m jonggeborene van 1792, aan wien Bilderdijk en an deren hun poëtische krachten tevergeefs beproefden, doch die in de harde school van het leven gestaald is om te strijden en te regeeren. Nu de rust is gekomen in zijn oude vaderland, vormt hij zich een gezin. Hij kiest zich een tsarendochter tot vrouw Anna Pau- lowna, groot vorstin van Rusland, dochter van ,,den keizer aller Ruslanden", Paul I. Hij huwt in 1816. Een jaar later de Noordelijke en de Zuidelijke Ne derlanden vormden samen één rijk, geregeerd door een Oranje werd in het paleis te Brussel hem een zoon geboren, op 19 Februari, de eerste als konink lijke prins geboren Oranje, de latere Willem III. Brussel, Den Haag, Sint Petersburg verheugen zich en met deze de Nederlandsche steden en dorpen. Voor langen tijd was nu de nieuwe dynastie verzekerd. De grootvader is een vijfenveertiger de vader een man van vijfentwintig de jonge prins zelf, naar de populaire uitdrukking van toen en nu„een beer van een jongen" en Tollens grijpt in zijn snaren en zingt Wappert, vlaggen van de stengen, Brult, kartouwen, baldert luid Spreekt de vreugde krachtig uit, Gaat de blijmaar overbrengen Zegt dat Anna Nassaus troon Heeft vereeuwigd door een zoon. Een bloeiende stamboom van Oranje, een dynastie voor immer verzekerd, zoo scheen het in 1817. Doch het noodlot kan zware slagen slaan. Veel namen konden we neerschrijven, die alle zijn weggewischt van het stamboek der Oranjes, eer de dragers er van tot den troon werden geroepen. In 1840 doet Willem I afstand van den troon in 1849 sterft Willem 11 plotseling te Tilburg dan volgt Willem III hem op. Hoe vol is dan nog de Oranjeboom Prins Frederik der Nederlanden, prinses Marianne, prins Hendrik, prinses Sophie, oom, tante, broer en zuster des konings, leven nog; twee zoons, Willem en Maurits, zijn den koning geboren in 1851 zal een derde zoon, Alexander, het levenslicht aan schouwen.... Maar hard vallen de slagen op het Oranjehuis. Van de kinderen uit des konings huwelijk met prinses Sophie van Wurtemberg, die in 1877 stierf, zal niet één gespaard blijven. Dan sluit de koning 'n tweede huwelijk. De jonge prinses Adelheid Emma Wilhelmina There- sia van Waldeck Pyrmont reikt hem haar hand. Een nieuwe hoop, schuchter en eerbiedig, vervulde het land. En het sprookje van de jonge prinses en den ouden koning voltrok zich en had een blij einde. Eerst door zijn tweede huwelijk met koningin Emma werd Willem III in koningin Wilhelmina een op volgster verzekerd. Hoevelen herinneren het zich nog Er zijn er nog, die zich den stralenden laatsten Augustus-dag 1880 in gedachten kunnen terug roepen, toen de torenklokken luid den, de landskieuren zich ont plooiden op torens en daken en Nederland, heel Nederland, ont roerd en blij, dankte voor zooveel zegening, voor zulk een weldaad. De bejaarden onder ons zullen dien dag nooit vergeten. Het was of een zware steen van ons hart was ge licht de Oranjestam bloeide weer, „ons" was een kind geboren, een prinses van Oranje, draagster en erfgename van den ouden naam en de oude voorrechten. Die oude voorrechten waren de liefde en de trouw van het Nederlandsche volk. De oude naam was die, waaraan Nederland vastgeklonken is sedert zijn eerste gedachte van onafhanke lijkheid, van geloofsvrijheid, van zelfstandig staatsbestuur. Dien dag, dien 31en Augustus 1880, toen prinses Wilhelmina, onze hoogge- eerbiedigde koningin van thans, geboren werd, sloot Nederland een nieuw verbond met Oranje, in liefde voor haar, die later bij haar huwe lijk door minister Cort van der Linden zoo terecht „ons lieve koningskind" zou worden genoemd. Weer gingen de jaren voorbij. De prinses was regeerend vorstin geworden in haar oude, trouwe land. Als koningin huwde zij met prins Hendrik, groothertog van Mecklenburg. Toen kwamen de dagen, waarin alle Nederlandsche harten meeleefden met wat er daar ginds, in het paleis in het Noord einde, zou gebeuren. Die spanning, dat geluk, toen daar een kindje ge boren was, die ontroerende vreugde, die het land vervulde, behoeven we niet te beschrijven. De herinnering daaraan verzwakt nooit. Zelden is een koningskind met zooveel teer heid verwelkomd als prinses Juliana. Hoe droegen wij moeder en dochter in ons hart Tijdens de eerste jaren van koning Willem Ill's koningschap scheen de opvolging verzekerd door den kroonprins Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrikden oudsten zoon, van wien wij hier een jeugdportret zien met zijn broertje prins Maurits. En dat kind onzer vreugde, onzer liefde, is een vrouw geworden en Nederland heeft haar zien op groeien in de heerlijke vrije opvoeding, die haar ver standige moeder haar heeft toegestaan. Zij heeft door haar eenvoud en haar warm hart oneindig veel sym pathieën gewonnen. Dit is wel gebleken, toen zij de hand legde in die van den man harer keuze. Het jubelende volk heeft die keuze bekrachtigd en gezegend. En nu is, voor de zooveelste maal in het ge schiedboek der Oranjes, de bladzijde opgeslagen, die den naam draagt van 'n nieuwen afstammeling uit 't oude, beminde geslaelit. Een belangrijk oogenblik. een belangrijk feit voor het koninklijk huis, voor het volk van NederlandIn onze harten is ééne bede in ons hoofd is ééne gedachte. Zal de heuglijke gebeurtenis onze nationale toekomst schragen Zal zij nog nauwer den band snoeren, die Oranje en Nederland bindt Zullen wij óns zelf kunnen blijven met en onder Oranje In de moeilijke tijden, die wij beleven, kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn voor een vorstenhuis, die wij kunnen liefhebben, kan het koningschap geen vaster steun vinden dan de liefde des volks. Daarom is wat ons nu gewerd een hoog en een dierbaar goed voor Oranje en Nederland beide. Men vergunne mij ten slotte eenige woorden van Beets aan te halen, die ik hier noode zou missen God die de vorsten leidt Naar uwen wil, Ieder zijn weg bereidt, Woelig of stil God die de volken hoedt Naar uwen raad, Wonderbaar wijs en goed, In goed en kwaad Die z'in den smeltkroes smelt. Loutert door druk Die al hun leed bestelt. Al hun geluk Zegen met milde hand Vorstin en Vaderland Sterk onzen eendraclitsband Houd Nassau's Huis in stand, Weer ieder juk De afbeeldingen bij dit artikel zijn afkomstig uit de eoUcotio van het Oranje-Xassau-Mnsonm te '9-(Jrnvenhnge. De veelbelovende oudste zoon van Willem III, de in 1810 geboren prins Willem, op jeugdigen leeftijd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 9