ZULKE CEVALLEN KOMEN MEER VOOR NU HEEFT ZE GEEN LAST MEER VAN CORRESPONDENTIE 37 QUAKER Telefoneeren vond ze afschuwelijk kon nooit het goede woord vinden werd ongeduldig. Ze was altijd „nerveus" op kantoor kon moeilijk dictaat opnemen vergiste zich telkens bij het typen Maar H-Q met zijn zenuwvoedende Vita mine B heeft er een einde aan gemaakt. Ze is nu niet meer bang voor de telefoon en ze trekt geen rimpels meer in haar voor hoofd. Dat kwam vroeger alleen door haar „zenuwen". Het was niet alleen erg vervelend, maar zou bovendien lusteloosheid, constipatie en andere narigheid hebben kunnen veroorzaken. Nu kan ze er gelukkig om lachen - dank zij de Vitamine B in H-O havermout, ledereen heeft de versterkende Vitamine B van H-O en Quaker haver mout dagelijks noodig, omdat het lichaam er geen voorraad van kan maken. Eiken ochtend een heerlijk bord H-O of Quaker is daartoe DE manier! GRATIS BESCHIKBAAR zoolang de voorraad strekt, vijf groote kleurenreproducties (elk 18 x 23 cm.), zonder eenigen reclame - opdruk, van de Canadee- sche vijflingen, -'•tegen inzending van slechts 2 H-O of Quaker man netjes knip ze uit de pakken en zend ze, franco als drukwerk met uw adres aan: Quaker, afd. A, Postbus 905, Rot terdam. Moeder heeft bezoek vau een paar vriendinnen. Het gaat er heel genoeglijk toe. Er wordt gesnoept, gebabbeld en ook 'n klein beetje kwaad gesproken, zooals dat op dergelijke thee visites de gewoonte is. Kwart over vier. De daines zijn juist in een geanimeerd gosprek over mevrouw zus en zoo gewikkeld, als de deur opengaat en het zevenjarig Marietje uit school thuis komt. Dadelijk worden alle gesprekken ge staakt en een koor van bewonderende uitroepen stijgt omhoog. „Wat ziet Marietje er weer lief uit vandaag „En wat 'n mooie jurk heeft ze aan Marietje wordt onder al die hulde betuigingen niet verlegen. Ze heeft het al meer meegemaakt en weet precies wat er nu volgen gaat. Eerst moet ze alle dames netjes een handje geven en dan alle versjes op zeggen, die ze pas op school geleerd heeft. Liever ging ze spelen, maar ja, voor al die verleidelijke koekjes en bonbons doe je ook wel wat en dan is het ook wel prettig, als al die dames zoo aardig voor je zijn en je vertellen dat je zoo'n knap en lief kind bent. Moeder zit er intnsschen trotsch en gelukkig bij, en fluistert met haar buur vrouw, juist hard genoeg om door Marietje verstaan te worden „Ja, ze is toch zoo bijdehand. En nu krijgt ze ook al pianoles." „PianolesDat woord werkt magnetisch. Dadelijk gaan alle blikken weer naar Marietje en moeder animeert „Toe, zus, laat eens hooren wat je er al van kunt. Speel dat mooie stukje eens, dat je pas geleerd hebt." En Marietje klautert gehoorzaam de pianokruk op en raffelt met haar kleine ongeduldige vingertjes haar eerste piano stukje af. Trotsch als een pauw verlaat ze dan eindelijk de kamer, waar de dames nog een poosje najubelen over dat kind, dat toch zóó vlug en bijdehand is. Zoo ging het toen Marietje zeven jaar was. Toen ze negen was kwam ze bij een particulier zangclubje en met haar twaalfde jaar vond moeder, dat het hoog tijd werd dat ze ook danslessen ging uemen. Een kind immers, dat zóó muzi kaal en zóó bijdehand was. Toen ze dertien was moest ze bij een tennisclub. Wat later ook bij 'n hockey club. Zwemmen stond vanzelfsprekend 's zomers iederen dag op het programma. „Wordt het wat te veel voor haar f" opperde een bezorgde kennis al eens heel voorzichtig, toen Marietje, die in middels Rie heette, er wat mager en hleek begon uit te zien. Maar moeder wees die veronder stelling