ORKAAN Dorothy Lamour als erotische schoonheid. Zij is betrekkelijk nog 'n film-nieuwelinge, die in orkaan haar eerste groote rol heelt, zij het ook een rol. die weinig houvast biedt. Want er is uit. den aard niet veel meer noodig voor een lieftallig meisje dan een flatteus Hawaucostuum om succes te hebben. Oomantiek in bonte veel - kleurige doeken, onder tropische zon is het aloude beproefde recept voor Ha- waiifilms en ook nu wordt daarvan, ondanks den or kaan, niet afgeweken. Die orkaan is trouwens doel en streven van de geheele film geweest en om de waarheid te zeggen, kon hij dat ook best zijn, want de illusie van dezen laaienden, nietsont- zienden stormwind is wer kelijk volkomen. We zullen niet afdalen in details van truc-opna men, noch ons bezighouden met veeliiullige cijfers om de ontzaglijk heid van den orkaan uit te beelden er zijn meer films geweest, die honderdduizenden dollars gekost hebben en waarvan liet succes toch bij lange na niet evenredig aan de kostbaarheid was we zullen er slechts op wijzen, dat, indien deze film enkel uit den orkaan had bestaan, er alle aanleiding was, haar een enthousiaste aanbeveling mee te geven. Want de verfil ming daarvan is wel zoo buitengewoon suggestief gedaan en de catastrofe is wel zoo realistisch uitge beeld, dat liet niet anders kan, of de toeschouwer wordt door een beklem ming aangegrepen, welke hem niet meer loslaat. Huizen worden wegge vaagd boomen ontwor teld en een betonnen kerkje door de kracht van de hoogopgezwiepte gol ven aan puin geslagen. Het is daar, dat 't drama zijn hoogtepunt en zijn einde vindt.Want een kort. happy end en de vertel ling is afgeloopen, een vertelling, waarin een botsing tusselien inland- sche zeden en „blanke'" wetten wordt uitgebeeld, welke in een orkaan haar einde vindt. Dat deze zware sensa tie met spanning tege moet werd gezien, kunnen we dan ook best begrijpen. Hei water wast in wilde kolken en sleurt alles lichte kano, waarmede de inboorlingen handig Terangi (John Hall) en zijn bruid mede, wat zijn weg verspert. Op zoo'n moment is de weten te manoeuvreeren, vaak het eenige redmiddel. (Dorothy Lamour) pogen zich te redden. Door hun roerende en onroerende goederen aan boomen rast te binden, probeeren de inboorlingen hun eigendommen tegen den orkaan te beschermen. De storm is uitgewoed en het aan flora zoo rijke eiland is een dorre zandwoestijn gewbrden, waaruit de ruinen van het kerkje grillig omhoog steken. De dokter (Thomas Mitchell) heet den administrateur Raymond M ossey ),die de srhiule komt opnemen .welkom «aCKKKHlOOOOOOaOOOOOOlKHHJOOOOOOOOOOOOOOOOOOVOO Dezelfde auteurs van Muiterij op de Bounty, Charles Nordhoff en James Hall, hebben dit 0 v verhaal van de Zuidzee-eilanden geschreven, 0 0 0 0 dat door Samuel Goldwyn onder regie van 0 0 John Ford met groot enthousiasme werd ver- o filmd* In ons land wordt de rolprent door Loet. C. Hamstijn uitgebracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 10