w ^JSir 11 A 17 veranderd zijn, nu er de industrie haar stempel op heeft gedrukt. Toch, dat is een ding, waarvan de foto's in ons blad al vele malen hebben getuigd. Maar er is dan ook nog een andere wijze, waarop Zeeuwsch-Vlaanderen zich steeds vernieuwt, een ander bewijs voor zijn levens- en groeikracht en zijn ongebroken jeugd. Dat is, waar wij in deze bladzijden eens op wijzen wilden de verjonging van dorp en stad door onbekrompen nieuwen aanleg en bouw, door frissche, eigentijdsche, ongekunstelde en smaakvolle architectuur en woningindustrie. Nieuwe begrippen, moderne eischen inzake leven en wonen zijn aan Zeeuwsch- Vlaanderen niet voorbijgegaan, maar vinden er aller wegen practische, smaakvolle, en zeker niet overdreven, revolutionnaire toepassing. Dit verrassende teeken, dit onmiskenbaar bewijs van Zeeuwsch-Vlaanderens gezonden groei, jeugd en levenskracht wilden we van daag eens laten zien. Sommigen tot vol doening. Allen tot bemoediging. F. ALBEMARLE En lijkt soms dit Zeeuwsch- Vlaamsehe lustoord iets op 't simpel lJzendijke van 't begin der eeuw f Zoudt u een paar jaar geleden hebben kunnen denken, dat Breskens zo-u kunnen heeteii zoo'n stukje villadorp die steeds meerderen in den Zeeuwsch-Vlaamschen landbouw overbodig maakte, zoodat opnieuw door duizenden naar nieuw emplooi en naar nieuwe verdienste moest worden omgezien. In velerlei industrie, in toeristenverkeer zelfs hebben vindingrijkheid en door den nood gescherpt vernuft die nieuwe welvaartsbronnen ontdekt. Een pessimist, die tegenwerpen zou, dat die bronnen dan ook al niet te rijkelijk vloeien er was nu eenmaal voor de wereldcrisis geen reden om alleen Zeeuwsch-Vlaanderen voorbij te gaan. Zulke pessimisten zijn de Zeeuwsch-Vlamingen niet, die rustig voortdoen, onder nemend, organiseerend, verbeterend wat hun maar voor de hand komt. Ja, als er ergens nieuw leven, verjonging te zien is in ons gewest, dan is het bezuiden de Schelde, waar heele landstreken de laatste dertig jaar compleet van aanschijn Steeds verder groeit de bebouwing langs den Rijksweg te Oostburg. Steeds frisscher en lichter, smaakvoller en gezelliger worden er de woningen. jBen modern hoekje van Breskens, dat aan zijn landelijk ook verrassende nieuwe aspecten oplevert. buitenwegen Aan den anderen kant van Oostburg, langs den Zuidzandschen straatweg verrijst ook menig monumentaal stukje moderne landhuis-architectuur. '..k iv -r-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 17