w 17 IJfc De schijven worden dan weer gekloofd in blokken van het formaat, dat een klomp kan opleveren. Machinaal krijgt het gekloofde hout, dat met de hand reeds is bijgehakt, den uiterlijken vorm van n klomp. En in een oogenblik tijds holt een andere machine de klompen uit. tiental jaren lier hun intrede, en zoo ondernemend waren de klompenkappers wel, dat ze sinds een jaar of vier over de heele- linie die machinale werkwijze hebben ingevoerd. Ten minste in Clinge, dat het centrum is van dit merkwaardige volksbedrijf. Als u daar de langgerekte dorpsstraten doorloopt, ziet u bijna huis aan huis de typische houten kooien, die als draag- en bergplaats voor de afgewerkte klompen dienen, en de stapels houtafval, die er na 't kappen en boren van de klompen overblijven. Daar zijn een veertig grootere en kleinere bedrijven, de grootste werken met honderd tot honderdvijftig man. Maar evengoed vindt u de klompenindustrie op groote schaal in St. Janssteen (met Kapellebrug), in Koewacht en ook in Hulst, en zelfs verder in de omgeving. Daar is echter de mechanisatie nog niet bepaald regel, en vindt het oude handwerk nog beoefening, behalve in de nieuwere, groote bedrijven. Na de machinale bewerking worden de klompen van binnen nog met handgereedschap nauwkeuriger en gaver afgewerkt. En ook uitwendig worden ze daarna nog bijgeschaafd en bijgesneden om later nog gepolijst te worden. En dan gaat t naar de open droogzolders, waar cle wind vrij door de klompen spelen kan om het vocht eruit te trekken. O, er zijn er meer geweest. In den oorlogstijd, toen de vraag grooter en de invoer kleiner was. Dat was een gouden tijd. Toen werden er prijzen gemaakt en ongehoorde hoeveelheden verkocht. Maar dadelijk in 1919, toen de grenzen opengingen en de invoer uit België weer begon, daalden de prijzen met de helft. Toen werden er kapitalen verloren en tallooze be drijven opgeheven. En nog veel verder daalden de prijzen. Terwijl de uitbreiding der bestaande bedrij ven en de steeds verder doorgevoerde mechanisatie de productie steeds vergrootten en een moordende concurrentie veroorzaakten, zoodat een redelijk be staan nog maar voor weinigen is weggelegd. Daar hebben het invoerrecht van het klompenwetje en de contingenteering van den invoer tot 70 later tot 50 a 60 zelfs maar weinig aan kunnen verbeteren. En ook, al heeft, de actie voor nog scherper contingen teering succes, dan nog zal, wanneer ten minste geen belangrijke buitenlandsche afzetgebieden ontsloten kunnen worden, noodzakelijk zijn, dat de ongebrei delde uitbreiding van de productie wordt beperkt. Want 't is een ondernemend en energiek volk, dat van de Zeeuwsch-Vlaamsche klompenkappers, maar samenwerking en onderling overleg zijn dingen, die in tijden als deze ook tellen. Zulk een samenwerking zou bijvoorbeeld kunnen voorkomen, dat de jaarlijksche klompenbeurs van Clinge, in navolging van St. Oedenrode tien jaar geleden door mannen van inzicht met krachtigen steun van burgemeester Vienings opgericht, door de. tegenwerking van den groothandel, die bij de stij ging der prijzen geen belang heeft, te gronde gaat. Want nijver Zeeuwsch-Vlaanderen is niet gebaat bij het stichten van industrieën en bij het produceeren van fabrikaten alleen het is pas gebaat bij een groot.en afzet, als die loonend, winstgevend is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 17