VERJONGD ZEEUWSCH REN Breslens bezit trouwens verscheidene middenstands- en arbeiderswijken, die sprekende staaltjes leveren van modernen aanleg en bouw. Nu zal er uiet licht iemand beweren kunnen, dat de Zeeuwen Gods water maar over Gods akker laten loopen dat over heel ons gewest activiteit, leven, bloei niet overduidelijk af te lezen zijn van de vernieuwing, de verjonging, die landschap, dorp en stad voortdurend ondergaan. Daar kan 'ns een enkele streek, een enkele gemeente gevonden worden, die zwaar te lijden kreeg van veranderende omstandigheden, die ziender- oogen moest verkwijnen en verouderen. Maar als er ergens initiatief en activiteit ontplooid werden in Zeeland, dan is dat zeker niet het minst het geval daar beneden de Schelde, in het afgezonderde Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar het volk van de Zeeuwen stoere vasthoudendheid en van de Vlamingen de durvende en wagende energie meekreeg. Ook daar zijn veranderende omstandigheden geweest, die stuk voor stuk de oude welvaartsbronnen deden verdrogen en keer op keer de volkswelvaart bedreigden. Zoo was het in de vervlogen eeuwen, die er koophandel en scheepvaart langzaam ten onder brach ten om den landbouw als haast eenig middel van be staan over te laten, zoo was het nog in de jongste eeuw, Er is trouwens bouw- en ondernemingslust genoeg in Cadzand, waar alom in en langs het duin de aanlokke lijke buitenhuizen verrijzen. Een heel nieuw gebouwen complex begroet aan den in gang van het Sluische oude stadscentrum den zomerschen toeristenstroom van de Bel gische kuststreek. En wie zou er kunnen twijfelen aan Gadzands toekomst als bad- en toeristenoord, wanneer hij er zulk een voorbeeld van kunstzinniger! ieestelijken, zonnigeri landhuisbonw zietf Steeds verder den Belgischen kant uit groeit het oude Sluis, waar ooi- de trek, uit 't stadscentrum naar de landelijke omgeving merkbaar wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 16