„Mij blijft niets bespaard.... 99 DE TRAGISCHE LEVENSGANG VAN FRANS JOZEF I EN ELISABETH VAN OOSTENRIJK BERTITA HARDING Na 30 ISLOTI Zij hadden ten slotte geen enkele reden hem als schoonzoon te weigeren en dus moesten zij hem wel accepteeren. Valerie's ou ders knikten en gaven het jonge paar hun zegen. TWEEËNDER TIGSTE HOOFDSTEK „Mij blijft niets bespaardhoorde men, Frans Jozef kreunen, toen te Weenen het bericht van Elisabeth's vermoording bekend werd. Toch zou nog heel wat onheil volgen eer de oude keizer zijn levensgang volbracht luid. De laatste foto van keieer Frans Jozef, enkele dagen voor zijn dood te Schönbrunn genomen. Op de brieven, die de keizerin uit Weenen ont ving, volgde meestal een vlaag van opgewekt heid. Valérie berichtte vanuit den Hofburg ge trouw, hoe haar vader en zij 't maakten, of zij gezond waren en waarmee zij de dagen hadden doorgebracht. Ofschoon Elisabeth in haar eigen persoon opging, vroeg het jaar 1890 haar aandacht voor enkele treu rige gebeurtenissen. Allereerst de dood van Andréssy, die haar meest toegewijde vriend was geweest. De Hongaarsche patriot had zich kort geleden op zijn landgoed te Volosca teruggetrokken, waar kanker aan de blaas een eind maakte aan zijn werkzaam en veel bewogen leven. Toen kwam in April uit Regensburg het nieuws, dat Néné niet lang meer zou leven. Elisabeth haastte zich naar het ziekbed van haar oudere zuster voor het laatste afscheid. Ook nu vroeg zij zich weer af, wat haar lot wel zou geweest zijn als ze niet in Néné's schoenen was gestapt. De ergste slag kwam midden in den zomer, toen de zachtzinnige Valérie en haar meer doortastende Frans eindelijk opstandig werden en te kennen gaven, dat zij zouden trouwen zonder zich te storen aan den eindeloozen stroom rouwcrêpe. Als zij aan niets an ders dan aan hun rouwplichten moesten denken, zei Frans Salvator, dan kon hjj wel een langen, witten baard krijgen, voordat hij eindelijk in het huwelijks bootje mocht stappen. De menschen bleven sterven, daarin zou niet de minste verandering komen. Maar gingen er ook niet dagelijks jonge paren naar het altaar? Kort en goed, hij noemde een huwelijks datum en deed zijn aanzoek, voor hij het geduld ver loor. Hij had succes. De keizer en de keizerin waren ver bluft door de zekerheid, waarmee de jongeman op trad. Zij voelden zich daartegenover wat hulpeloos. a Valérie's vertrek was er niets meer dat Elisa beth nog vasthield. Bijna onmiddellijk na het hu welijk van haar dochter verliet zij Weenen. Er volgde een tijdperk, waar in Elisabeth rusteloos van de eene plaats naar de an dere trok, totdat 'n laatste plicht haar eindelijk naar huis riep. In het jaar 1896 zou het jubileum van het duizend jarige Hongaarsche konink rijk worden gevierd. Door het geheele rijk der Magv- aren werden feesten voor bereid om de roemrijke verjaring te vieren geen enkele Europeesche natie kon op een zoo lang en groot verleden terugzien. Engeland, Italië, Duitsch- land, Rusland en Frank rijk waren alle slechts kinderen vergeleken bij den ouden stam van Attila. Elisabeth voelde zich verplicht met Frans Jozef de groote jubileumtentoonstelling in Boedapest te gaan openen. Zij veranderde haar kapsel om de rimpels op haar voorhoofd te bedekken, zoodat nu een vlok kort geknipte haren op haar voorhoofd viel. Zij droeg een modieuze japon van zwart taffet met pofmouwen, het nieuwste snufje uit Parijs. Zelfs nu zag de/ keizerin er jonger uit dan ze was, ofschoon wind én zon haar huid, die eens zoo zacht en blank was geweest, verweerd hadden en er jaren verloopen waren sinds haar laatste manicure. In Hongarije zag men haar zooals vroeger, konink lijk en