IN DE KAMER VAN VIJFTIG door mr. J. J. ran Bolhuis Bij de jaarwisseling gaan de begroo- Kamer, ook in ons Hoogerhuis 'n uit- tingsdebatten in om parlement zich gebreide collectie opnamen te kunnen verplaatsen van de eene zijde van het vervaardigen, die geheel ongedwongen Binnenhaf naar de andere: uit de en ongeposeerd onze senatoren aan den Tweede naar de Eerste Kamer. Het is begrootingsarbeid in beeld brengen. Ook ons een eer, dank zij de welwillend ver- aan deze zijde van het Binnenhaf is leende toestemming van den voorzitter mr. J. J. van Bolhuis, nourri dans en de onbekrompen medewerking der le sérail, de vertrouwde gids, aan wiens griffie in de gelegenheid te zijn geweest, onbetwiste leiding wij de lezers kunnen na onze publicaties omtrent de Tweede overlaten. Hier ziet u een deel van de perstribune. Daarachter, hangend over de afscheiding, bezoekers van de publieke tribune. In de vergaderzaal links-achter dr. Wiardi Beekman (soc.-dem.), in het midden achter de stenografen op de eerste rij dc heeren Reinalda (soc.-dem.)Steger (11.-K.) en ran Asch ran Wijck (A.-R.). Daarachter de nat.-soc. leden De Rijke en Van Bönning- haüsen. Op de rij daarnaast de heeren Bruineman (R.-K.) en Vijlbrief (S.-D.). Daarachter de heer Van de Bilt (soc.-dem.) De spreker nadert liet einde van den hem toegemeten spreektijd, maar de voorzitter, baron de Vos van Steenwijk, is op zijn gui vive en heft al dreigend den hamer. Aan zijn rechterhand, dus links op de foto, de griffier, mr. de Block, rechts de commies-griffier, mr. ran Andcl. Minister Colijn, naar een redenaar luisterend te midden van eenige Kamerleden. Achter hem de heer Maarsingh (N.S.B.), vóór hem de heeren Janssen de Limpens (R.-K.) en Van Citters (A.-R.). Dc vergaderzaal der Eerste Kamer is veel de coratiever dan die der Tweede. Het moge wel uit aesthetisclx oogpunt te betreuren zijn, dat de gereserveerde tribune en de perstribune de zaal vóór de magistrale allegorische voorstellingen van Oorlog en Vrede doorsnijden, ook thans draagt zij nog kleurrijke heugenissen aan liet verleden en maakt zij een warnieren, intiemeren indruk dan die der Tweede Kamer. Boven den voorzitterszetel hangt een statig, meer dan levensgroot portret van koning Willem II, een schilderij van J. A. Kruseman Jzn., door den ridderlijken vorst zelf aan de Eerste Kamer geschonken. Baron de Vos van Steenwijk, de voorzitter, wiens vader ook reeds op deze zelfde plaats gezeteld heeft, zou, als hem de keus gelaten werd, geen andere plaats verkiezen. Zit hij daar niet als het ware in de schaduw van zijn geliefd Oranje huis t De president kan streng zijn, maar hij behoeft bet niet zoo heel dikwijls te wezen. De sfeer van de Eerste Kamer is ook na de intrede van oppositioneele elementen veel rustiger gebleven dan die der Tweede. Zelden wordt er een onvertogen woord gesproken en incidenten komen bijna niet voor. Men behoeft zich er ook veel minder in te spannen om de sprekers te volgen. Een oogenblik tijdens een minder boeiend betoog de heer Ter Haar (C.-H.) vouwt in vertwijfeling de handende heer Van Rappard (lib.) zit als een toonbeeld van gelatenheidde heer Moltmaker soc.-dem.), achter hen beiden gezeten, worstelt met den slaap en de heer De Rruyn (R.-K.) wacht lijdzaam het einde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2