ZUID-BEVELANDSCHE ANNEXATIEPLANNEN BHBI De hak den Gordiaanschen knoop mmmm SifflSS! De Patijnweg, een van de mooiste nieuwe wijken rondom Goes, die tot nog toe op Kloetingsch grondgebied ligt, wordt in het nieuwe annexatie plan dis een der eerste genoemd, die bij Goes gevoegd zouden worden. l)e annexatie-plannen hebben nog geen strijd doen ontbranden tusschen Goesenaars en Kloetingers en de Goesche leverancier leeft nog in pais en vree met zijn Kloetingsehe klantjes. De annexatie van 'n land, heeft 'n wereldveroveraar eens gezegd, gaat vaak gemakkelijker dan die van 'n strook dorpsgrond en wie bijvoorbeeld van Oostenrijk naarZuid-Beveland kijkt, zal de waarheid er niet van kunnen ontkennen. De historieschrijver, die eens de geschie denis der grenswijzigingen op genoemd eiland moet beschrijven, zal ongetwijfeld zijn hoofd schudden en 't onbegrijpelijk vinden, dat zooveel jaren noodig waren om de oplossing te vinden. Wij zouden grenzeloos vervelend moeten worden indien we van het ei af dit grensgeharrewar gingen behandelen we zullen ons bepalen tot het essentieele der laatste jaren en de actualiteiten van den dag. Ongeveer drie jaar geleden meenden (red. Staten van Zeeland op een origineele wijze uit de perikelen te komen door 't uitge strekte Kattendijke. dat met het geheele geval niets uit te staan had, tusschen de twistenden te verdoelen, in de zoete hoop, ze daardoor zoo voldaan te krijgen, dat ze niet meer ruzieden om het andere. IJdele verwachting Wel slikten enkele gemeenten het lekkere brokje in, maar Kat tendijke vocht, met de logica in den rug, als Leeuwenstein voor zijn leven en Kloetinge, dat bijna verdubbeld zou worden in grootte, voelde zich als de man, die een olifant- cadeau kreeg en bedankte vriendelijk voor de eer. De minister aarzelde dan ook, het voorstel in de Kamers te brengen. Eindelijk gaf hij in December 1936 te kennen, dat hij er toe besloten was, maar de maanden ver streken. de verkiezingen kwamen. brachten een anderen minister op het kussen en men was weer even ver In den herfst van 1937 kwam de nieuwe bewindsman persoonlijk eens neuzen in Zuid-Beveland liet zich uitvoerig inlichten door het provinciaal college over de wen- schen en grieven ging naar de verschillende gemeenten om de situatie in oogenschouw te nemen was buitengewoon hoffelijk tegen- Toch lijkt het, alsoj deze Kloetingsehe 't toch maar verstan diger vindt, om behoorlijken afstand van zoo'n annexatie- belusten Goesenaar te houden. Na de annexatie zou de Kloetingsehe grens Icomen te liggen langs den watergang, die hier den s-Gravenpolderschen weg kruist. over zijn gastheeren, doch gaf ze tevens te verstaan, dat hij allerminst voor den reuzentoer metKattendijke applaudisseeren zou. Z.Exe. verlangde nieuwe plan nen en om het onnoodig te maken, dat hij nogmaals met de Zeeuwsche bestuurders van meening zou behoeven te verschillen, schetste hij vriendelijk in breede trekken de basis, die hem behaagde. 'n Paar maanden later kreeg Kattendijke officieel bericht, dat zijn onafhankelijkheid niet zou worden aangetastmet 'n paar kleine aderlatingen ten be hoeve van Wemeldinge en Kapelle zou volstaan wor den. Onofficieel lekte inmiddels ook een en ander uit over het nieuw op stapel gezette plan, doch 't- bleef gissen en afwachten, 't Plan verhuisde naar het Raagje ,- maanden verliepen de spanning steeg. DE MAN DIE DE KLAPPEN KRIJGT Chndelijk ontvingen de besturen van de betrokken gemeenten op Zaterdag 5 Maart j.l. een pakket uit de Zeeuwsche hoofdstad, dat de nieuwe voor stellen, die de goedkeuring van den minister weg droegen, bevatte. Was de vorige maal Kattendijke het kind van de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 18