verontwaardigd van de hand. „Wel neen, hoe kom je erbij Bij haar gaat immers alles spelenderwijs. Dat ze mager is, is een heel gewoon ver schijnsel op haar leeftijd. Het kind is in den groei." Maar wat later komen er klachten van school. Het gaat met het leeren niet meer zoo vlot. Het huiswerk wordt ver waarloosd en in de lessen is Rie onop lettend en verstrooid. Dan begint 't ook moeder op te vallen, dat Marietje thuis slecht gehumeurd en prikkelbaar is, dat ze steeds minder eet en over hoof dpij n klaagt Het slot is dat moeder toch maar eens met haar naar een dokter gaat, die vrij spoedig constateert dat het vlugge, bijdehande Marietje in hooge mate nerveus en overspannen is. Dit geval is nu misschien een beetje overdreven. Maar een feit is, dat er vele van zulke Marietjes zijn. En dat er veel dwaze, ijdele ouders zijn, die door hun zucht om met hun kind te schitteren en te pronken, het grondig bederven. Licha melijk misschien nog niet direct, maar geestelijk zeer zeker. Dwaas is het om een kind, al is het nog zoo bijdehand en o zoo lief om te zien, tot het middelpunt te maken van een kring bewonderende ooms en tantes, nichten of vriendinnen. En onvergeeflijk dom is het ook, een kind overdreven te prijzen waar het zelf bij is, en het attent te maken op z'n mooie kleertjes of op z'n aardige gezichtje. Wat is het gevolg Het kind, dat gewend is steeds gevierd te worden, steeds het middelpunt te zijn, wordt nukkig en ontevreden wanneer er geen of niet genoeg notitie van hem genomen wordt. Op school zijn dergelijke over het paard getilde schepseltjes dan ook meestal lastig en onder hun klasge nootjes zijn ze niet gewild. Kunnen ze dan op school goed mee. zijn ze werkelijk nummer één ook bij sport en spel, dan vinden ze daarin een soort vergoeding voor het gemis aan populariteit bij hun kameraadjes. Maar zijn ze niet zoo knap en niet zoo bij dehand als hun verblinde ouders het zich voorstellen, dan wordt het een wanhopige, koppige strijd om vader en moeder niet teleur te stellen en om ten minste thuis in den kleinen, vertrouwden kring de gevierde te blijven. Is het dan wonder, dat zulke kinderen nerveus en prikkelbaar worden en dat ze den lust in studie en werk verliezen En hoe kunnen ten slotte uit zulke kinderen flinke, evenwichtige menschen groeien Laten wij daarom toch verstandig zijn en onze kinderen niet beschouwen als wonderkinderen, die uit kunnen blinken op alle mogelijk gebied. Eischt van hen niet meer, dan ze met goeden wil pres toeren kunnen en waakt toch vooral voor overdreven lof. Er zijn al genoeg ijdele, zelfgenoegzame menschen op de wereld. Kortom, voedt uw kinderen op een gezonde, normale wijze op. Dan ook kweekt ge gezonde, flinke, even wichtige menschen, die later het leven aankunnen en aandurven. Mevr. V. te Bergen op Zoom. Het lijkt ons, dat het geel worden van uw waseli toch moet worden geweten aan het feit, dat zij niet voldoende wordt uitgespoeld. Spoelt u vooral zeer grondig verschillende malen na, zoodat absoluut geen zeepresten meer in het weefsel achterblijven. Het water moet helder blijven. Uw methode van wasschen is goed, zij het ook niet op en top modern. Wel raden wij u aan, uw goed niet zoo vaak te chloren en niet zoo hevig. Dit is niet verstandig en niet noodig. Legt u het goed liever eens op de Maartsche bleek dat zal ongetwijfeld een beter resultaat t sorteeren, terwijl het goed er niets van te lijden heeft. De gewoonste geluiden werden in haar verbeelding vertienvoudigd - dat alles door de „zenuwen"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 37