KRUSCHEN Na iederen maaltijd benauwd en opgeblazen ^m>k Wanneer je Qp een goeden Dobbelmann lekker, man SALTS 31 niet goedvinden en sprak er een ver nietigend oordeel over uit. Nu zij toch eenmaal aan den 'gang was, deelde zij Sisi maar meteen in hartige termen mede, wat zij van deze liefhebberij dacht. Waarom zou een keizerin, die dikwijls genoeg had hooren zeggen, dat zij mooi was, haar echtgenoot, haar tehuis en haar openbare plichten in den steek laten en haar tijd liever ver knoeien met foto's en een pot lijm Heel eenvoudig. Omdat zij er zich wel van bewust was, dat deze collectie van 's werelds grootste schoonheden verge leken zou worden met een andere, die enkel reproducties van haar eigen per soon bevatte. IJdelheid, niets dan ver regaande en verfoeilijke ijdelheid was de drijfveer tot die zinlooze bezigheid. Ludovika wilde haar dochter verder nog iets anders onder 't, oog brengen: zoo Sisi er als kind werkelijk aardig had uitgezien, dan leek ze nu toch wel een boonenstaak. Na dit schot te heb ben afgevuurd, vertrok de hertogin in een wolk van verontwaardiging. Dokter Fischer had een kuur in Bad Reichenau in de buurt van Weenen voorgeschreven, die later door een be handeling in Kissingen zou worden aan gevuld. Sisi besloot dat advies op te volgen en vertrok te zamen met de her togin. Inmiddels werd het huishouden te Venetië ontbonden en voor transport gereed gemaakt. Frans Jozef en de kinderen gingen naar Schönbrunn. De ouderwetsclie toorn van een pro zaïsche moeder had Elisabeth weer binnen de grenzen van een normaal leven teruggebracht. De keizerin, die nu vijfentwintig jaar oud was, dronk te Reichenau gehoorzaam haar „Spindel" en nam haar modderbaden te Kissingen. In Juli was zij voldoende hersteld om een bezoek in Possenhofen te brengen, voordat zij officieel naar Weenen terug zou keeren. Na enkele weken in het ongeregelde en nog steeds zeer drukke huishouden Wittelsbach te hebben vertoefd, was zij meer dan bereid om naar Schönbrunn terug te keeren. Op den avond van den veertienden Augustus verscheen de keizerin tot verbazing der Weensehe burgers in haar hoofdstad. Per brief en per telegram werden de hofdames, die al dien tijd geen dienst hadden gehad, naar het paleis geroepen. Een van hen was intusschen getrouwd en niet erg genegen om haar tehuis op te geven voor de strenge eischen van het hofleven. Maar uit de berichten van haar vroegere vriendinnen hoorde zij iets over de opwinding, waarin Oosten rijk na de aankomst der keizerin ver keerde. Bijzonder Frans Jozef deed geen poging zijn vreugde te verbergen. De le<len van haar vroeger gevolg be merkten, dat de keizerin weer normaal voedsel at en goed sliep, dat haar kleur gezond was en de rheumatiek ver dwenen scheen. De nauw geregen cor- setten, die zij vroeger gedragen had, werden tijdelijk afgeschaft, evenals de langdurige wandelingen, waarvan zij nog steeds een gezwollen ader op haar linkervoet had overgehouden. Weer te midden van haar man en kinderen, besloot Elisabeth voortaan aan haar plichten te denken. Zij zou het model van een echtgenoote, moeder en keizerin worden. In de jaren, die volgden, wijdde zij zich inderdaad geheel aan deze taak. De belangen van Frans Jozef en van Oos tenrijk stonden in het middelpunt van haar denken. De opvoeding van Gisela en Rudolf bleef weliswaar ook thans onder de leiding der aartshertogin, maar was geen steen des aanstoots meer. Elisabeth had ingezien, dat zij door haar eigen daden de rechten op haar kinderen verspeeld had. Nu was zij tevreden met. hun uitstekende ontwikkeling. Bijzonde die van den kleinen Rudi, die iedereen voor zich innam, vervulde, haar met. vreugde. Daar de zware gymnastiekoefeningen van vroeger haar verboden waren en zij ook niet veel meer voor paardrijden voelde, bracht zij haar dagen voor een goed deel door met de studie van talen, bijzonder het Hongaarsch. Haar kapster nog steeds de trouwe Fanny werd ermee belast de keizerin de woordjes te overhooren, terwijl zij de zware, lange haren borstelde. Als Fanny soms wat ruw met den kam omging, werd zij zeer streng berispt, want de keizerin wilde niet, dat er ook maar één van haar prachtige lxaren werd uitgetrokken. Omdat, het onmogelijk was dien eiseh na te komen, schafte de vindingrijke Fanny spoedig raad, waardoor zij haar reputatie van eerste-klas-kapster redde. Zij zorgde er namelijk voor, steeds een extra-borstel in haar schortzak te heb ben, waar zij na elke streek door Elisabeth's haren