,;j> cmafogen GEZOND? Geneesmiddelen en Geneeswijzen - 1 A M I :§J v-* Annonces betreffende 31 lag in "t droogdok om enkele reparaties te ondergaan, terwijl het nieuwe jacht van de Engelsehe koningin, de „Victoria en Albert" pas in April beschikbaar zou zijn. Er zat niets anders op dan maar te wachten. Met „paradijs" werd zachtjes aan een beklemming. Camelia's, orchideeën, de weelderige wingerd, die poëtisch van de overdekte portieo's neerhing, dat alles leek overdreven. De tropische maan, de nachthemel, waaraan de sterren zooveel sterker schitterden dan in het noorden, ile bries, zwaar van geuren, de fiesta's en serenades gingen tegenstaan. Elisabeth bracht de eerste dagen van het nieuwe jaar door met 't africhten van een achttal pony's, die Frans Jozef voor haar gekocht had. Samen met haar hofdames en drie Weensche cavaliers maakte zij dagelijks uitstapjes in de schilderachtige omgeving, en van elk dier tochten keerde het gezelschap terug, beladen met snuisterijen, zangvogels in kooien, bonte vlinders voor Elisabeth's verzameling, frissclie koralen van de zee en soms nog een of andere zeldzame pad. Omdat de keizerin zooveel van honden liield, werd haar villa spoedig een menagerie, waar alle soorten jonge honden, rasbeesten en bastaarden, door de Portugeesche vereerders geschonken, dooreen liepen. Opdat er geen gebrek aan huisdieren zou ontstaan, zonden de eigenaars van een kennel in Dublin ook nog een Iersehen wolfshond, Shadow genaamd. Deze, aan de collectie zijner soortgenooten toegevoegd, werd Elisa beth's favoriet. Langzaam kropen ile dagen voorbij. Eindelijk werd het April en koningin Victoria stelde grootmoedig haar nieuwe jacht ter beschikking. Te Funchal vlogen de koffers open. Een week later, juist toen het Britsche vaartuig de haven binnenliep, waren de keizerlijke zwervers gereed. Vroolijk, bruingebrand en be koorlijker dan ooit, nam Elisabeth afscheid van de eilandbewoners, die haar ongaarne zagen vertrekken. Men zou haar missen. De aanwezigheid van een keizerin had Madeira een nieuw aanzien verschaft en de stadsraad van Funchal zoowel als't gilde der herbei- giers prakkizeerde over een plan, om de keizerin nog eens te doen terugkeeren. Op den achtentwintigsten April stak de „Victoria en Albert" in zee en koerste naar Gibraltar. Te Cadix gingen de reizi gers aan land om de beroemde zigeuner- grotten te bezoeken en een uitstapje te maken naar het nabijgelegen Sevilla. Inmiddels was het nieuws van Elisa beth's aanwezigheid uitgelekt en de Moorsche stad bereidde een grootsche ontvangst voor. De hertog de Mont- pensier, zwager van koningin Isabella van Spanje, verscheen in groot gala en met zijn meest beminnelijken glimlach aan liet station. Hij hoopte de Oosten- rijksche keizerin naar zijn paleis te San Elmo te mogen begeleiden, vanwaar zij de Spaansehe koninklijke familie te Aranjuez zou kunnen bezoeken. Elisa beth was echter niet van zins om haar officieele plichten vroeger op zich te nemen dan strikt noodzakelijk. Zij ver klaarde den hertog, dat haar reis door Andalusië toevallig was voortgevloeid uit de route van het schip en dat het erg moeilijk zou zijn om in zoo korten tijd, als waarover zij beschikte, nog naar de koninklijke familie te Aranjuez te gaan. In plaats daarvan woonde Elisabeth een stierengevecht bij. Koningen had zij genoeg gezien in haar leven en zij ging nu liever naar een matador kijken. Deze Spaansehe sport interesseerde haar sterk. Maar zij was toeli een te groote liefhebster van paarden 0111 in de wreed heid van het stierengevecht behagen te scheppen. Zij verliet bitter teleurgesteld den ring en dacht achteraf, dat het misschien wel beter was geweest een uurtje te heb ben gebabbeld met de gezette Isabella. De reis werd door de Middellandsche Zee voortgezet voorbij de Balearen, Malta en Corfu. Steeds nieuwe en telkens schoonere vergezichten lokten de bewon dering der reizigers uit. Bij den aan blik van den rijken en halftropischen plantengroei barstten de hofdames uit in gezang. Zij zongen