KAALHEID ammsmm Ik schrijf Wond- en Kinder-Poeder Baby-Creme wordt meestal veroorzaakt door ondervoeding van de hoofdhuid NEO-SILVIKRIN HAARVOEDING Haren groeien door aartshertog tot andere gedachten te brengen en hield hem geduldig de oeroude dynastische wetten voor. Maar hij debatteerde ditmaal niet. Hij dacht aan Rudolf. Met de stijfhoofdigheid, minnaars eigen, bleef Frans Ferdinand op zijn stuk staan en had geen ooren voor de woorden van zijn oom. Ten slotte gaf de keizer ook toe. Ondanks de protesten van het geheele hof gaf hij zijn toestem ming tot een morganatisch huwelijk. Door een speciaal edict verhief hij Sophie Chotck tot den rang van herto gin llohenberg, zoodat haar bescheiden Boheemsche titel niet eeuwig een steen des aanstoots zou zijn. De leerstellingen van het huis Habs- burg schreven voor, dat de kinderen uit een morganatisch huwelijk niet konden opvolgenna Frans Ferdinand zou dus een Habsburger van een ande ren tak aan de regeering komen. Deze onverbiddelijke voorwaarde, waaraan de keizer vasthield, was het, die den aartshertog tegen zijn oom keerde. Voortaan zou Frans Ferdinand den keizer dwarsboomen, waar hij kon. Omdat Sophie Chotek een Tsjechische was, begunstigde hij de Slavische rassen boven de Magyaren, aan wie Frans Jozef in herinnering van Elisabeth een eereplaats toekende. Ofschoon Frans Jozef nooit voor Berlijn had gebogen, knoopte de aartshertog meer dan in tieme vriendschapsbanden aan met Wilhelm II van Duitschland. Hij was het, die het fatale verbond bevestigde, dat de centrale machten met al te veel zelfvertrouwen zou vervullen om hen enkele jaren later in de catastrofe van een wereldoorlog te storten. Dat was in de dagen, toen de stad Serajewo door leden van de „Narodna Obrana" onveilig werd gemaakt, een geheimen bond van Servische patriot ten, die de Oostenrijksche overheer- sehing bestreden. Frans Jozef, die van plan was geweest de jaarlijksche ma noeuvres in Bosnië en Herzegowina te doen houden, stapte daar weer van af, toen hij berichten over dreigende on lusten in Serajewo ontving. Nu nam Frans Ferdinand een snel besluit. Hij kon geen bevel geven, tegenstrijdig aan dat van zijn oom, en de manoeuvres moesten dus achterwege blijven, maar hij kon den keizer tarten door juist thans Servië te gaan bezoeken. Ondanks herhaalde waarschuwingen van het ministerie van buitenlandsche zaken hield de troonopvolger aan zijn voornemen vast. Had hij niet zelf een vrouw van Slavisch ras getrouwd i De oproerige elementen konden jegens hem geen wrok koesteren. De koppige aarts hertog was een slecht psycholoog. Het drong niet tot hem door, dat de Slavi sche volkeren ook onderling door twist en tegenstelling verscheurd werden, en ofschoon zij leden van eenzelfde groote familie waren, mocht men de Tsjecho-Slowaken toch niet verwarren met de Joego-Slaven. Hoe populair Frans Ferdinand in Praag ook mocht zijn, dit garandeerde niets voor de ge voelens, waarmee men hem in Slowa kije zou ontvangen. Op den vierentwintigsten Juni nam de troonopvolger afscheid van zijn drie kinderen, die op kasteel Konopisht ach terbleven. Hij vertrok met zijn eeht- genoote van Weenen naar het grens stadje Ilidze. Vier dagen later reed hij met z'n geliefde Sophie door Serajewo en kruiste het pad van een zekeren Gavrilo Princip, die hem met een ge laden revolver afwachtte. De dubbele moord, die op dien Zon dagnamiddag, achtentwintig Juni 1914, geschiedde, was het sombere voor spel van een oorlog, die de wereld uit haar voegen zou rukken. Het was voor Oostenrijk een nood lottige oorlog en hij nam de karakte ristieke Oostenrijksche wending. Dc treurige ervaringen van Solferino en Königgratz zouden met honderdvou dige intensiteit herhaald worden en op dezen gigantischen brandstapel moest Habsburg zijn ondergang vinden. De eerste slag kwam aan, toen het Oostenrijksche leger nog steeds niet anders bleek te zijn dan vroeger een militaire pracht, die meer voor de paradi dan het slagveld geschikt was. De twee de slag was de eerst gedeeltelijke en later volkomen blokkade der centrah- machten, die spoedig tot de economi sche ineenstorting van het keizerrijk leidde. In Augustus 1915, een jaar na de opening der vijandelijkheden, wa - Oostenrijk nog maar in twee klassei verdeeldde verhongerenden en d< hongerigen. Het was ook de honger, die Habsburg den derden en laatsten slag toebracht. Terwijl er millioenen menschen om kwamen van ontharing, kon men aan het hof niet in de gewone praal en het kostbare ceremonieel volharden. Het was moeilijk voor Frans Jozef om het mechanisme van de heerschappij op gang te houden. Hij liet Gödöllö en het koninklijk paleis te Boeda geheel sluiten. De Hofburg werd in een militaire kan selarij veranderd, terwijl in Sehönbrunn slechts de allernoodzakelijkste apparte menten in gebruik bleven. Daar het graan schaarsch was en de paarden van het leger