den kam doorheen haalde, zoodat, de losse haren in haar zak verdwenen, voordat de keizerin ze had kunnen zien. Tegen het eind van het jaar deed een historische gebeurtenis de Oostenrijksche harten sneller kloppen. Aartshertog Maximiliaan, populair in het heele rijk, had het aanbod van keizer Napoleon om in Mexico voor Frankrijk te regeeren, aangenomen. Over 't algemeen had men in Europa slechts een vaag begrip van de nieuwe wereld en de toestanden, die daar heerschten. De Mexicaansche onder neming was hun zoo rooskleurig uit geschilderd, dat de jonge aartshertog en zijn eerzuchtige vrouw er geheel door verlokt werden. „Die Charlotte met haar poppenge zichtje," was Elisabeth's opmerking, toen zij het nieuws hoorde, „pas als zij op een troon zit, zal ze weten, hoe geluk kig ze vroeger was Intusschen werd te Miramar alles in gepakt en gereedgemaakt voor de reis naar het land der Azteken Tijdens hét korte bezoek, van Kerstmis tot Nieuw jaar op den Hofburg gebracht,, was er rijkelijk gelegenheid voor speeches en heildronken op de kroon, die Maximili aan in het, verre Mexico wachtte. De weken daarna werden doorgebracht met het verzamelen van gelukwenschen in Londen, Parijs, Brussel en overal, waar er verder nog gelukwenschen in ont vangst te nemen vielen het onvrien delijke Pruisen stond niet op de lijst, want Bismarck had slechts een cynisch gegrom voor het Mexicaansch a vontuur over. In April gingen Maximiliaan en Carlotta (zij had haar naam thans uit het Italiaanscli in het Spaansch ver anderd) met het Oostenrijksche fregat „Novara" in zee. De tijdelijke kalmte, die volgde op dit vertrek, werd verbroken, toen in Mei het doodsbericht, van den koning van Beieren kwam. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Lodewijk, die, achttien jaar oud, alom gevierd werd als een bij zonder mooie jongeman. Hij was een kunstenaar, een dichter en een gek Lodewijk, opgegroeid in het heerlijke Beiersclie berglandschap, waande zich een sprookjesprins. Hoe ver die waan ging, bleek wel, toen hij na den dood van zijn vader aan de macht kwam hij scheen zijn rijk geheel in een sprookjes land te willen herscheppen. Deze manie werd erger met de jaren. Hij verbeeldde zich, dat hij een architect was, en be zaaide het land met de zonderlinge gebouwen, die zijn overspannen ver beelding wrocht. Elisabeth zou nog eens ooit verbluft staan staren naar zijn onwaarschijnlijke kasteelen met hun vreemdsoortige inrichting en zonder linge namen Hohenschwangau, Herren- zonnigen morgenstond-met-goud- in-den-mond in je voortuintje kijkt - met je eerste lekkere pijpje IBIS (geurige gouden tabak) in den mond. En je ziet zoowaar, dat de sneeuwklokjes in je grasperkje staandan is het leven nog zoo ongezellig niet. Dan kijk je de groote wereld en je kleine tuintje en je wit-en-groene sneeuwklokjes aan met tevreden oogen. Dan trek je genoegelijk aan je pijpje IBIS. Want wat kan een man eigenlijk méér verlangen dan een beetje optimisme, een bloemig voortuintje en IBIS-in-de-pijp, de beste, de geurigste en de blondste tabak, die voor een dubbeltje te koop is? Voeli zich ihans weer flink en levenslustig. De Heer J. B. schrijft ons Zoodra ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij tkans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelijksche dosis Kruschen houdt mijn geheele organisme op peil." (Origineele brief ter inzage). Wanneer Uw afvoerorganen niet naar behooren werken, zullen zich in Uw lichaam allerlei afvalstoffen ophoopen, die Uw organisme verontreinigen en de oorzaak kunnen zijn van velerlei klachten, waarvan indigestie er één is. Door geregeld de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts te gebruiken, wordt Uw spijsvertering bevorderd, terwijl de zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, tevens een aansporende werking hebben op Uw afvoerorganen. Zoodra deze weer geregeld en actief hun plicht doen, wordt Uw organisme gezuiverd van alle schadelijke stoffen en zullen deze ook geen gelegenheid meer hebben zich op te hoopen, waar door voorgoed een einde is gemaakt aan Uw klachten. Neem een proef met Kruschen Salts en U zult bemerken, dat niet alleen Uw indigestie verdwijnt, doch U zult zich bovendien veel flinker, levens lustiger en actiever gevoelen. is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, ƒ0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels- Maatschappij, Amsterdam, voorkomt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 31