EEN MONSTER-K A ARTTOIJRNOOI IN VLAANDEREN Vierduizend liefhebbers dingen naar den eersten prijs l)e groote marktstraat te Maldegem, waar de groepen kaarters bijeendrommen en de verschillende kaartkansen bespreken, ie midden van den geur van versche olie bollen en wafels. Aan den Rijksstraatweg Gent-Brugge ligt het uit de dubbele parochies Donk en Kleit bestaande aantrekkelijke stadje Maldegem, dat er, sinds een viertal jaren, in geslaagd is op ietwat eigenaardige maar practische wijze nering en vertier in het plaatsje aan te wakkeren door het or- ganiseeren van een monster-kaarttournooi, toegankelijk voor eiken lief hebber of liefhebster van onbepaalden leeftijd. We brengen u een beknopte reportage van dit even typische als populaire tournooi bij onze zuiderburen dat reeds op menig plaatsje, zij het ook op minder ruime schaal, navolging heeft gevonden. iet. zoodra zijn we te Maldegem aangekomen of we voelen al de echte kermissfeer in die bonte wemeling van honderden en honderden trouwe onderdanen van koning kaart, gekomen uit alle hoeken en kanten, uit het Walenland en zelfs van Bordeaux, naar een van die uiterste puntjes van Oost- Vlaanderen. Overal tenten en kramen, die op echt Breugeliaansche wijze voor de ver sterking van den innerlijken mensch zullen zorgen. Nog voordat we onze longen goed en wel hebben volgezogen met die alom verspreide speciale kaartatmosfeer, hebben we het geluk den organisator van dit tournooi Adeleen de Coninck te ontmoeten, die ons gemoedelijk mee- troont naar het kwartier van den generalen staf café nummer acht. Hij vertelt ons glunderend dat er wordt gerekend op vierduizend deelnemers, die elkaar in twaalf genummerde cafe's zullen trachten de loef af te steken om zich in de volgende ronden te plaatsen. Een zeldzaam mooi moment uit den kaartslrijdniet óm maar dit keer ónder de ham - men. Ook de voorraadkamers van het café hebben hun ruimte moeten afstaan om een gedeelte van die vier duizend gegadigden onder dak te brengen. Wat er wordt gespeeld? Bieden, het aloude ge moedelijke spel waarbij tueu, behalve kaarten, niets anders noodig heeft dan een lei en wat krijt om er een „boom" met twaalf streepjes op te trekken. Naarmate dit tournooi vordert, neemt ook de gezellige drukte toe. Heele groepen (die het in de eerste ronde niet hebben kunnen bolwerken) drom men al samen voor de legerplaats van den generalen staf om nog even te polsen of ze toch niet de 'een of

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 28