29 korren van hun ondernemingen, verlangde de keizer naar een rustig plekje, naar iets om zijn hoofdpijn te verzachten, naar-wat stil geluk om hem op te vroo- 1 ijken. Maar evenals zoovele andere mannen, die hierin worden teleurgesteld, kwam hij hals over kop terecht in die zee van klachten, die de sfeer der vrouw vormt. Wereldpolitiek, nationale problemen, burger lijke verantwoordelijkheid dat alles verdween als sneeuw voor de zon bij de monsterachtige nietig heden, die hot vrouwelijke brein verteerden. De dames uit de kringen rondom Frans Jozef verschilden hierin niet van de overigen. Zéker, zij wisten, dat er oorlog was geweest en zij hadden er wat ongemak door ondervonden, doch dat kon niet vergeleken worden met de anarchie, die hun eigen levens beheerschte. Zooals kinderen, die op den onderwijzer hebben gewacht, had elk uit de school te klappen. Sophie berichtte met rappe tong de laatste en meest ergerlij ke buitensporigheden, waaraan haar schoondochter zich had schuldig gemaakt. Elisabeth huilde, omdat Rudolf haar ontnomen wasde verzorgster van den kleinen kroonprins liet den keizer weten, dat er geen orde kon heerselien in de kinderkamer, als er tegelij kertijd door hare majesteit en door de aartshertogin orders werden gegeven, en natuurlijk tegenstrijdige orders. Daarna kwam gravin Eszterhazy en begon te klagen over de moeilijkheden, waarmee de paleis keukens te kampen hadden ten gevolge van 't nieuwe dieet der keizerin. Het was dringend noodzakelijk, dat er eindelijk een vaste regel werd gesteld, want de koks raakten in de war. Nu eens moesten de menu's zonder vleesch zijn, dan weer met vleesch, soms de melk gekookt, soms ongekookt, de hoofdmaaltijd nu eens warm, dan koud en soms hier werd er veel- beteekenend in de richting van Elisabeth's vertrek ken geknikt soms behoefde hij in het geheel niet te- worden opgediend. Ten slotte was daar de ietwat on regelmatige toeëigening van sigaretten geïmpor teerde en buitenlandsche die den hofmeester gedurig drukte bezorgde. „Sisi rookt," bracht de aartshertogin hier in het midden, „niet alleen aan tafel, maar den heelen dag." Dokter Seeburger bevestigde dit ontstellende nieuws. En wel op een toon, waaruit viel op te mer ken. dat dergelijke daden weer eens te meer bewezen, hoe ongeschikt Elisabeth als moeder was. Tot nu toe had Frans Jozef maar met een halfoor geluisterd. Hij was reeds verzoend met 't feit, dat volwassenen van het vrouwelijk geslacht nooit de kinderlijke ondeugd van het klikken te boven kwamen zij maakten elkaar nu eenmaal graag zwart. Maar dit nieuws van de sigaretten en Seeburger's be- hoedzame critiek was wat anders. Frans Jozef was niet kleinzielig, hij neigde evenmin tot onverdraag zaamheid of heersehzucht. Maar het tijdperk, waarin ook vrouwen zouden gaan rooken, was nog niet aangebroken. In die. dagen bleef 't rooken strikt voorbehouden aan de dametjes van het tooneel en de demimonde. Dat Sisi, zijn heerlijke Sisi, zich schul dig zou maken aan zulk een onbeschaamde uit spatting en dat niet eens in de eenzaamheid van haar kamers, maar zelfs bij de maaltijden en ten aanzien van het heele hof was werkelijk een slag. De keizer haastte zich naar het boudoir van zijn vrouw. Hij had nog een vage hoop, dat hetgeen hij zooeven gehoord had, niet waar zou zijn. Sisi echter ontnam hem die illusie on middellijk. Zeker,zij rookte. Zij hield er zelfs van en kou niet inzien, waarom de vrouwen niet zouden beginnen met iets, dat de mannen al eeuwen lang deden. Een sigaret was zoo gezellig in eenzame uren. Nu ze er eenmaal aan gewend was geraakt, rookte zij de eene sigaret na de andere, den heelen dag door. Frans Jozef fronste de wenkbrauwen. „Een dame van jouw rang doet dat niet," zei hij streng. Zij lachte met een schril- len, nerveuzen klank. De keizer merkte op, hoezeer Het nieuwe jachtVictoria e,i Albertwaarmede hlisabeth in hef. voorjaar de terugreis aanvaardde. Keizer Napoleon III van Frankrijk met keizerin li ligt'} i ie en kroon prins Lonlon. Sisi in zijn afwezigheid veranderd was, hoe slank ze was, hoe broos, hoe meisjesachtig. Dit was nu het resultaat van haar eigen zinnige en zonderlinge gewoonten, van haar zoogenaamde moderne levenswijzeHij had al een en ander gehoord over den buitensporigen ijver, waarmee zij turnde, over haar zwemlessen en haar stoutmoe digheid te paard. Zij had een gymnastiek- leeraar genomen, die liaar dagelijks trainde, en een Zweedsehe masseuse, die op haar ge wicht lette. Zij dreef haar manie voor hygiëne zoo ver, dat alleen voor haar persoon een tandarts in het paleis moest wonen. Van alle grillen der keizerin veroor zaakte