Het oorspronkelijke vijfhoekige lort Amsterdam in den .jare 1651, naar 'n oude gravure. Het Manhattan-eiland met de Hollandsche nederzetting Nieuw Amsterdam, naar een in 1671 verschenen gravure. Het monument met de buste can Henry Hudson, aan den oever van den naar dezen scheepskapitein nog heden genoemde rivier. macht zou moeten zwichten, gaf hij zich tegen aannemelijke voorwaarden overde Engelschen namen 6 September 1664 bezit van de Provincie Nieuw Nederland, het Port Amsterdam en het dorp Nieuw Amsterdam, welke zij respectievelijk herdoop ten in York, Port James en New York. De handel tusschen Holland en New York had ondertusschen, hoewel natuurlijk nu beconcurreerd door de Engelschen, toch nog voortgang. Nog waagden de Hollanders in 1673 een poging om de landstreek te heroveren den 7den Augustus 1673 kwam een Hollandsche vloot van 23 schepen onder commando van de admiraals Kvertsen en Binckes voor Manhattan en namen zij andermaal bezit van de nederzetting zij noemden de plaats nu, in plaats van New York Nieuw Oranje, doch in 't volgend jaar10 November 1674 werd, bij de vrede van Breda Nieuw Nederland weer afgestaan aan de Engelschen in ruil voor de kolonie Suriname, welke nog steeds in ons bezit is. V an dat oogenblik af was die landstreek voor ons vaderland verloren. De herinnering aan ons land, dat het eerste was, dat daar een nederzetting vestigde, blijft echter voortleven in namen van gebouwen, straten, pleinen, enz. en het is algemeen bekend, hoe de Amerikanen er prat op gaan, als zij meenen, af stammelingen te zijn van de Hollanders, die in 1609 den grondslag legden voor hun wereldstad New York De Hollandsche vlag is ook daarom een welkome verschijning op de Hudson en ongetwijfeld hebben onze marine-vaartuigen en de talrijke koopvaardij schepen er toe bijgedragen de herinnering le vendig te houden aan het roemrijk feit, dat Nieuw Amsterdam door onze voorouders gesticht werd Wordi vervolgd beschrijven, niet al te lang uitweiden over Hudson's terugreis, doch volstaan met de vermelding dat hij later in Holland den Bewindhebbers van de N.O.I.C. rapport uitbracht en daarbij zijn bevinding van zijn tocht op de Hudson-rivier zóó aanlokkelijk voorstelde, dat zij er veel voor gevoelden langs de boorden dei- rivier een Hollandsche nederzetting te stichten. Toch verliepen nog 16 jaar voordat men daartoe overging. De West-Indische Compagnie, die in 1621 werd opgericht, rustte daartoe in 1625 eenige schepen uit onder Peter Minuit. Deze vaartuigjes, die. zooals m die jaren nog gebruikelijk was, ook niet al te groot waren, vervoerden verschillende familien om op de nieuw te stichten nederzetting hun geluk te beproe ven verder bouwmateria- ■HaHnaMjMB len, landbouwwerktuigen. zaden, paarden en ander vee. Zij arriveerden den 4den Mei 1626 voor Manhat- tan-Eiland en Peter Minuit. die door de W.I.C. als gou verneur was aangesteld, begon met een fort te la ten bouwen, hoofdzakelijk bedoeld als verdediging tegen de Indianen, indien zij mogelijk verzet zouden i. willen plegen. Den 26en Mei kocht hij van de Indiaansche bewo ners voor zestig gulden het, eiland Manhattan, noemde het land de Provincie „Nieuw Neder land", het fort „Port Amsterdam" en de neder zetting „Nieuw Amster dam". Van dat oogenblik af begon zich ook, eerst op bescheiden voet met klei ne zeilschepen, de handel te ontwikkelen tusschen Holland en Amerika. Doch Engeland, dat dit alles met leede oogen aanzag, rustte in 1664 'n eskader van 4 schepen uit, onder bevel van kolonel Richard Nicolls, die, voor Nieuw Amsterdam aangekomen, de nederzetting opeischte ten behoeve van 't Engel- sclie gouvernement. Peter Minuit, die aanvankelijk voornemens was zich tot 't uiterste te verdedigen, liet ziqh echter door de bevolking .overreden geen gewapend verzet te plegen en daar hij ten slotte in zag, dat hij toch met zijn weinige verdedigingsmid delen voor de groote over haul afbeelding van „De Halve Maen", waarmede de Engelschman Hen ry Hud son den 6$n April 1609 van Texel vertrok, in dienst der Ned. Oost-lnd. Compagnie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 29