Mignon's lied uit Egmont „Kent gij het land, waar de citroenen bloeien, Waar in het donker loof de sinaasappels gloeien". Maar de Britsche matrozen bleven onverschillig, zoowel voor Goethe als voorde citroenen. De trillers der Oosten- rijksche dames droegen behalve dan tot haar eigen genoegen er slechts toe bij om de commando's van den kapitein onverstaanbaar te maken en bemoeilijk ten aldus de lastige vaart door de Ionische Zee, totdat het schip ten slotte in de Baai van Gasturi ten anker ging. Hier lag het jacht „Phantasie" reeds te wachten met Frans Jozef aan boord. De keizer, verlangend zijn vrouw terug te zien, was haar tot hier tegemoet gekomen. Een barkas werd langzaam van de „Victoria en Albert" neergelaten, terwijl de matrozen van Albion in de houding stonden. Te zamen gedrongen in de kleine boot wiegden de reizigers licht heen en weer over het kobaltblauwe water. Nog enkele seconden en zij waren van schip verwisseld. Elisabeth bevond zich weer op Oostenrijkscli grondgebied. ACHTTIENDE HOOFDSTUK lvorens het keizerlijk paar naar Weenen terugkeerde, bracht het een bezoek aan Castello Miramar bij Triest. Hier woonden aartshertog Maximiliaan en Carlotta in een paleis van marmer en zandsteen, dat uitzag op de zee. Na de bloedige beslissing van Magenta en Sol ferino was deze villa aan de Adriatische Zee alles, wat den vroegeren vieekoning en gouverneur van Lombardo-Venetië nog restte. Ofschoon alleraantrekkelijkst als vacantieverblijf was Miramar toch een verlaten, eenzame plek en zijn weidsche zalen schenen de holle echo van de nederlaag te herhalen. Maximiliaan en Carlotta waren deze dorre pracht spoedig moe. Zij verlangden naar den omgang met menschen. Het gedwongen nietsdoen op een onvrucht baar landgoed kon den drang naar daden van den aartshertog en de eer zucht, waardoor zijn vrouw bezield werd, niet bevredigen. De onverwachte komst van Frans Jozef en Elisabeth werd als een buitenkansje, beschouwd. De beide jonge vrouwen kenden elkander nauwelijks. Even voordat Elisa beth naar Madeira vertrokken was, hadden Max en Carlotta een bezoek op den Ilofburg gebracht, juist lang genoeg om een familieportret te laten maken. De keizerin had maar enkele woorden met de Belgische prinses gewisseld, zoo dat hun huidige ontmoeting van groot belang was. Max stelde zijn vrouw op nieuw voor. „Je herinnert je Carla nog wel vroeg hij innemend, terwijl hij haar hand in die van Elisabeth legde. Carlotta maakte een buiging. Zij was „maar" de dochter van een koning en wenschte een goeden indruk te maken op de vertegenwoordigers van het keizer schap, den hoogsten rang op aarde. Carlotta had zich steeds gelukkig ge prezen, door haar huwelijk een Habs- burg te zijn geworden. (Wordt rerrolad „Zoo nu en dan als ik me een beetje moe voel, of als het huishouden eentonig en neerdrukkend schijnt gebruik ik een paar weken Sanatogen. Na enkele dagen al voel ik dat alles beter gaat. Zonder dat ik eigenlijk weet wanneer die verandering ten goede is gekomen, vind ik alles weer prettig. Geen wonder ook als je werkelijk gezond bent. gaat alles met plezier. En je ziet er na dat Sanatogen-gebruik dadelijk veel beter uit." Neem gedurende twee weken eens een paar schepjes Sanatogen in wat water met de maaltijden. Dan zult gij aan Uzelf bemerken hoeveel prettiger, gezonder en jeugdiger gij U voelt. De Heer G. M. te Leiden schrijft: „Mijn vrouw beeft veel baat gevonden bij bet gebruik van Sanatogen. /.ij beeft bel op voorschrift van den dokter gebruikt. Na verloop van een paar maanden was de vermoeidheid verdwenen en gevoelde zij zich weer geheel opgeknapt. Sanatogen is verkrijgbaar bij alle apo- Stheken en drogisten vanaf fl. p. bus. worden in dit blad slechts opgenomen, indien zij vooraf voorzien zijn van het stempel „Geen bezwaar" tegen de plaatsing, afgegeven door de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Geneeswijzen, waar van het Secretariaat is gevestigdSegbroek- laan 33, 's-Gravenhage.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 31