BIJ DE KLOMPENKAPPERS van Zeeuwsch De hoornen worden eerst tot dikke schij ven gezaagd. Aan vrouwenhanden is het toevertrouwd, de kleine sierkerjjes in de klompen te ritsen. treffend, wapen 1 En is er voor haar in tijden van voorspoed en vrede een vaderiandscher vermaak, een fantasie rijker speelgoed, dan een als fregat opgetuigde klomp Is onze klomp niet een over heel de wereld erkend Nederlandsch attri buut, een nationaal symbool Zouden Sluizenaars en Middelburgers nog een cent aan vreemdelingen-industrie kun nen verdienen, als er geen klompen waren, die de toeristen hier als tro peeën buitmaken en naar hun haard steden meevoeren komen f Neen, Zeeland zou Zeeland niet meer zijn, als er geen klompen waren. En over heel het gewest verspreid wonen er hier en daar de geroutineerde am bachtslieden, die den stiel van 't klom penmaken verstaan en ons van het nationale schoeisel voorzien. Maar het paradijs van de Zéeuwsche klompenmakersdat vindt u in Zeeuwsch-Vlaanderen, langs de Bel gische grens. Daar heeft de klompen makerij zich ontwikkeld tot 'n uitge breide industrie, tot het voornaamste middel van bestaan voor een heele streek. Juist, zooals dat aan den over kant van de grens het geval is in het land van Waes. Vestigde er zich voor een honderdvijfentwintig jaar 'n enkele beginneling, in de vorige eeuw reeds had de klompenmakerij zich opgewerkt tot een middel van volksbestaan. Dat was in de tijden van het harde, langzame handwerk. Maar ook het klompenvak kreeg zijn mechanisatie, vernuftig gevonden, snel en handig werkende machines deden er ruim een Het klompenhout wordt voor 't grootste gedeelte uit België aangevoerdhet moei - lijk te verwerken, harde iepen, het po reuze populieren of hei zachte, maar dichte wilgen, dat de beste en duur zaamste klompen levert. Zoo ziet het er uit op het erf van een groote Clingsche klompenfabriek. W"%e klomp dat is veel meer dan een soort schoeisel alleen. Wa1 voor karakter, wat voor symboliek, wat voor poëzie, wat voor bezieling zit er in een schoen Maar een klomp ha, dat is wat anders Die heeft traditie, beteekenis, leven. Hooren de klompen niet even noodzakelijk bij den inventaris van een Zeeuw - sche boerderij als een ploeg of een melkemmer, niet onmisbaarder dan een electrische karn of een dorschmachine Kunt u zich voorstellen, dat het Zondag zou kunnen wor den op 'n Zeeuwsch dorp, als niet eerst de klompen, groot en klein, blank ge schuurd aan rijtjes naast de deuren staan als een stille wijdingsceremonie Zou Sinterklaas, als er geen klompen waren, nog ooit een voet in Zeeland zetten Hoe zou onze jeugd ooit haar veeten en meeningsverscliiilen uit gevochten krijgen, wan neer zij niet beschikte over den klomp als door slaand argument en doel-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 16