Door den nieuwen wegen- en de overwegwachleres in de toekomst overbodig bouw worden de overwegop dit grenspuni van Goesch en Kloetingsch gebied. rekening thans was Kloetinge de man die de klap pen kreeg. Goes kon tevreden zijn. Behalve de 52 ha., die aansluiten op den Heernisse-weg en het nieuwe bouwplan III, dat ongeveer leeg verkocht is, ont vangt het ook nog 'n douceurtje in den vorm van den Patijnwegboulevard, de geheele Buys Ballot- straat, de resteerende deelen van den Ouden Kloe- tingschen weg en Willem Zelleweg en bovendien nog een stuk van den 's-Gravenpolderschenstraatweg en het stuk tussehen dien weg en de spoorlijn bij het molentje, alles te zamen ongeveer 20 ha. De Gordiaansche knoop tussehen Goes en Kloe tinge, zoo lang onontwarbaar, was dus wel radicaal doorgehaktEn op een voor Kloetinge wel pijnlijke wijze, want al beteekent 'n 70 ha. voor een zoo uitgestrekte gemeente als Kloetinge is (tweemaal grooter dan Goes) in oppervlakte niet veeler staan op die 70 ha. 'n 190 woningen, bevolkt door circa 700 menschen en dat is voor Kloetinge met zijn 2100 inwoners wel veel. En wat nog zwaarder weegt, 'n be langrijk contingent van zijn rijke burgers woonde juist op het gebied, dicht tegen Goes, dat verloren dreigt te gaan. Niet minder dan f 11.000,belasting geld vloeide van die 190 gezinnen in de Kloetingsehe gemeentekas. Ook dat is heel wat voor 'n landelijke gemeente, vooral, omdat zij na de amputatie maar heel weinig op haar algemeene onkosten kan bezui nigen. Wel is waar heeft men als pleister op die wonde bepaald, dat Goes Schadevergoeding moet geven voor die derving van inkomsten het eerste jaar zelfs het volle bedrag maar die vergoeding is een Hier loopt de tegenwoordige grens tussehen Goes en Kloetinge maar niet overal valt die zoo gemakkelijk te beftalen afloopende met een maximalen duur van twintig jaar. Natuurlijk zal Kloetinge zich ook nu weer schrap zetten. Of het geven zal Toen wij twee jaar geleden over de Kattendijksche kwestie een artikel schreven, gaven wij dit dorp, na het voor en tegen gewogen te hebben, een goede kans. Voor wat Kloetinge aangaat, zijn we thans pessi mistischer. Dit nieuwe plan sluit beter en mist een zoo schreeuwende onrechtvaardigheid als het eerste. Enkele straten, die geheel op Goes georiënteerd zijn. vallen die gemeente toe 'n grens die veel grilligheid vertoont krijgt nu een redelijker loop, enz. Maar wat meer zegt er is ook een geldkwestie. "Wel moet Goes, vooral de eerste jaren, 'n groote som aan Kloetinge afstaan, doch door de voor Goes veel hoogere belasting zal er misschien nog eens zooveel uit de nieuwe burgers worden gehaald, wat uiteindelijk weer ten goede komt aan het rijk, omdat Goes half afhankelijk is en 'n belangrijk bedrag ontvangt om zijn begrooting sluitend te krijgen. Zulke argumenten zijn gewoonlijk niet alleen „klinkend", maar ook zwaarwegend. hebben gekregen en Wemeldinge ontvangt nog 'n brokje van zestig hectaren van Kattendijke. „Volks verhuizingen" zijn daar evenwel niet aan verbonden en waar Kattendijke uitermate verheugd is, dat het blijft wat het is, zal het om die 160 ha. geen amok maken't houdt er nog 1900 over. De minister heeft op haastige afwerking aange drongen die wensch legt ook 'n verplichting op hem zelf, zoodat men hopen mag, dat achter deze kwestie, waar het eind van weg leek, toch nog eens 'n punt zal worden gezet. RENTES RUVELT. En dan zou achter den spoorweg het gemillimeterde Kloetinge stil liggen treuren juist om de mooiste wijken, die het groeiende dorp er inde laatste jaren had bijgekregen. En daar zullen de Kloetingers nog wel ns een hartig woordje over spreken Om de overige grenswijzigingen zul len de zwaarden niet uit de scheeden vliegen. Kapelle schenkt een zeventig hectaren aan Wemeldinge, na eerst honderd hectaren van Kattendijke te

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 19