„Mij blijft niets bespaard.... DE TRAGISCHE LEVENSGANG VAN FRANS JOZEF I EN ELISABETH VAN OOSTENRIJK BERTITA HARDING De aankomst ran de keizerlijke koels op de wereldtentoonstelling fe Parijs in tragedie af te wenden. Toen keizer Napoleon 111 en keizerin Eugenie op tiet van Mexico ivas terechtgesteld. 1867Deze tentoonstelling diende om de aandacht der wereld ran de Mexicaanse tie punt stonden de prijzen uit te reikenkwam t telegramdat keizer Maximiliaan I Dit was einde der tentoonstelling. TWEEËNTWINTIGSTE HOOFDSTEK De heersc.hers van Europa kwamen te Parijs voor een feest bijeen. Nadat Frankrijk zicli had teruggetrokken "uit liet Mexieaansche fiasco, trachtte het de aan dacht der volken op iets anders te vestigen en. de wereldtentoonstelling bleek daartoe uiterst geschikt. Het was reeds algemeen bekend, dat Queretaro zich had moeten overgeven. Maximiliaan was gevangen genomen hij zou voor een militair gerechtshof ko men te staan, waarvan men niet veel genade behoef de te verwachten. Mexico was gelukkig ver weg. „In het Napoleontisch keizerrijk," zegt Philip Guédalla, „bediende men zich (in den zomer van 1867) van een eenvoudig politiek redmiddel, name lijk de wereldtentoonstelling." Geef het volk iets te zien, dan zal het geen vragen stellen. Langs de tentjes, bazars en kiosken, die de wuivende vlaggen van vele naties droegen, verdron gen de Parijzenaars elkander om de nieuwste wonde ren van hun eeuw te bekijken. I3e venters van souvenirs deden uitstekende zaken met metaal-foto grafiet jes van Eugenie's zoon Loulou, met de Notre Dame in miniatuur en van papier maché, met beschil derde Chineesche- aschbakjes, waarop zeer onduide lijk het Trianon of het Champ de Mars te zien was en met een nieuwen, beslist gegarandeerden breukband. Een troep ruiters uit het Wilde Westen vertoonde kunststukken te paard, die in een streek, Wyoming genaamd, zeer alledaagsch waren, terwijl de heer Friedrich Krupp uit Essen een verdragend kanon ten toon stelde, dat de commissie zoo goed beviel, dat hij er een prijs voor kreeg. Aan de Seine, waarlangs de gewone verzameling van kermistenten stond, viel ergens een buitengewoon zeldzaam phenomeen te bewonderen, namelijk het eerste paar Siameesche tweelingen. (Later bleek, dat niet moeder natuur. I o o r doch "een zonder twijfel zeer handige naaister hen aaneen had gehecht.) Wat de Parijzenaars het meest aantrok, waren de koninklijke bezoekers, als zij onder het dekzeil van de groote tribune bijeen ston den. Hier 'zag men den prins van Wales, die nog niet wist hoeveel jaren hij zou moeten wachten, eer hij maar korten tijd koning Eduard VII zou zijn. Holland had een spruit van het huis Oranje gestuurd, en uit Pruisen was koning Wilhelm gekomen, die, reeds zwak van ouderdom, op den arm van Bismarck, zijn minister-president, ge steund ging. Denemarken was vertegenwoordigd dooi Christiaan IX, terwijl sultan Murad V met zijn schuine, oostersche oogen de nieuwsgierigheid der menigte opwekte. Er waren ook twee kleineie mo narchen van den Balkan. De meeste belangstelling van allen trok czaar Alexander II, die z'n favoriet, prins Gogo, had meegebracht. Uit Weenen kwamen geen gasten. Terwijl boven de boulevards en koepels der Licht stad 'n schitterend vuurwerk werd afgestoken, viel er over de tentoonstellingsterreinen een plotselinge stilte. Juist toen Napoleon en Eugénie op 't, punt stonden de prijzen uit te reiken, kwam t telegram, dat in Mexico op 10 Juni op den Klokkenheuvel n keizer was terechtgesteld. Tegelijkertijd vernam ook Oostenrijk 't bericht, dat aartshertog Maximiliaan gedood was. Deze populaire Habsburgsche prins was grooter gestorven dan hij geleefd had. Hij was niet bestemd voor een heldenrol en toch had hij, toen de nederlaag kwam, geweten, hoe zich 't waardigst te gediagen. Anders dan Oarlota, die de vergissing niet wilde toe geven en wier teere zenuwen gebroken waren erkende hij, dat zij beiden ongelijk hadden gehad. Terwijl zij zwakzinnig werd, zag hij koelbloedig de vergelding voor de groote dwaasheid van zijn leven onder het oog. Hiermee bewees Maximiliaan een eenvoudige stelling een man kan ongelijk hebben en toch een held zijn. Frans Jozef droeg den nieuwen slag. met de Spav- taansche zelfbeheersching, die z'n tweede natuur was geworden. Daar de zorgen voor den staat hem zwaar belastten, liet hij zich niet door zijn persoonlijk ver driet ontzenuwen. Elisabeth viel deze stoïcijnsche houding moeilijker, te meer daar vlak na het onge lukkige nieuws uit Queretaro uit Regensburg bericht was gekomen over den dood van Nené's man. Het lot van haar zoo dikwijls teleurgestelde zuster greep haar meer aan dan ooit. In Frankrijk doofde de wereldtentoonstelling uit. Vóór eind Juni vertrokken de laatste buitenlandsc.he bezoekers en lieten een vreemde leegheid achter. Napoleon stond wederom alleen op een tooneel, waar van stuk voor stuk de coulissen werden weggenomen. Hij huiverde even, alsof het reeds herfst was. Op den derden Juli herinnerde de keizer zich een nalatigheid. Hij had vergeten condoléances te sturen naar Weenen. Hij offerde zijn middagslaapje op trok zich in zijn studeerkamer terug en stelde het volge- telegram op, dat dienzelfden namiddag nog ve- zonden werd. „Sire, mijn broeder, Het tragische nieuws, dat wij zooeven ontvin- genj dompelt ons in den diepsten rouw. Ik betreur

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 32