrouw toch wel wat zeggen! Het hele huis, van kelder tot zolder, is nu even Iris en helder. En ondanks die reuze kwaliteit en de dikke stukken, toch zo laag in prijs: één dubbeltje voor het grote pak, het is geen geld! En dan nog een bon voor geschenken, neen hoor, in mijn huis alléén SUNLIGHT ZEEP! 2 DIKKE STUKKEN NU CTS MET GESCHENKENBON

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 23