31 dat naast haar nachttafeltje stond. Dit alles werd in Weenen bekend door professor Riedel, den psychiater, die hare majesteit te Triëst had behan deld. In den Hofburg leefde men, nu Oarlota in volslagen waanzin vervallen was, in voortdurende zorg om het lot van Maximiliaan. Lang voor de Kerst dagen begon de aarshertogin reeds aan een gezelligen babbelbrief voor haar tweeden zoon, waarin zij ondanks de angsten, die zij om hem uitstond, haar best deed, een vroolijkeu toon te be waren. Ofschoon men in Weenen over niets anders sprak dan het gevaar, waarin Max verkeerde, beschreef Sophie uitvoerig de kleine voorvalletjes rond om den verlichten Kerstboom. Deze brief zou, in het verre Mexico aange komen, telkens weer opengevouwen en herlezen worden, toen de veroordeelde monarch op weg was naar den Klok- kenheuvel. In 't begin van 't nieuwe jaar deden de kanselarijen van Europa een geza menlijke poging om de Mexicaansche crisis af te wenden. Er werd een nota gezonden aan president Benito Juarez, waarin men er op aandrong, dat hij den strijd zou staken om daarna het geschildoor mondelinge onderhandelin gen bij te leggen. Men beloofde, dat Maximiliaan, die Napoleon's fout inzag, afstand zou doen van den troon en Mexico onmiddellijk verlaten. Reeds waren twee Oostenrijksche fregatten op weg naar Veracruz om den keizer en zijn gevolg weer naar Europa te brengen. Waren deze maatregelen enkele maanden vroeger genomen, dan zouden zij waarschijn lijk gebaat hebben. Maar nu, terwijl Queretaro al belegerd was, had Juarez hier niet meer het minste belang bij. Ook de Vereenigde Staten bleven zwijgen op Frans Jozefs smeek bede. De autoriteiten te Washington hielden zich slechts bezig met de krach tige toepassing der Monroe-leer. Staats secretaris Seward wilde niet ingrijpen ter wille van een bedrogen Habsbur- ger. Abraham Lincoln had steeds warme sympathie voor Maximiliaan gekoesterd en zou hem zeker gered hebben, maar. Lincoln was dood. Thans wist de Oostenrijksche gezant te Wash ington niet meer tot wien hij zich nog zou wenden. Het werd zomer. Een kleine groep dapperen hield te zamen met Maxi miliaan stand tegen hongersnood en besmettelijke ziekten, hopend op een wonder, gewrocht door Europa, Ameri ka, of de schroeiende hemelen daar boven. Terwijl hun krachten begonnen af te nemen, vochten zij door tot 't bittere einde. In Weenen werd de vreeselijke span- De fiere Hongaarsehe graaf Qyuaki Andrdssy door Frans Jozef ver bannen en later begenadigd. Hij werd de vurigste aanhanger van keizerin Elisabeth en bleef tot aan zijn dood voor haar vechten. ning voor een poos verbroken door een hernieuwde activiteit van Hon garije. Dezen keer was het echter een vreugdevolle aangelegenheid, want de Hongaren wenschten hun dynastie uit erkentelijkheid voor de onlangs gegeven constitutie te huldigen. Tot nu toe was. Frans Jozef slechts in naam koning van Hongarije geweest. Daarom werd besloten de nieuwe verhouding tusschen Oostenrijk en Hongarije te symboliseeren door een speciale kroningsceremonie. Op achttien Februari 1867 had het parlement te Boedapest An- drassy tot minister-president ge kozen. Het was Andrassy. die nu de plechtige kroning organiseerde. Vervuld met dankbaarheid jegens Elisa beth, die de twee landen nader tot elkander had gebracht, wou Andrdssy haar boven ieder ander verheerlijken. Hij zou haar laten zien, hoe diep hijzelf en Hongarije haar aanbaden. Begin Mei reisden de keizer en de keizerin naar Boedapest waar hun grootsche jubelfeesten wachtten. Kasteel Gödöllö, een geschenk der Hongaar- sche aristocratie, opende zijn poorten voor het keizerlijk paar. ,,Ja, wij hoorden hier een lui ,,Eljen"," schreef Elisabeth aan den kleinen Rudolf, die wilde weten, of er in de straten gejuicht werd. (Konings kinderen hebben al vroeg belangstelling voor de houding, die het volk in de straten aanneemt.) De kroning zou op den morgen van den achtsten Juni plaats hebben. Een week vóórdien datum moest Elisabeth, volgens een oude traditie, de konink lijke kleedingstukken verstellen. Zoowel de mantel van den heiligen Stephanus. dien Frans Jozef zou dragen, als de kroningssokken, die geweven waren door Gisela de Goede, moesten door de keizerin eigenhandig gestopt wor den. Als deze kleeren echter geheel in orde waren, werden er een paar draad jes losgetrokken om toch de symbo lische taak te kunnen vervullen. Na het naaien en stoppen der histo rische kleedingstukken moest de kroon passend worden gemaakt. Dit was nogal lastig, want het groote, onbe houwen stuk had bij 'n diefstal veel geleden. Er moest een bodempje in worden gemaakt om te verhinderen dat de eeuwenoude kroon van het ge zalfde hoofd zou vallen. Ofschoon Elisabeth niet gewend was aan naaldwerk, deed zij wat zij kon. Zij moest zich vervolgens met haar eigen costume gaan bezighouden, dat ge lukkig wel wat moderner was, want het modehuis Worth in Parijs had het ge maakt voor de bescheiden som van vijfduizend francs. Deze kroningsjapon bestond uit wit en zilveren brocaat en een zwart fluweelen lijfje met dia manten bezet. Hieroverheen kwam een lange mantel van hetzelfde fluweel, gevoerd met wit satijn. Daar er geen aparte kroon voor de koninginnen van Hongarije bestond, moest Elisabeth die van Maria Theresia dragen. Toen al deze schatten verzameld waren, werd Frans Jozef in de pas kamer toegelaten. Bij het zien van zijn vrouw, stralend in het wit en zwart van haar kroningsrobe, stormde hij op Sisi toe en sloot haar in zjjn armen. Er moest echter een regiment strijkijzers aanrukken om de schade, door zijn onstuimigheid aangericht, weer te her- GR. TUBE 50 ct. KL. TUBE 35 ct. Imp. BOROMAG, Kelzersgr. 6 Amsterdam. Telefoon 48256 Voor hen, die liever een Dentifrice gebruiken, brengen wij thans ook de MACLEANS PEROXIDE DENTIFRICE a 35 ets. per doos. ,,De beroemde Macleans Tandpasta is onmisbaar voor een juiste verzorging van het gebit. Gele tanden worden wit, evenals rookers-tanden." METGESCHENKEN BON Elke dag zijn er weer meer huisvrouwen, die ondervinden, dat het „overvloedige vette sop" van Sunlight Zeep beter is voor haar wasgoed dan het boenen en wrijven met gewone zepen. Voorts is Sunlight Zeep bij talloze andere werkjes in huis een onmisbare hulp. En.... Sunlight Zeep is thans zó goedkoop, dat niemand zich meer met mindere soorten behoeft te behelpen. Sunlight Zeep biedt beslist een zeldzame waarde voor het geld. 5.39-09<H

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 31