ONZE DIJKEN? BEDREIGT DE BISAMRAT D Waar komt het gevangen exemplaar vandaan mam De beste tijd otn de bisamrat iu haar gewone omgeving gade te staan is het oogenMik waarop ze haar eten krijgt. Dan laat ze zich door niets of niemand storen, blijft aan haar stukje biet rustig zitten knabbelen en geeft den fotograaf gelegenheid haar op de gevoelige plaat vast te leggen. Het rmngen rmt» een of muskusrat te Rn del bif Maas tricht heeft eens te meer de aandacht gevestigd om het geraar, dat onze düken zon bedrei gen, wanneer deze geweldige en zich niterst snel coort- plantende knaag dieren er in zonden slagen rasten voet te krligen in onze polders. OU was roor ons een aan leiding het doen en laten ran deze die ren eens ran nabS te beküken. Onze speciale medewer ker bracht daarom een bezoek aan een ran de weinige nog bestaande fokkerii- en ran blsamratten. namelük die ran den heer J. Oelbaere te Ooperinge in West- Vlaanderen. wmtmgah 'HIK fokkerij is 4 hektaren groot en heeft een vijver van 14 aren op pervlakte bij een diepte van 2.50 m. De bisamratten graven hun holen ongeveer 20 eentimeter onder den waterspiegel in opgaande richting van de dijken en de gangen hebben niet relden een lengte van 4 a 5 meter. Die opgaande richting heeft haar beteekeuis, want rij stelt de ratten in staat om te verhuiren naarmate het peil van den vijver rijst of daalt. Het kan namelijk ook gebeuren dat een ingang verstopt is of instort, wanneer er bijvoorbeeld druk wordt overheengeloopen en dan bewijst de bisamrat haar vindingrijkheid door telkens een nooduit gang te graven in loodrechte lijn. Waarom men rich de moeite geeft dere volstrekt niet onschade lijke dieren te kweeken Natuurlijk om het bont. Ofschoon men niet rou zeggen, wanneer men de ratten riet roudploeteren in de modder van de kweekerij, dat dit bont inderdaad roo begeerenswaardig kén rijn - voor onre dames. De bisam rat heeft 'n donkerbruinen pels waaruit lange grijre haren afhangen j Die haren kan men gemakkelijk uit trekken, wat nu weer niet het geval is met het bruine bont waarvan de haren vastritten en zoo stevig tegen elkaar aan,< dat liet water niet eens tot op de huid kan doordringen. Dit verklaart tevens waarom de pels van de bisamrat zoo zacht en sterk is. Het fokken van deze «lieren vereischt ook een zekeren flair die den fokker «mi zoo te zeggen waar schuwt of het dier „handelsrjjp" geworden is. Hij dient letterlijk te voeten of de tijd gekomen is waarop de pels rijn maximum aan waarde heeft bereikt en het dier gedood kan worden. Is het inderdaad zoover, dan wordt het dier iu een afge sloten perkje gelokt, de fokker nadert voorzichtig, terwijl het dier zit te peuzelen, een snelle greep naar den staart en daar bengelt de rat machteloos, wachtend op het doodelijke schot. De rat wordt namelijk doodgeschoten met een bijna geruischloos werkende Flobert-karabijn. Het dier wordt opgehan gen aan zijn achterpooten en de pels wordt gesplit over den rug, over de volle lengte van de wervel kolom. Op den buik laat men den pels ongeschonden. Is de pels er eenmaal af, dan wordt hij verder bewerkt zooals elke andere pels, gelooid en ontvet, ontdaan van de lange haren, geschoren en ten slotte glanzend gemaakt. De pels is dan in zoover klaar dat hij iri den handel kan worden gebracht om te worden verwerkt tot mantel of kraag. Gezien de opvallende vruchtbaarheid dezer pels- dieren, liggen de voordeelen van het kweeken wel eenigszins voor de hand. De dracht van een wijfje duurt, vier maanden en tien dagen en het gebeurt wel l)e bisamrat in haar na tuurlijk element. Volop mater en kunstmatige dij ken. waar ze naar hartelust kunnen graven en woelen. De eigetuutr van de fokkerij iu West- Vlaanderen taande, one een volwassen exemplaar. De afmetingen zijn van dien aard. dat de benaming „rat" er inderdaad nog nauwelijks lae passelijk op is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2