Hoe blinden bridge spelen Kleuren en cijfers op de kaarten zeggen den blinde niets. Maar de geprikte stipjes op de randen zijn voor hem 'n boek, waarin het scherpe, snelle oog van zijn geest alles leest wat hij dient te weten om ten volle van zijn spel te kunnen genieten. De blinde bridge-liefhebber prepareert zélf zijn kaarten. Hij heeft hiervoor de beschikking over een speciaal Braille-leitje of roostertje en een scherp stilet, waarmee hij zijn kaarten aan boven- en onderzijde prikt. Dit moet hem later in staat stellen om zich een idee te vormen over het soort kaart dat hij in handen heeft en de werkelijke waardeverhouding tot zijn overige kaarten Zouden de geprikte plaatsen ook tastbaar zijn aan de buiten - zijde, dan ware het voor den- gene die moet geven een klein kunstje om er precies achter te komen welke kaarten zijn medespelers hebben. Dit zou zeker heel wat afbreuk doen aan het spelpeil. Het eigenaar dige van dit Braüle-systeem is nu juist, dat de prikjes alleen tastbaar zijn aan de binnenzijde van de kaarten en deze zich aan de buitenzijde in niets onderscheiden van gewone speel kaarten, waardoor bedrog of ralseh spel is uitgesloten Even oplettend luisteren naar de theorie. Dan glijdt de over gevoelige vinger van den blinde over den bovenrand der kaarten, identificeert ze, rangschikt ze en de blinde „voelt" het heele spel zoo intens aan, dat hij i met wat routine, ten slotte kan opnemen tegen eiken goeden bridges peter dienhij als tegen speler krijgt toegewezen Unze lezers weten dat de tastzin in liet leven der blinden een zeer voorname rol speelt. Verschillende organen hebben zich door een volmaakter ontwikkeling aangepast aan liet gemis der oogen en de vingers vooral hebben getracht dit gemis voor een ruim gedeelte op te heffen. Men kent ook 't Braille- systeem dat de blinden toestaat vlot te lezen. Ditzelfde systeem nu lieeft men in Amerika uit een oogpunt van ontspanning toege past op het, kaartspelen, o.m. op het bridgen. Onze fotoserie laat u op beknopte wijze zien hoe men hierbij te werk gaat. Bridgen is niet zoo eenvoudig. Geluk, routine en combinatievermogen laten soms tóch nag heel wat raadseltjes of wat daarop lijkt voort bestaan. De blinden worden echter trouw geholpen door enkele bridge- experts, die steeds bereid zijn de noo- 11 -t jjfpl digeaanvullendever- klaringen te geven K^É v om 't spel te maken tot ontspanning VjSafP^E en 'n genoegen, volle kan Links: Het aanlee- ren van bridgen aan blinden is in Ame rika thans georga niseerd op ruime schaal, dank zij vooral de voortreffe lijke lezingen, ge houden door den secretaris van de Amerika a nsche Contract-bridge-liga, William E. McKen- ney. Onze foto toont hem h ier bij een van zijn practische les sen voor blinden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 10