BULLETIN i J* Geboorte van de Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg. 's-Gravenhage, 30 April 1909. Het hedenmorgen uitgegeven OFFICIÉÉL BULLETIN door de ge- neesheeren van H.M. luidt als volgt: Hare Majesteit de Koningin, die heden morgen *oro zes' uur vijhig minuten van een dochter beviel, is naar omstandigheden zeer goed Ook de jonggeboren Prinses is welvarend Prol. KOUWER. Dr ROUSSINGH. ■fci. tl Prinses Juliana op de kleedtafel. J)e jonge koninklijke moeder met luiar kind. De trotsche rader met zijn dochter. Grootmoeder en kleindochter. Een herinnering aan het eerste lerens- jaar ran prinses Juliana. II. M. koningin Wühelmina, Z.K.II. prins Hendrik en de jonggeborene. Het ojficieële bulletin, uitgegeven den 30en April 1909 ter gelegenheid der geboorte van II.K.H. prinses Juliana. plaatsen duurde deze jubel vaak tot na middernacht, bij het stralend gewemel van de kleurige illumina ties en den vlaggentooi, op tal van huizen en gebouwen nog inder haast aangebracht. En zooals eens koning Willem III. zoo ging ook prins Hendrik zelf zijn dochter aangeven, aan de daartoe ten paleize verschenen ambtenaren van den Burgerlijken .Stand, met als getuigen de toen malige ministers van Buitenland - sclie Zaken en Justitie. „Hoe de wereld meeleefde," zoo schrijft D. Hans in zijn historisch werkje „Prinses Juliana", waaraan wij enkele der hierboven gememo reerde bijzonderheden ontleenden, „bleek duidelijk in de volgende dagen. De oogen der beschaafde menschheid waren op Holland ge richt. Het was, of er van Europa een zekere last werd af gewenteld. In verschillendelanden wezen de leiders der buitenlandsche politiek op de internationale betee- kenis van de geboorte der prinses. Een stroom van sympathie golfde over de wereld, op ons kleine plekje land toe. Alle staatshoofden zonden hun gelukwensclien, bladen van alle richting en in alle landen gaven hun vreugde te kennen over den opbloei der dynastie, die met ons volk zoo nauw was ver bonden." En toen, nadat de feestvreugde geluwd was, en ons volk de oude kalmte en nuchterheid had her wonnen, verschenen weldra de eerste portretten enkele ervan door de vorstelijke moeder zelf van haar voorspoedig groeiende dochter genomen en wer den de reproducties ervan door het publiek gretig gekocht en verzameld. Heden nog vindt men wel bijna in ieder Nederlandscli huisgezin, in de toen in zwang zijnde ansicht-albums, een kleinere of groo- tere collectie kaarten, welke de herinnering bewaren aan die dagen, van de geboorte tot de doopplechtig heid, die den 5den Juni 1909 plaats had, toe. Ook deze godsdjenstige plechtigheid was een historisch gebeuren van den allereersten rang. In dezelfde Willemskerk geschenk van Willem III aan de Hervormden van Den Haag waar den 12den October 1880 de jonge prinses Wilhelmina werd ten doop gehouden, hield dien 5en Juni 1909 koningin Wilhelmina haar eigen kind, prinses Juliana, ten doop. Een indrukwekkende plechtigheid, waarvoor van alle kanten een ontzaglijke belangstelling be stond. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken vol met allerlei autoriteiten, diplomaten en „gewone" mensehen. en leverde een imposanten aanblik op. Het was een indrukwekkend en ontroerend schouw spel. toen de vorstelijke moeder haar kind van de grootmeesteres overnam en ermede voor de doop vont trad, waar de hofpredikant, dr. J. H. Gerretsen. het doopformulier uitsprak over Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina. Het is uit zulk een met zorg en liefde verzamelde collectie puttend, dat we een aantal der meest be kende reproducties binnen het raam van dit artikel bijeenbrachten, als een ongetwijfeld welkome herin nering aan de dagen, toen de vorstelijke grootmoeder van thans het prinsesje en later de moeder, en toen de gelukkige moeder van thans het prinsesje was. Z.K.II. prins Hendrik geejt aan de ten paleize verschenen ambtenaren ran den Burgerlijken Stand de geboorte aan ran zijn dochter prinses Juliana. Op de foto v.l.n.r. Z. Exc. jhr. mr. R. de Marees ran Swinderen, min. van Buitenl. Zaken; Z. Exc. mr. AP. L. Nelissen, min. van Justitie; Z.K.II. prins Hendrik; de heer J. C. Ileys, hoofdcommies ter gemeente secretarie, en wethouder, ambtenaar ran den Burgerlijken Stand, Hubertus de Wilde, thans minister van Financiën. aan het Noordeinde, binnen welks muren de groote gebeurtenis ging plaats vinden, en waar de koningin moeder Emma soms driemaal per dag haar dochter kwam bezoeken. Heele drommen buitenlandsche perscorrespondenten waren naar Den Haag getogen om daar de groote gebeurtenis af te wachten. Even kwam toen, in den morgen van den 28en April, een valsch geboortegerucht de gemoederen in spanning brengen. In enkele oogeiiblikken was het grootste deel der residentiebevolking op de been. Maar hoe men ook wachtte op het dreunen der kanon schoten, bevestiging van het gerucht bleef uit er was nog geen koningskind. Bijna twee volle dagen zou men nog moeten wachten. Maar toen dan ook in den vroegen morgen van den 30en April 1909, nadat een hofdignitaris in het voor de journalisten in liet. koninklijk paleis inge richte vertrek verschenen was met de historische boodschap „Mijne heeren, ik kan u mededeelen dat er een prinses is geborendit heuglijk nieuws zich als een loopend vuur door de residentie bad verspreid, toen kende de geestdrift geen grenzen meer. Op het doffe gedreun der kanonschoten op het Malieveld, het sein, waarop men gewacht had. kwam het volk in ontzaglijke drommen naar het paleis. Een ware jubelstemming, zooals we die bij de verloving en liet huwelijk onzer kroonprinses in 1936 en 1937 hebben gekend, maakte zich meester van de stad. De telegraaf meldde het nieuws aan Nederland en de wereld, en tot in de verste gehuchten, en overal waar maar Nederlanders woonden, werd het een Oranjefeest, als nog zelden werd gehouden. Op scho len en instituten van onderwijs kreeg de jeugd vrij-af. Wie in stad en dorp verder maar eenigszins kon, liegaf zich op straat, en weldra vierde in heel Neder land de Oranjevreugde hoogtij, nog begunstigd door een zeldzaam heerlijk voorjaarsweer. In de grootere

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 5