Uit en over den kring der ORANJES door A. Bothenius Brouwer r. Zte Oranjestam in vollen bloei tijdens de eerste jaren van het koningschap. Op deze familiegroep uit jaar 1829 zien we zittend op de canape honing Willem 1 (1772-1843) en zijn gemalin Frederika Louise Wilhelmina van Pruisen (1774-1837Links zittend Anna Paulowna, grootvorstin van Rusland (1793-1803), met naast zich haar gemaalden Interen koning Willem II (1792-1849), haar zoons prins Willem (den late ren koning Willem III, 1817-1890en prins Alexander (1818-1848) en haar dochter, prinses Sophie (1824-1897). Naast den koning staande de derde zoon van het kroonprinselijk paar, prins Hendrik (1829-1879), daarnaast s koninqs dochter, prinses Marianne (1810-1883) en rechts 's konings tweede zoon, prins Frederik (1797-1881) met diens gemalin pr> van Pruisen 1808-1870 inses Louise Het moet een kostelijk feest geweest zijn, dat in Februari 1568 te Miinchen werd gevierd, toen hertog Willem van Beieren trouwde met. „Vrouwlein Renata", hertogin van Lotharingen. Lang van te voren had hertog Albrecht aan zijn chef-kok en pasteibakker Peter Kaiser (een prachtnaam voor zulk een hoog personage gezegd, dat er op het bruiloftsmaal iets bijzonders moest zijn iets heel bijzonders. Welnu, dat was er dan ook. Volgens aauteekenin gen uit dien tijd werd bij die gele genheid een meesterstuk van culi naire kunst langzaam en statig ter- tafel gedragen, op een sierlijken brancard, die steunde op de schou ders van zes in het wit gekleede koks. Diepe stilte onderbrak bij hun binnenkomen 't luidruchtige tafel gesprek. Het meesterstuk van de hertogelijke keuken was een reu- zenpastei van ongewone afmeting, saamgesteld uit veertig warme ge rechten, die, toen zij werd openge sneden, den gasten 'n ware verras sing bezorgde. Voorzichtig presi deerde Peter Kaiser zelf de plech tige handeling der onthulling. Toen hij met 'n vlijmend groot en blank voorsnijmes 'n driehoek uit de korst had gesneden, stapte uit de trech tervormige opening van het mid den een in blinkend kuras opge tooid ridderken de hofnar van aartshertog Ferdinand van Oosten- rijk. Uit den dampenden schotel stapte hij met vrien delijken glimlach, boog voor de hooge gasten, nader de, over den disch schrijdende, 't vorstelijk echtpaar, zong een liedeke. hun beiden ter eere, waarna hij hun ,,met eene «onderlinge seedigheid" de hand reikte. Nederland viert wel geen bruiloft van vor stelijke verloofden. Die ligt in het gezegende jaar 1937 achter ons. Maar een vorstelijk feest, een feest in het koninklijk gezin en een feest voor Neerlands volk brengt 't nieuwe jaar ons toch. Een donkere wolk kwam aangedreven en scheen dat feest in diepe schaduw te willen stellen, maar, Goddank zij drijft over, zij wordt lichter, doorzichtig en nu is 't licht, stralend licht boven Holland's dui nen, bossclien en velden en men kan van harte zingen, zooals in Peter Kaiser's dagen in „de lage landen aan de zee" werd gezongen Myn ziel verblydt liaer inden Heer, Syn hulp doet my opspringhen Zoo moge het zijn tot. heil van Nederland: een blij feest, vol dank baarheid, zonder vreeze, met groot vertrouwen. De jeugd van onzen eersten koning, een familiegroep je uit 't einde der achttiende eeuw. Naast den erfprins van Oranje, den tateren koning Willem I, zien we zijn zuster prinses Louise, en rechts zijn broer prins Willem George Frederik. Zij waren de kinderen van stadhouder prins Willem V en prinses Frederika Sophia Wilhelm ina van Pruisen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6