allereerst gevoed moesten worden, leden de keizerlijke stallen bitteren nood. Een voor een werden de prachtige paarden van de Spaansche rijschool, Habsburg's trots, aan den meestbiedende verkoeht. Frans Jozefs geliefde schimmel, Florian, werd uit de keizerlijke stallen gehaald om een melkwagen te trekken. Dat alles was niet meer dan billijk, dacht de oude man. Droefgeestig ging hij een nieuw jaar in. In het slot te Sehönbrunn had een nieuwe kroonpre tendent zijn intrek genomende acht entwintigjarige aartshertog Karei, de oudste zoon van dien Otto, welken de keizer aanvankelijk als zijn opvolger had willen uitkiezen. De aartshertog was sinds 1911 gehuwd met Zita van Bourbon-Parma. Hun aardige kinderen brachten een vroolijker en lichter sfeer in het trieste paleis. Ook Rudolf's dochter Erzsi, die inmiddels met prins Otto Windischgratz getrouwd was, ver warmde de kille dagen van 's keizers ouderdom. Frans Jozef was altijd goed geweest voor Erzsi en haar moeder Stéphanie deze twee zouden hem niet verlaten. Boven het paleis in de Weensche binnenstad pakten zich de stormwolken samen. De bevolking was niet alleen den oorlog moe geworden, maar ook de vergulde glorie der monarchie. Toch zou de storm pas losbreken, nadat de oude man van Sehönbrunn de oogen had gesloten. Niemand wou de hand opheffen tegen den grijzen souverein. Evenals koningin Victoria was hij het symbool van' een tijdperk geworden. Drie generaties achtereen hadden geen ander Oostenrijk gekend dan het keizer lijke Oostenrijk van Frans Jozef. Hij was de climax en het einde. Eerst na zijn heengaan zou een nieuwe periode aanbreken, die af ging rekenen met de resten van het koningschap. Het doek viel zacht en voorzichtig neer, na dit tweeëntaehtigjarige levens spel. Het sterke gestel van den keizer had nooit ernstige ziekten gekend en het was ook slechts een lichte bronchitis, waarmee hij in November 1916 in bed bleef. Den volgenden Slot opktlz. 36 vasenoi- voorzien de teerste huid -= •!-■ van een vethoudende, uiterst dunne bescher mingslaag. die smetten voorkomt, pijnlijke huid- Vncanfl doelen verzacht en geneest Uuulll ——F Prijs per strooibus Fl. 0,50. Navullingen Fl. 0,35 Professor Dr. Polland, de vermaarde dermatoloog van de Universiteit te Graz. Oostenrijk, zegt: Het is een allereerste vereischte, dat voor herstel van den haargroei alleen zulke middelen worden toegepastdie den haarbodem de voor de structuur van het haar nood zakelijke stoffen toevoeren". Dc heer lagen foto hier- fnvtuwerd door Sih'ikrtn van laallxidgeredtu verheugt zich thans weer in een gezon den Jaargroei. Hij schrijft: ..Mijn haar viel gedurende de laatste jaren zoo vrecseiijk uit. dat kaalheid in het verschiet lag. Hef beetje haar. dat ik nog had. zat zoo onder de roos. dat mijn klceren er altijd vol van waren. Ik had van alles geprobeerd cn dacht tenslotte, dat er niets aan te doen was. totdat mun kapper mij Silvikrin aanbeval. Ik probeerde het en met verbazend resultaat. De roos verdween in enkele dagen, de haaruitval hield op en nieuw krachtig haar verscheen. Ik heb thans, zooals l' op dc toto Ziet. vol haar. dat gezond is. dik. glanzend en levend als orhei w_g. H. M. lngcn DE HAAR KT EIS "EBBEN VOE regelmatig voor en uit mijn praktijk kan ik zeggen, dat Neo-Silvikrin Haarvoeding van Dr. Weidner, in alle gevallen, waar de behandeling niet reeds tevoren hopeloos scheen, b.v. jarenlange verharding van de hoofdhuid, een uitstekend middel is gebleken. (Dermatol. Wochen schrift.) Prof. Dr. Polland. wiens foto U hierboven ziet, is een der vooraanstaande huidspecialisten in Europa, die Silvikrin aan vele proefnemingen hebben onderworpen. Zijn bevindingen zijn vol lof. Hij schrijft dan in»k steeds Silvikrin voor in alle gevallen van haaruitval, roos, kale plekken en kaalheid. Bij hevige roos. sterken haar uitval, dun haar, kale plekken, kortom voor herstel van nieuwen haargroei NEO-SILVIKRIN HAARVOEDING Voor de dagelijksche verzorging, bij lichte roos en beginnenden haaruitval, om de hoofdhuid gezond te houden, den haargroei te versterken en het haar tot volle schoonheid te brengen SILVIKRIN LOTION HOE SILVIKRIN WERKT Dr. Weidner, de bekende bioloog, heelt de veertien organische elementen, die voor den haar groei noodzakelijk zijn, in een oplossing gecon centreerd, in dezelfde verhouding, zooals het lichaam ze voortbrengt. Silvikrin is natuurlijke haarvoeding. Wanneer de bloedcirculatie in ge breke blijft, tie haarwortels van de noodige voe dingsstoffen te voorzien, dan moet Neo-Silvikrin Haarvoeding het doen. De roos verdwijnt direct, de haaruitval houdt op en in zeer korten tijd ver schijnt nieuwe haargroei op dunbehaarde of kale plekken. Koop nog heden het Silvikrin-preparaat, dat voor UW geval noodig is. Zorgt U voor Uw hoofdhuid, dan zorg» Uw hoofdhuid voor Uw haar.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 33