EEN TIP PRETTIGER TE LEVEN.' HIER IS „Mij blijft niets bespaard...." 36 Iedere vrouw kan hiervan profiteeren De nieuwe Zomerprachtbevat 227 modellen van dames-, bakvisschen- en kindermode, dames-, heeren- en kinderpyama's, dames-lingerie en vele prettig geschreven artikelen. Speciale aandacht verdient de „Beau monde"- serie, een aantal fotomodellen van in Parijs ontworpen japonnen. Van alle modellen zijn de nieuwe Panora- patronen binnen 21 uur leverbaar. Prijzen 2D, 25 en 50 cent. „Beau monde"-serie2D en 15 cent. Iedere koopster van „Zomerpracht 10.IX" ontvangt gratis een fraai strijkpatroon. Modieus en goed gekleed gaan en tóch geld besparen op het gewone kleeding-budget, dat moet iedere vrouw welkom zijn Moeilijk? In geen geval! Wij zullen het U vertellen. Als ge straks op het punt staat Uw nieuwe zomergarderobe te gaan uit zoeken, wilt ge in de eerste plaats natuurlijk een behoorlijke keus hebben. Dan gaat U de stad in om te zien, of daar iets naar Uw zin te vinden is. ofU bestelt ..Zomerpracht'' en ge blijft rustig thuis. Ge kunt dan op Uw gemak in één uur meer modellen bestudeeren dan in een week aan-één-stuk in de stad. Een betere keus dus en een gewel dige tijdsbesparing Den gewonnen tijd besteedt U om van het uit gezochte model, het Panora-patroon te be stellen. een stukje stof te koopen en zélf Uw kleedingstuk te maken. Een Panora-patroon werkt zoo gemakkelijk en bezit zulk een goeden pasvorm, dat iedereen Uw prachtige japon of mantel zal bewonderen en U zal benijden om Uw goeden smaak. Het behoelt geen betoog, dat ge op deze wijze heel wat guldentjes zult besparen. Voor dit geld kunt ge een keertje meer uitgaan. Uw boekenkast aanvullen of er Uw vacantiereisje mee bekostigen. U ziet, dat ge op deze wijze heel wat prettiger zult kunnen leven. Volg deze methode dus en begin met de nieuwe „Zomerpracht" te bestellen. De prijs bedraagt slechtsOU cent Bestellingen kunnen als volgt ge schieden door bemiddeling van Uw agent of bezorger; door giro storting op no. 293631 door toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels aan PATH ON EN KANTOOR PANORA Nassauplein 1 Haarlem morgen stond hij weer op om vijf uur en belde zooals gewoonlijk voor zijn ont bijt, dat uit koffie en een Kipferl (hard gebakken broodje) bestond. Als hij dacht, dat er niemand keek, doopte hij het brood in de koffie om het gemak kelijker te kunnen kauwen. Hij ont beet altijd bij het opstaan, om beter over zijn slaap heen te komen. Op Zaterdag den achttienden No vember hoestte de keizer leelijk. Hij soupeerde niet, maar dronk slechts een glas Tokayer en twee kleine glazen champagne. Hij voelde zich zeer schul dig, als hij zooiets deed, terwijl zijn ge duldige Weeners op noodrantsoenen moesten leven. l)e hofarts, Kerzl, won den raad van zijn collega, professor Ortner, in over het geval en de beide medici achtten het noodzakelijk, dat zijne majesteit voor een week naar Ischl zou gaan om uit te rusten en te herstellen. Frans Jozef had juist toen veel werk en wou zijn schrijftafel niet. verlaten. Er was veel te doen ging er niet een wereld in vlammen op Een wereld in vlammen en dat alles omdat die ongezeglijke Ferdinand niet had willen luisteren De domme jongen had enkel, omdat Sophie Chotek ver liefd op hem was, gedacht, dat alle Slaven op hem verliefd moesten zijn Toen de bladeren vielen, kwam uit Engeland het gerucht, dat de Britsche koninklijke familie zich begon te schamen voor haar Duitschen naam Saksen-Coburg-Gotha-Wettinvoortaan zou men spreken van Windsor, terwijl de lagere adel, zooals de Battenbergs, hun naam veranderden in dien van Mountbatten. Zulk een haat tegen al, wat Duitsch was, kon de oude man niet meer be grijpen. Het werd hoog tijd voor hem om heen te gaan. Op den eenentwintigsten Novem ber meenden de artsen, dat zijne majes teit een ontsteking had aan de linker long. Frans Jozef nam het hun kwalijk, want hij wilde nog steeds niet overdag in bed blijven. De dag verliep zooals ge woonlijk met audiënties in den morgen en de keizer was van plan den middag door te brengen met correspondentie. Tegen twaalven kwam aartshertogin Valérie haar vader bezoeken en bracht liern de zegeningen van Zijne Heilig heid den Paus over. Valerie was zeer vroom, en men had haar gewaarschuwd. dat de dood haar vader wellicht plotseling kon verrassen. Zij verzocht bisschop Seydl om een speciale Heilige Mis te lezen en zijne majesteit de laatste" II. Sacramenten toe te dienen. Frans Jozef schrok. Zijn zonden wa ren niet meer heel groot. Ja, hij had van morgen gevloekt en was driftig gewor den, omdat iemand het oude kleed uit zijn studeerkamer had weggenomen en er een nieuw neergelegd. Frans Jozef miste dat kleed. Het was wel versleten en vol gaten, maar hij was zoo gewend aan het patroon. Als hij zich in zijn stu deerkamer terugtrok om het een of ander probleem te overpeinzen, dan ijsbeerde hij heen en weer over het oude tapijt, onwillekeurig lettend op elke bekende versleten plek. Het nieuwe vloerkleed was een naar ding. Het hin derde hem in zijn overwegingen. „Zum Donnerwetter nochmal," had de monarch geroepen, ,,'naus damit, Daarop werd de aanstootgevende vloerbedekking weer weggenomen en de geliefde, versleten mat op haar eere plaats teruggelegd. Nadat de keizer bediend was, liet baron Prileszky, de hofmeester, een bordje kippenbouillon naar boven bren gen. Maar de koorts van den patiënt was gestegen, zoodat hij geen trek had. Eugen Ketterl, 's keizers lijfknecht, bracht zijn meester naar de aangrenzen de slaapkamer. Eer Frans Jozef ging liggen, fluisterde hij onduidelijk „Wek mij - morgen om vier uur. Mijn werk - ik heb het niet afgemaakt." Hij viel in slaap. De mistige Novemberdag ging in den avond over. Ketterl zat onbeweeglijk naast het bed van den keizer. Professor 0 rtner kwam om zes uur en verzekerde, dat het goed ging met zijne majesteit. Kort na negenen werd Frans Jozef wakker met een hoestbui. Ketterl richtte hem op, steunde zijn rug met kussens en liep toen naar den waterketel, die op een spirituslamp te zingen stond. Met bevende vingers bereidde hij een thee, die hij verkoelde door ze herhaal delijk van 't eene kopje in 't andere te schenken. Frans Jozef keek toe met oogen, die langzaam glazig werden. „Ich dank' dir, Ketterl," zei hij, terwijl hij kort van adem werd. „Dank je wel, Ketterl." Dit waren zijn laatste woorden als keizer en als menseh. De grafkelder der Oostenrijksehe keizerlijke familie in het Capucijnenklooster te Weenen. Links de kist ran kroonprins Rudolf, in 't midden die ran Frans Jozef. rechts die ran keizerin Elisabeth. Vervolg van blz. 33

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 36