6 gtatfo! 01d Collage rn schilderijen c^ver&orgd uiterlijke. 31 U Cottage Coveuacr IiroonprinJiwUtlj ran Oostenrijk (links) met Stephanie en keizer Wilhelm II ran Duitsehland met kei zerin Augusta Victoria (rechts). WAT TE DOEN? Schrijf Uw naam en adres en t schilderij, dat Uw voorkeur heeft, op de achterzijde van een bruin etiket met cacao- vrucht van een half ponds bus Blooker's Cacao, die U bij Uw winkelier kunt koopen voor 44'/2 ct Schrijf op dit etiket den slagzin of Uw ant woord op onze tweede vraag, zooals hiernaast vermeld. Inzendingen moeten ons ui terlijk IS April 1938 berei ken. Op de enveloppe in den linkerbovenhoek vermelden „Schilderij". Adresseer Uw brief aan Blooker's Cacao- fabrieken te Amsterdam. j uitgenoodigd. Te middelt van het. bril- lante gezelschap werd een verrukkelijk schepseltje opgemerkt, wier ongewone schoonheid de mannelijke aanwezigen boeide en de afgunst der dames opwekte. Zelfs de afwezige Duitsche keizer, ter eere van wien tallooze toasten gehouden werden, genoot dien avond niet meer belangstelling dan Marie Vetsera. Het verschijnen van het jonge meisje op het hal deed het feest bijna in het water vallen want kort nadat de keizer lijke familie was aangekomen, ont moetten Stéphanie en haar rivale elkander. Enkele ademlooze seconden lang stonden de beide vrouwen tegen over elkaar de bleeke Belgische scheen in een marmeren beeld veranderd, terwijl zij wachtte op de diepe buiging, die haar volgens haar rang toekwam. Marie Vetsera liet haar wachten. Sissend van woede liet de kroonprinses haar staan. Zij liet haar echtgenoot en haar avondmantel halen. De gastheer, die ontsteld had toegezien, wenkte het zigeunerorkest, dat opnieuw en mee- sleepend een polka inzette. Hij boog voor de kroonprinses en bood haar zijn arm aan. Stéphanie schudde afwijzend het hoofd. „Geen polka," zei ze en sloeg haar waaier klappend dicht, „wij gaan naar huis." Hierop volgde een sombere dag. In den Hof burg stonden Frans Jozef en zijn zoon opnieuw tegenover elkaar. Als monarch en als gentleman moest de keizer Stephanie's partij opnemen. In de sterkste termen bracht liij Rudolf zijn verdorvenheid onder het oog. „Ik eisch van je, dat je onmiddellijk met deze vrouw zult breken." „Das kann ich nicht," was Rudolf's rustig antwoord. (Dat kan ik niet.) De oudere man verbleekte. Dat Rudolf zoo gemakkelijk aan zijn meri- sclielijke zwakheid toegaf, beleedigde de opvatting, die hij van het koning schap had. Hij kon niet begrijpen, dat Rudolf nog andere gedachten dan dy- nastische koesterde. Indien zulks 't geval was, dan zou hij, de keizer, een dergelijk verraad toch niet goedkeuren. Want zeker heeft er nooit 'n man geleefd, die zich eerlijker aan zijn ideaal wijdde dan Frans Jozef. „Er is niets," begon de keizer weer, „dat een man niet kan, als hij maar wil. Je moet met haar breken." Hij had kalm gesproken, maar zijn krampachtig gebalde vuisten verrieden zijn opwinding. Hij ging voort „Als je verplichtin gen aan haar hebt, dan kun je haar nog een maal bezoeken en alles in orde maken." Er kwam een vreemd licht in Rudolf's oogen „Nog eenmaal," her haalde hij fluisterend. „Geef mij je woord, dat liet daarna uit zal zijn." De kroonprins scheen ver weg met zijn ge dachten. Daar hij bleef zwijgen, voegde de keizer er aan toe „Morgenavond zou ik je. voor het diner graag hier zien, weer vereenigd met je fa milie." Hij stak zijn hand uit en Rudolf drukte die krachtig. Hun oogen ontmoetten elkaar in stille overeenkomst. „Op je eerewoord vroeg de keizer met zijn oogen. „Op mijn eerewoord," boog de aarts hertog zwijgend. EENENDERTIGSTE HOOFDSTEK LTij had maar weinig tijd en er was veel te doen. Kroonprins Rudolf haastte zich liet paleis uit, terwijl er een doffe wanhoop in hem opkwam. Hij had zijn woord gegeven. Men kon niet eens beweren, dat hij het onder dwang had gedaan. Het was ook enkel maar een belofte geweest. Maar toch een belofte, die een man moest houden. En dat zou hij ook doen. Reeds lang geleden had liij met Marie Vetsera erover gesproken, wat zij moes ten doen als datgene zou gebeuren, wat thans gekomen was. Zij waren beiden er reeds mee vertrouwd. Rudolf wist, dat hij Marie niet veel zon hoeven te verklaren. Zij wachtte enkel op zijn roep. Hij telegrafeerde haar, dat liij onmid dellijk naar Mayerling zou vertrekken. Of zij bereid was te komen O ja, zij zou bereid zijn Een half uur later ontmoetten zij elkaar bij het rijtuig, dat hen gewoon lijk naar Mayerling bracht. Bratfiscli, de koetsier, stond al te wachten. In een gesloten rijtuig vluchtten de gelie ven uit Weenen. Door hagel en sneeuw reden zij voort, over bevroren wegen in de richting van Baden en de bebosclite streek van Aliandt. Het was bitter koud. Maar vergeleken bij de koude van deze troostelooze laatste samenkomst had den sneeuw en ijs niets te beteekenen. In Mayerling verspreidde 'n houtvuur een aangename warmte, toen Joliann Losehek, de knecht, voor zijn meester de deuren opende. Hij had voor een lan delijk maal van fazant, prei en versche paddenstoelen gezorgd. Het menu werd verder aangevuld door „Krumpli", '11 soort kleine aardappeltjes, die boven 't houtvuur geroosterd werden en daarna met grof zout bestrooid. Twee flesschen Tokayer lagen in een emmer met sneeuw gereed om de reizigers te verwarmen, zoodra zij hun bontjassen hadden uit gedaan. Alles bij elkaar was Losehek heel trotscli, dat hij in zoo korten tijd voor zooveel verschillende dingen had Vervolg op blz. 34 heeft iedere dame, die Grossmith's Old Cottage toilet-artikelen gebruikt. Speciaal voor dit doel onmisbaar zijn: Old Cottage Zeep en LavenderWater Importeurs Richard Wernekinck Co, Huddestr. 9 Amsterdam-C. De zes prachtige schilderijen, gereprodu ceerd op den bekenden Blooker Kunstkalen der, stellen wij thans in origineel, compleet met keurige gouden lijsten, ter beschikking van diegenen onzer verbruikers, die ons een SLAGZIN toezenden, welke betrekking moet hebben op Blooker's Cacao, (bijv. „Half elf Blookertijd", „Blooker's Cacao, het goedkoopste der voorname merken") of in een korten zin de reden aangeven, waarom zij aan Blooker's Cacao de voorkeur geven boven andere merken. De zes, ons inziens, beste inzenders krijgen elk een schilderij met lijst cadeau, terwijl de volgende duizend beste inzenders, ieder een fraaie vergulden lijst ontvangen, bestemd voor de platen van den Blooker Kunstkalender I Hierover kan geen correspondentie worden gevoerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 31