O, IW„S,r, Alb. Btmnenburg. J. v. Dok, sinds 28 jaar voorzitter van „Moed, Volharding, Zelfopoffering"die zelf in de open en dichtgevroren wate ren van Den Helder verschillende drenkelingen heeft gered. Blijvende schade aan zijn gezondheid herinnert hem eraan. Janus Kuiper. dat noodseinen uitzond, is niet te vinden afge dreven of reeds vergaan soms vergeet de marconist te berichten, dat de situatie zich heeft verbeterd en dat het schip zonder gevaar de reis kon voortzetten soms kwam de zelfopoffering te laat en borg 't wrak- geslagen schip slechts dooden. De redders waagden dan toch hun leven. Dagen lang vechten de kerels soms om hun mede- menschen-in-nood te bereiken. De zee wringt hen uit den koers en slaat hen tenig, maar ze houden vol het water kan wild zijn, 'gevaarlijk en onbereken baar en vele slachtoffers eischen in den ongelijken strijd van de geweldige natuurkrachten tegen een handjevol menschen, doch zij zijn niet te verslaan. Zij komen altijd terug en geven zich nooit gewonnen. Zelfopoffering Ken redder geeft zijn taaie kracht niet aan edelen arbeid, die voordeelen oplevert. Zij lezen nu hun krant in het huisje aan de straten en grachten van Den Helder, maken hun dagelijksche wandeling, kijken naar de zee op den dijk of hij de haven som migen werken zelfs nog en zoi'gen er bij te zijn, wan neer er een boot gelost wordt. Rijk hebben ze 't niet. Zij ontvangen een toelage uit bijzondere fondsen, de een iets minder dan de ander een derde niets. FJ. Bensmaag, bij genaamd de Stille. Het Burgerlijk Armbestuur zou dan de laatste ankerplaats zijn, doch wie begrijpt niet, dat hun ge voel zich hiertegen ten sterkste verzet, zoo eenvoudig als echte helden overigens zijn In 1882 strandde de „Strathmore" bij Callantsoog. De reddingsboot trotseerde weer het razend geweld der branding sloeg omAan de kiel klemden de mannen zich vast en dreven een eindeloos uur over de wilde zee halfdood lag de schipper in de armen van Janus Kuiper, thans 81 jaar, die reeds twee Engelschen van de „Strathmore'' en zes roeiers van de reddingsboot had zien verdrinken. „Ik klaar 't niet meer, Janus," klaagde de schipper, „zeg m'n vrouw en kin deren maar van me gedag." Kuiper gaf 't natuurlijk niet op, ook niet in die wanhopige omstandighedenhij had de zoete voldoening, dat de schip per en hijzelf het yreeselijke avon tuur overleefden. Het is een enkele illustratie van het zware en dappere leven der red ders, van hun machtig heldendom. Zoo sterk waren de banden niet met alles, wat het leven mooi en dierbaar maakt, of zij stonden gereed om het leven van anderen te redden. Zelfopoffering heeft hun leven beheerseht. Hun zeemanschap en onverzet telijke energie gaven zij niet aan een gevaarlijke onderneming, waarvan het te verwachten geldelijk voordeel eeuig risico schijnt te wettigen, noch aan een vertooning van spierkracht en behendig heid, waarvoor 'n oppervlakkige menigte haar gejuich altijd klaar heeft. Schoonen schijn en jacht op effect kennen zij nietfinancieel zijn zij er niet op vooruit gegaan en om uitbundigen lof was 't hun evenmin te doen. zij verschijnen ten tooneele onder zoo wei nig aanlokkelijke omstandigheden, dat er nauwelijks toeschouwers zijn. Zelfopoffering, zelfverloochening, menscheuliefde in den gaafsten en edelsten zin van het woord dreef hen eigen leven was de prijs, dien zij steeds bereid waren te betalen, wanneer het leven van een ander op het spel stond. Helden van Den Helder, de eeretitel, die zoo vaak misbruikt wordt, komt u toe als geen ander, zooals de naam van uw vereeuiging goed en juist, alleszeggend is Moed, Volharding, Zelfopoffering. Indien iemand recht mag laten gelden op volledige erkenning na een rijk en schoon leven een erkenning, welke gij niet gevraagd hebt dan zijt gij het, en indien Neder land behoefte heeft aan bewondering en vereering voor groote menschen en groote daden, dan moge het denken aan u. Helden van Den Helder, het ga u wel. Saluut H.A. C. Koster, bijgenaamd de Heus dl is hij dan klein.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 3