nciuiui-i\i Een oude kunstnijverheid is uit oen langen, langen slaap opgewekt. Het is een industrie geworden, O]) welker resultaten niet alleen Heiligerlee en de provincie Groningen, maar geheel Nederland trotsch kan zijn. In de lage landen bij de zee zingen straks weer nieuwe Nederlandsehe klokken. „Friede sei ihr erst Geliiute", zooals Schiller het zei in zijn „Das Lied von der Glocke". Mogen zij ieder kwart uur een blijde boodschap over de steden en velden zenden een boodschap van vTede en welvaart Bet metaal in den smeltoven wordt onder geforeeerden druk gesmolten. Voordat tie gloeiende massa naar de vormen wordt geleid, wordt de „brei" afgeschuimd. „geboetseerd". Om de was komt een laag leem en dan gaat 't gelieele „geval" den oven in. Het leem wordt keihard en de was is gesmolten, zoodat tus- schen de klei- en leemlaag een holte zit. Het geheel, dat men een valsche klok noemt, wordt dan in den grond gemetseld. Alleen de toevoergaten blijven open. Onder geforeeerden druk wordt vervolgens het metaal gesmolten, een legeering van ongeveer 80% koper en 20% tin, waarna met een soort steel pan de holte in de valsche klok wordt gevuld. Zooals gezegd, zijn de klokken tijdens het gieten geheel onder den grond, maar aan de kleur van de ontsnappende oxyde-gassen kan de doorknede vakman wel zien, of de klok volgens alle regelen van de kunst is ontstaan. Enkele uren later, als het metaal gestold is, worden vorm en klok uit den grond getakeld. De harde vorm wordt stuk gekapt en gebeiteld, terwijl '11 zandstraal, welke door een compressor on der lioogen druk tegen den metaalwand spuit, er voor zorgl dat al het vuil van de zil verkleurige klokken wordt verwijderd. Als men dat zoo leest, lijkt alles zoo kinderlijk gemakkelijk. En toch het is een kunst. Een kunst, waarbij geduld te pas komt, want vooral 't drogen van den kleivorm neemt weken en weken in beslag. De vervaardiging van een carillon duurt dan ook naar gelang van de grootte 'n half of een vol jaar De fabriek in Heiliger lee is een kunstindustrie, toegerust met de meest moderne machines. Dat blijkt ook wel uit de spe ciale instrumenten voor 't bijstemmen. Voorts is er een kostbare draaibank met toebehooren, ruim 22.000 kg. wegende, welke vervaardigd werd door een Amerikaansche werk- tuigenfabriek. De klokken, welke op deze draaibank de finishing touch krij gen, kunnen 'n maximale hoogte van 2.70 meter hebben. Dat er tevens een groote instrumentenverza meling is voor het onder zoek van de metalen, leem, zand, 't afkoelings- proces, etc., behoeft wel geen betoog. klokken voor den C'unera- toren te Bhonen. Het werd in één woord een succes een welverdiende beloo ning voor de vele risico's en moeilijkheden welke dienden te worden overwonnen. Het carillon is nog niet in den toren geplaatst, doch voorloopig opgesteld bij den Panoramamolen te Rhenen, totdat ile restauratie van de Cunera geheel zal zijn vol tooid. Het klokkenspel van het zeeheldenmonument te Den Helder is eveneens uit Heiligerlee afkomstig. Een vuurproef was de restauratie van het carillon van Enkhuizen, vervaardigd door de Hemony's. Tien oude klokken moesten door nieuwe worden vervangen. En toen dat geschied was, konden ver schillende beiaardiers niet het verschil hooren tus- sehen de oude en de nieuwe klokken. Onlangs is gereed gekomen een groot nieuw caril lon voor Hoorn. Honderd jaren nadat liet vorige door een brand werd vernield, krijgt het oude Noord - Hollandsche stadje dus weer een klokkenspel. In bewerking is een carillon voor Leiden, terwijl dezer dagen negenendertig klokken zijn 'gegoten voor Bergen op Zoom. Daar had men de handen ineen geslagen om in het bezit te komen van een klokken - sPi- dat uiteraard aanzienlijke kosten meebrengt. De Brabanders zijn er uitstekend in geslaagd. Zelfs wordt er over gedacht nog drie klokken meer te laten vervaardigen Onze fotograaf, die bij het gieten aanwezig was, heeft van deze altijd interessante gebeurtenis ver schillende opnamen gemaakt. Opflrachtett ls eerste bestelling ont vingen de Van Bergens de opdracht tot het ver vaardigen van zesentwintig hen nieuwe klok wordt afgewerkt. Gaten worden geboord om haar straks in Bergen op Zoom te kunnen ophangen. T oor het carillon van Leiden moest 'n oude klok van 5000 kg. over gegoten worden. Het ge vaarte had 'n respectabele hoogte. Duidelijk is op de linksche 1oto ui harst te zien. Ook het Hoornsche carillon is vervaardigd door de f irma Van Bergen te Heiligerlee.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 3