l)r. Ignaz Set/pel, de bekendste bonds kanselier van Oostenrijk in de jaren 1922—1924 en 1926—1929. ondskanselier dr. Kngelbert Doll joss -J-25 Juli 19-34. Wilhelm Miklas, die sinds 1928 bondspresi dent teas ran Oostenrijk. volgens Hainisch (19201928) en de laatste thans afgetreden Miklas. De bekendste bondskanselier was mgr. dr. I. Seipel (Ï9221924, 19261929). Hij verkreeg finan cieele hulp van den Volkenbond, waarbij de Nederlander Ziininermann toezicht uit oefende op de financiën. De christelijk-socialen waren de. sterkste partij, maar in Weenen heersehten de socialisten, die in 1927 een opstand begonnen, welke door Seipel met hulp van Scliober werd )«>- dwongen. Ten gevolge daarvan ontwikkelden zich de Heimwehren op het platteland, eerst onder Pahst, later onder Starhemberg. De verhouding tot de naburen bleef in die jaren gespannen, terwijl liet streven naar aansluiting bij Duitschland, waartoe velen reneigd bleken, door de vredesbepaling verboden was. Zelfs een tol-unie werd verhinderd. In 1932 werd Dollfuss kanselier. Hij onderdrukte een nieuwen opstand der marxisten en bestreed tegelijkertijd de nationaal-soeialisten. Hij werd echter in 1934 lafhartig vermoord, en de thans afgetreden dr. Kurt von Scliuschnigg volgde hem op. Doch de moeilijkheden van binnenlandschen aard bleven bestaan, om ten slotte uit te loopen op liet ondanks alles toch nog onverwachte resultaat van den „Anschluss", dat einde vorige week in het bin nenrukken der Duitsche troepen, liet aftreden van bondskanselier Scliuschnigg en de benoeming van den nations al-socialist Seyss-Inquart als zoodanig zijn beslag kreeg. Zoo is dus een eind gekomen aan de zelfstandig heid van Oostenrijk. De eens zoo machtige dubbel- Dr. Seyss-lnquart, <le huidige bondskanselier en voormalig minister van Rinnenlandsehe Zaken in het afgetreden kabinet Sehuschnigg, door de nationaal-soeialisten begroet na zijn rederoering te Dim, den 6en Maart 1938. monarchie der Habsburgers, na de afselieiding der randstaten ge slonken tot een staat van zeven inillioen inwoners, is thans geheel van de wereldkaart verdwenen. En de laatste Habsburger, die te Steenoi-kerzeel de gebeurtenissen in zijn vaderland met groote belang stelling volgt, ziet zijn hoop om eens den troon zijner voorvaderen te bestijgen in rook opgaan Aartshertog Otto roti llabshurg, de zoon van keizer Karei, werd door de Oostenrijkschc legitimisten als kroonpretendent beschouwd. Door -L jongste politieke gebeurtenissen is de kans op herstel ran den monarchis- tisrhen staatsvorm in Oostenrijk uiterst gering geworden. u gelegen, en vorig jaar strip om Groot-Duitschland. Dr. Kurt von Sehuschnigg, die van 1934 lot voor enkele dagen Oosten - rijksch bondskanselier was en die den vermoorden dr. Dollfuss opvolgde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 21