stra is een zuiver Hel) ouwe ri se, lie instelling en overlevering en alleen Schouwe naars mogen er aan deelnemen; Het. ligt. voor de liand, dat strarijden een verbastering is van strand- rijden ile verklaring, dat stra een verkorting zou zijn van lustralisliet Latijnsclie woord voor zuive ring, lijkt wel wat al te zeer gewrongen en gezocht- Wat opvalt is, dat van jaar tot jaar hoe langer hoe meer het feest in zijn oorspronkelijke zuiverheid her steld wordt niet alleen ontworstelt het folkloristi sche feest zich hoe langer lioe meer aan de overwoe kering van de kermispret, maar ook blijft, het stra rijden niet meer beperkt tot een rit langs 't strand, maar heeft ook weer de voetspoeling der paarden in het zeewater plaats on met welke grondigheid soms 1 -Zie ze daar uittrekken langs de van 't hoefgeklep- per vervulde dorpsstraat, de stuivende duinwegen, de zonnige laantjes door naar liet. wijde Schouwen- sclio strand, dat er, in maanden door haast geen voet betreden, vlak ge waaid en glad gespoeld Ügt langs het schuimende vVar ter. De paarden er blijft er niet een op stal zijn netjes geborsteld en extra gekamd, de staarten zijn kunstig in vlechten ge draaid, sommige (lieren zijn met kleurige bloemen en linten versierd. Voorop de boerenzoons met de beste paarden van den bof, daar achter de knechts en tot slot de jongens velen zonder zadel of stijgbeugels -r dje komen bij 't strarijden vólgens de traditie niet te pas. En boe zonniger en veelbeloven- der de voorjaarsdagen, boe over moediger de ruiters, boe wilder de rit langs bet strand, hoe dieper de doop in bet zeewater, boe jo liger de stemming, boe luidruch tiger de pret. En als straks de stoet in |t.'dorp is teruggekeerd, dan blijft bet feest niet beperkt tot de ruiters en de jeugd dan viert heel het dorp bet lentefeest mee, dan is/er mu ziek en zang, dan zijn er dans en vroolijkbeid in bet Schouwensclie dorp achter de duinen, als op geen anderen (lag van 't jaar. En dan ontwaakt, de lust om die pret nog eens te herhalen waar is de stra de volgende yeck Op den terugrit worden de strarifders door don burgemeester ven Noordwelle begroet en toegespreken. ....dan komt pat de echte feeststemming losl

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7