haar belangstelling voor 't gebit (door Franzi opgewekt in de dagen van hun verloving!) wel de meeste beroering. De wereld was zich toen de waarde van '11 goed gebit nog niet bewustde triomf der tandheelkunde en van den glimlach, welks charme gewaarborgd wordt door de tandpasta, lag nog in een verschiet van zestig jaren. Tot aan den dageraad der twintigste eeuw prefereerden zelfs fotogra fen ernstige gezichten. „Alstublieft," ver zochten zij vriendelijk maar dringend, „geen tanden laten zien!" Slechts een Mona- Eisa-laehje kon er mee door. De pluchen fotoalbums uit het verleden bewijzen dit feit onomstootclijk. Bijna geen enkel modern man kan met, een foto bewijzen, dat hij een lachenden voorvader heeft gehad. Frans Jozef stond niet minder verbaasd over de ongeregelde en gewaagde gewoonten van zijn vrouw dan de rest van het Weensche hof. Daar Sisi er bovendien ongezond en ongelukkig uitzag, kou hij niet anders dan de meening van zijn moeder deelon. Het kwam niet in hem op. dat de oorzaak van deze levenswijze voortsproot uit haar grenzelooze verveling, het ontbreken van'n wezenlijke taak en de doelloosheid van haar bestaan. Hij zag dit niet in en Sisi kon het hem niet vertellen, daar zij er zichzelf niet van bewust was. Men bleef de keizerin het eenige onthouden, dat haar had kunnen redden haar kinderen. Met, het oog op Sisi's overspannen toestand achtte ook de keizer liet. verkeerd haai' thans met de zorg voor de kleinen te belasten. Dit gold in het bijzonder voor den kroonprins, wiens opvoeding niet enkel zaak van belang was voor zijn persoon en familie, maar ook voor de heele natie. Elisabeth ontkwam niet aan den kringloop der omstandigheden datgene, Wat haar treurigeu ge moedstoestand veroorzaakt had, scheen thans eerst door dien gemoedstoestand bewezen en gerecht vaardigd te worden Sisi zelf zag in, hoe weinig mogelijkheden haar leven nog bood en hoe bitter zij was te kort geschoten in haar bestemming als keizerin. Misschien had tante Sophie, in die lang-vervlogen dagen te Ischl, wel gelijk gehad, toen zij haar zoon voor een huwelijk uit liefde waarschuwde Zij voelde plotseling een heftigen en wanhopigen drang om te vluchten. Zij wilde weg uit Oostenrijk, weg van deze menschen, waaraan ze verbonden was door de banden des bloeds, en die haar vreemd bleven, en niets van haar wisten of begrepen. Zij moest op reisdat was de eenige oplossing. Hoe moest zij het aanpakken Op reis waar heen Rond den troon bestond geen persoonlijke vrijheid de keizerin mocht zelfs niet in de stad gaan winkelen, als dit haar aanstond. En tochzij, Elisabeth, was de keizerin Dit begon langzaam in zijn geheelen omvang tot haar door te dringen. Zij moest thans handelen niet als Sisi Wittelsbach, die altijd naar haar meerderen had geluisterd, niet als de nicht van tante Sophie of de schoondochter van Madame Mère, niet als de vrouw van Frans Jozef, maar als de keizerin van Oostenrijk. Nooit had zij de volle beteekenis van de keizerlijke majesteit en haar ongeschonden macht zoo duidelijk begrepen. Nu zou zij daar gebruik van maken, niet voor een volstrekte overwinning die verveelde haar al lang maar om een schuilplaats te vinden voor haar rusteloos gemoed Den volgenden dag, den tweeden morgen nadat de keizer was teruggekeerd, deelde zij Frans Jozef aan het ontbijt haar plan mede. „Ik ga weg." Haar woorden, waarvan hij den samenhang niet begreep, hadden niet dadelijk een bijzondere betee kenis voor hem. Sisi herhaalde haar woorden en beklemtoonde elke lettergreep. De keizer keek haar met verwonder de oogen aan. „Ik ben ziek," zei Sisi rustig. ,.Ik moet, voor het winter wordt, naar een zuidelijk klimaat." De keizer was dadelijk bezorgd en vroeg wat haar scheelde. Alles moest gedaan worden om haar kost bare gezondheid te bewaren. Maar op reis gaan dat zou niet gemakkelijk zijn. Hij had zooveel werk te verzetten op het oogenblik na het fiasco van den oorlog moest het heele ministerie hervormd worden. Bach en Grünne zouden moeten aftreden, graaf Recliberg en een staf van nieuwe helpers kregen de taak de fouten van het verleden goed te maken. Frans Jozef kon onmogelijk weg om zijn vrouw op een zwerftocht te begeleiden. „Dat hoeft ook niet. Ik ga alleen." De schok was tamelijk hevig. Frans Jozef stond op en ging haastig naar haar toe. Hoe ziek moest ze inderdaad zijn, om zulken onzin te kunnen vertellen Maar van den anderen kant, hij zou haar immers naar Ischl, Meran of Karlsbad kunnen laten gaan voor een verandering van lucht Hij zou zich onmiddel lijk in verbinding stellen met de familie uit Beieren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 29