lieftallig, Elisabeth de koningin. Toen de parlementsleden officieel aan den koning werden voorgesteld, zat zij naast Frans Jozef in dezelfde zaal, waar zij gekroond waren, even heerlijk en ver heven als in haar jeugd. Het geestdriftige Éljen, dat weerklonk, was nog eens voor haar, meer dan voor den koning, want Hongarije had niet vergeten, dat lang geleden een jonge en sierlijke Erszébet de auto nomie voor het trotsche Magyarenrijk gewonnen had. Ofschoon zij nog maar een schaduw was van zichzelf, scheen zij in Hongarije een kort oogenblik haar vroegere, jeugdige majesteit terug te winnen. Boeda pest, anders dan de ontelbare steden, die zij in den loop der jaren bezocht had, kende haar verbittering en haar ellende niet, wist niets van haar vreeselijk innerlijk bankroet. Voor Boedapest zou zij altijd de Erszébet van vroeger blijven. Het Hongaarsche duizendjaarfeest zou haar laatste triomf zijn. ,,Ik voel mezelf duizend jaar oud," zei zij, toen zij Gödöllö voor altijd verliet. De koningin, die door Hongarije vereerd was als nooit een andere vóór haar, zou niet meer in Hongarije komen. Laat in Juni kwam zij naar Oostenrijk terug. Frans Jozef smeekte haar niet meer weg te gaan. Het was nog maar kort geleden, dat hij haar geschreven had, hoe troosteloos het eenzame ontbjjt en de lange avonden na zijn werkdag op hem drukten. „Ik houd er nog steeds niet van, alleen te zijn," hield hij vol. Zij gaf toe en liet zich door hem naar Kissingen be geleiden. Hij was er buitengewoon blij om. Maar zijn vreugde zou niet lang duren. Na haar verblijf te Bad Kissingen logeerde zij enkele dagen te Ischl en ver liet daarna op den zestienden Juli 1898 Oostenrijk voorgoed. Den volgenden dag schreef Frans Jozef haar de wanhopige woorden „Ik heb nog steeds behoefte aan je gezelschap. Mijn gedachten zijn bij jou en met smart denk ik aan onze voortdurende scheiding bijzonder de aanblik van je ontruimde kamers maakt mij bedroefd. Inmiddels kwam Elisabeth te Bad Nauheim aan, waar zij een specialist, professor Schott, consulteerde, daar zij symptomen van angina meende te bemerken. Déze geleerde wou onmiddellijk een röntgenopname van haar hart maken. Maar toen Elisabeth de foto grafische voorbereidingen zag, schudde zij het hoofd en ging heen. „t Verveelt mij eeuwig gefotografeerd te worden," zei zij vermoeid. „Dat geldt ook voor mijn binnen kant." Zij vertrok uit Nauheim en bezocht nu Mannheim, Hamburg, Frankfurt in een steeds haastiger tempo. Het kwam er niet meer op aan, waarheen haar pad leidde. De hoofdzaak was, dat zij in beweging bleef. Eind Augustus kwam de keizerin, die zonder een bepaald plan rondreisde, naar Zwitserland. Zij be zocht Evian, Lausanne en Genève. Daar de boot naar Territet en Caux eerst den volgenden namiddag vertrok, brachten de keizerin en haar gezelschap nog een avond en een nacht in hotel Beau Rivage door, dat op het meer uitzag. Den volgenden morgen tegen elf uur ging Elisabeth een muziekwinkel in de Rue Bonnivard binnen om een nieuw soort speeldoos te hooren, die orchestrion werd genoemd. Zij liet zich een paar lievelingswijsjes voor spelen uit Carmen, Rigoletto, Lohengrin en Tann- hausermaar het orchestrion beviel haar toch niet. In plaats daarvan kocht hare majesteit een ouder toestel, dat ariston genoemd werd. Dit had een warmer geluid en klonk veel duidelijker. Deze speel doos was voor de kinderen van Valérie bedoeld, die er zeker het grootste plezier mee zouden hebben. Zij Keizerin Elisabeth met haar hofdame, gravin Iztaray, te Genève. Het is de laatste foto, die van de keizerin tijdens haar leven genomen werd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 30