&VenhoJk. NIEUWE HQLLANDSCHE HARING <Me& AALBORG AKVAVIT Uit Drente en Bretagne HONINGKOEK POPPENSPEL DER REVOLUTIE -> k Thans brengen wij ook Macleans Peroxide Dentifrice a 35 ct. per doos en Macleans Peroxide Tandpoeder a 37:h ct. per bus ,,De beroemde Macleans ariikelen zijn onmisbaar voor een juiste verzorging van het gebit. Gele tanden worden wit, evenals rookers-tanden. De zoete geur van bloeiende Drentsche heide en van Bretonsche boekweitvelden komt U .tegemoet, zoodra U de verpakking open maakt van een Verkade's Prima Honingkoek van 30 ct. Die heerlijke geuren werden vastgehouden in den honing, door de bijen daar verzameld, den honing, die in zoo ruime mate in dien koek is verwerkt en die daaraan ook dien fijnen smaak en dat heerlijke aroma geeft. Iedere Verkade's Koek is bereid met véél honing van de lekkerste en geurigste soorten. Prima Honingkoek (geel carton) 18 en 30 ct. Honingkoek (groen carton) 271/, ct. Snijkoek 25 ct. Ruyterkoek 10, 16 en 20 ct. Wl I UANinu AWCKi EN EXPORTMIJ. v/h WILMERINK MULLER AMSTERDAM Waarheidsgetrouwe copieên van de hoofden van Lodewijk XVI en Marie-Antoinette, vervaardigd door mevr. Tussaud. De recolulionnaire regeering stelde de echte hoofden eenigen tijd ie. harer beschikking om er modellen van te doen maken. De vroege dood van 'n Zwitserschen officier een wassenbeelden spel te Londen, waar iedere bezoeker van de Engelsche hoofdstad heengaat en het straatgevecht, waar in het eerste bloed der Fransche revolutie gestort werdhoe rijmt men dat te zaam Het is e zamen gerijmd door de historie, de grilligste aller dichteressen. Te Bern werd in 1760 een meisje geboren, dat den naam Marie kreeg, en als halve weeze ter wereld kwam. llaar vader, Joseph Grosholtz, was twee maanden tevoren gesneuveld. Haar moeder nam haar later mee naar Parijs, en de zesjarige Marie Grosholtz werd verder grootgebracht in het huis van haar ongetrouwden oom. dr. Jean ('hristoplie Curtius. •Die dr. Curtius was een eigenaardige figuur. Hij was te Bern als doctor in de geneeskunde gepromoveerd en had ook practijk uitgeoefend, maar toen de kleine Marie aan hem werd toever trouwd, was hij sinds lang kunstenaar „beeldhouwer" in was. In 't eerst had hij gekleurde anatomische modellen van was vervaardigd, als hulpmiddel bij zijn studie, en hij werd zoo handig, dat liij voor de aardigheid portretjes van zijn vrienden in was ging maken. Hij kreeg zelfs opdrachten, om zulke beeldjes te vervaardigen, verdiende er geld aan, en trok de aandacht van prins de Conti, neef van den grooten Condé en van Richelieu. Prins de Conti haalde Curtius over. zijn geneeskundige practijk te laten schieten, naar Parijs te verhuizen en zich uit sluitend bezig te houden met liet mo deleeren van portretten in was. Reeds in de kinderjaren van zijn nichtje was hij bezig, van voorname, Parijsche persoonlijkheden levènsgroote afbeeldingen te vervaardigen. Marie werd zijn leerlinge, bleek aanleg te heb ben en bereikte al spoedig een hooge trap van kunstvaardigheid. Curtius kreeg geleidelijk in zijn atelier een heele verzameling beelden van be kende personen bijeen. Hij had zijn su jetten weergegeven in zeer natuurlijke houdingen en hun echte kleeren aan getrokken, zoodat ze veel leken op ver starde levende wezens. Menigeen kwam die curieuze verzameling bekijken heel sjiek Parijs, heel ontwikkeld Parijs kwam in Curtius' huis. Mannen als Rousseau en Voltaire, hovelingen en zelfs prinses sen vonden het leuk, elkander daar in was en in levenden lijve te ontmoeten en te bekijken. In 1776 kwam Curtius op het idee, een tentoonstelling van zijn poppen te openen in het Palais Roval. Daar was het. dat ook Benjamin Franklin verscheen, toen hij met een politieke zending ten bate der pas ge vormde Vereenigde Staten Parijs be zocht. Hij werd een klant, een bescher mer, een vriend van Curtius en diens zestienjarige nichtje. En ook bij de hofdames viel het meisje in den smaak. In die jaren, dat het. rommelde in den vulkaan van liet Fransche volksst.reven. botsten ook in het atelier van Chris- tophe Curtius de stroomingen van gods dienstigheid en atheïsme, van democra tie en koningsgezindheid tegen elkaar in. De wassenbeeldenverzameling prik kelde ook anderen tot het boetseeren in was die kunst werd in de beste kringen het nieuwste snufje, de gril van den dag en eens kwam de zuster van Lodewijk XVI, „madame Elisabeth", Marie Gros holtz uitnoodigen, mee te gaan naar Versailles, om de hofdames onderricht te geven in dat sehoone handwerk. Curtius vond het goed, en de twintig jarige Marie kwam aan het hofZij kreeg een hoekje in de vertrekken van madame Elisabeth, en bleef daar negen jaren. Madame Elisabeth leidde te Versail les een vrij afgezonderd bestaan, en deed aan liet. weelderige genotleventje van de onvoorzichtige Marie Antoinette en haar kring niet mee. Te Parijs echter raakte de politieke heksenketel aan de kook. Steeds grooter werd de ontevredenheid des volks, nooit matigde zich de spilzucht van het hof, feller sloegen de behoudzuchtige en de revolutionnaire ideeën tegen elkaar in. Curtius echter zag in al die onrustige menschen slechts modellen voor fraaie poppen. Zijn verzameling breidde zich gestadig uit, en iedereen wou haar zien. Hij moest dan ook een ruim museum voor zijn cabinet de cire openen, op den Boulevard du Temple. Daar kon men in twee fraaie groepen de konink lijke familie aanschouwen, en de vol gende minuut kennis maken met de grootste misdadigers van den dag. Daar prijkte ook een buste van den populairen Necker, minister van finan ciën, door wiens arm liet volk hoopte opgetrokken te worden uit liet moeras, en een van den hertog van Orleans, die ijverig zijn best deed, de lont in het kruid te steken. In den strengen winter van 1788, toen de nood onder de volksmassa tot onge kende hoogte steeg, groeide krachtig de oneenigheid tusschen den wankel moedigen Lodewijk XVI en zijn meer vooruitstrevende ministers. Het wan trouwen tegen Neeker vooral nam te Versailles hand over hand toe en in Juli 1789 liet de koning zich verleiden, Necker te verbannen en Foullon in zijn plaats tot minister van financiën aan té stellen. Als een loopend vuurtje ging dit nieuwtje Parijs door Necker had men vertrouwd, op Necker had men gehoopt Foullon echter werd door het noodlijdende volk bitter gehaat. Hij had zich tot rijkdom opgewerkt, zonder zich van het. lijden der armen ook maar iets aan te trekken. Er werd zelfs beweerd (waarschijnlijk ten onrechte) dat hij met het gebrek van den kleinei GR. TUBE 50 ct. KL. TUBE 35 ct. Imp. BOROM AG, Keizersg r. 6 Amsterdam.Telefoon 48256

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 12