Paiz do Vinho Wijubergen in de buurt ran Amarante. wB£x - -3-— Het land van den wijn, zoo noemen de Portu- geezen het gebied, onmiddellijk ten noorden van de rivier den Douro gelegen, in de beide bovenste provincies van Portugal, Minho en Tras os Montes, waarvan vooral de eerstgenoemde, met Porto als hoofdstad, de kroon spant. De Portwijn is immers beroemd over de geheele wereld. Langs den Douro vooral, doch ook in de bergach tige streek langs de kust vindt men, tot op een hoogte van honderdvijftig tot tweehonderd meter, de uit gestrekte wijngaarden, die door het gegiste sap hunner druiven een wereldnaam hebben. Het is niet zonder moeite, dat de bewoners dier streken er in geslaagd zijn, den harden rotsgrond voor den wijnbouw geschikt te maken. Het terrein heeft men daarvoor soms tot tien en zelfs tot twintig voet diep moeten bewerken. Men De harmonikaspeler leidt den done bij hei oogstfeest. brengt over het algemeen den aanleg der eerste wijngaarden terug tot het jaar 1095, toen Hendrik van Bourgogne, uit het beroemde Fransche wijn gebied van dien naam, die aan Alplions VI van Leon de hand zijner dochter had gevraagd en verkre gen, mèt Portugal als bruidsschat, in dat land de drui vencultuur invoerde. De oogst begint er meest al omstreeks 15 Septem ber. Dan is het feest in de Portugeesche bergen, en worden de druiven geplukt en geperst en vaak nog met de voeten getreden, onder de Opwekkende tonen van trommel en fluit, zesendertig uur lang, door elkaar aflossende ploegen. En wanneer de oogst ten einde is, wordt het wel slagen bekroond met '11 roinaria, een feestelijke bijeenkomst van alle werkers en werksters in de wijngaarden, die veel gelijkenis vertoont met ile Spaansche romeria of de kermis onzer noorde lijke landen. En terwijl de zangers liun jados, geïmproviseerde verzen, zingen, hij de klanken van viool of harmonika, vormen zich de dans groepen, en danst men den rondedans, de ca- ninha verde, en andere figuurdansen, overge leverd van geslacht op geslacht. Ken uiting van echte feestvreugde, waarin de ziel spreekt van een hardwerkend, maar levenslustig volk. l)e rondedans op het zonbeschenen plein. Met een feestelijke» optocht, waarin vooral de vrouwen met haar lcleuriaen hoofdtooi de aandacht trekken, wordt het feest van den druivenoogst geopend.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 5