m m FEESTELIJKE INWIJDING HET CONCERTGEBOUW maal den luister heeft gebracht van Alphons Diepenbroek's Te Deum laudamus, een mu ziekfeest, dat in 1912 en in 1935 gevolgd is door twee andere gToote Nederlandsche mani festaties van buitengewone orde, terwijl in ieder seizoen het aantal Nederlandsche werken, die waardig zijn gespeeld te worden, legio is. Dat alleen reeds rechtvaardigt het bestaansrecht van een orkest als dat van 't Concertgebouw. (Slot volgt.) Maurice Kavel de onlange overleden groote Fmnsehe toondichter. Zijn belangrijke werken behooren tot het groote repertoire van het Concertgebouw-orkest. lijden Mgar Struivinskg en Willem Mengelberg een repetitie op het podium ran het Amsterdarnsche Concertgebouw. gezaghebbende vertegenwoordigers. Beiden zijn reeds ter ziele, maar hun oeuvre zal in stand worden ge houden en als trouwe wachter blijft het Concert gebouw daarvoor zijn taak vervullen. Als laatste der grooten, wier werken in het Concertgebouw-repertoire een duurzame plaats heb ben veroverd, vermeld ik Igor Strawinsky, sedert een kwart eeuw een der voornaamsten in de inter nationale componistenwe reld. Stellig een der op- merkelijksten en meest oor spronkelijke!! in de produc tie der negentiende eeuw. Maar als toonaangevend instituut, zwaar gesubsi dieerd door overheidsgel den, mocht het de kunst van eigen bodem allerminst verwaarloozen en 't strekt de instelling en haar voor mannen tot eer, dat zij dat tijdperk der subsidies niet hebben afgewacht, maar reeds onafhankelijk daarvan als propagandis ten in het strijdperk zijn getreden. Reeds in de eer ste jaren van het bestaan kregen de Nederlandsche componisten hun goede kans. Willem Kes is op gekomen voor Bernard Zweers, den moedigen voor vechter voor de rechten eener eigen muziek, die, wat het vocale aangaat, nauw verband hield met eigen taal. Willem Mengelberg dirigeerde in 1902 het eerste groote Nederlandsche muziekfeest., dat voor de eerste Tsehaikousky (1840-1S93) de groote Russische toondichter, wiens belangrijk oeuvre een integreerend deel uitmaakt ran liet. Concertgebouw-repertoire. CITflEflETKN TER GELEGENHEID DER TIN op "Woensdag 11 April 1888 Documenten uit de historie van het Concertgebouw. Een feestgave van Willem Kes, aangeboden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, met links en rechts de titelpagina en het programma van het feestboekje, uitgegeven bij de feestelijke inwijding van het Concertgebouw op 11 April 1888.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 4