De reclite rechte de man op plant*? JA OF „AEEA DE INSTRUMENTEN ZEGGEN: >«msw De proefpersoon heeft 'n aantal pnnrn. den roet van 'n radiolampje. Op die j die groep passen. Tempo en Een aantal candidaten die zich in het psycho-technisch laboratorium aan de vuurproefonderwerpen. Alle opgaren moeten binnen een bepaalden tijd worden uitgeroerd. 55 De tijdsomstandigheden dwingen de groote onder nemingen, bij de lceuze 55 van hun lager en hooger personeeleen selectie toe te passen, die hen in staat stelt, voor een bepaalden tak van het bedrijf juist dien candidaat te vinden die de beste capa citeiten voor dien werkkring blijkt te bezitten. Dit bewijst reeds met welke uiterste zorg zoo'n onderzoek geschiedt. Het p sycho-technisch onderzoek Wij zullen trachten u, kort en bondig, aan de hand van duidelijk fotomateriaal uit een van de grootste industrieën van ons land, het psycho-technisch laboratorium der Philipsfabrie- ken, te vertellen hoe groote ondernemingen hierbij, in het algemeen, te werk gaan. I)e eerste proef waaraan een candidaat zich moet onderwerpen bestaat in een eenvoudige intelligentie test, waarvoor geen bijzondere schoolkennis wordt vereischt, maar die den candidaat op zijn gemak stelt, elk gevoel van angst en gebrek aan zelfver trouwen bij hem wegneemt. Dan verschijnt op een projectiescherm een teekening met twee doolhoven. In den eersten is de uitweg reeds aangegeven. jfn den tweeden moet de candidaat den weg zélf vinden en wel binnen een bepaalden tijd. Langzamerhand worden de opgaven nu wat zwaarder. Men tracht er achter te komen in hoever de candidaat zijn gedachten op een bepaald punt kan coneeutreeren, hoe groot zijn groepeeringsver- mogen is. Men legt hem een aantal getallenreeksen vóór en woordverbindingen die „bijna" op elkaar lijken men geeft hem teekeningen die heel weinig van elkaar afwijken en het is voor hem nu de kwestie om, zoo spoedig mogelijk, alle verschilpunten aan te geven. Of men stapelt een aantal kubussen laags gewijze op elkaar en laat den candidaat tellen. Ook moet hij uit een aantal cirkels, vierkanten en kruisen, die door elkaar zijn afgedrukt, elke figuur afzonder lijk aanwijzen. Accuratesse en tempo geven ook hier weer den doorslag. Een volgende test betreft het reactievermogen. Hoe snel beantwoordt de candidaat een bepaalden prikkel f Hij wordt vóór een langwerpig kastje ge plaatst waarvan de bovenkant een aantal venstertjes bevatonder elk venster tje bevindt zich een druk knop en het komt er op aan de teekens, die met onregelmatige tusschen- poozen vóór die venstertjes verschijnen, door een snel neerdrukken van den knop aan te geven. Ook opmerkzaamheid en handvaardigheid worden zéér scherp gecontroleerd. Dit gebeurt door middel van een plankje waarop, in groepen van 3 of 4. pen nen zijn aangebracht waar op schijven worden gesto ken. Elke schijf past op 'n bepaalde groep pennen. De proefpersoon moet de schijven niet alleen sor- teeren en opsteken, maar hij moet terzelfder tijd op een knop drukken, wan neer het roode lampje vóór hem gaat branden. De resultaten van al die proeven worden auto matisch, langs electrisehen weg opgenomen en over gebracht op speciale tabel letjes die den werkgever een precies en uitvoerig denkbeeld geven omtrent intelligentie, accuratesse, handvaardigheid of tempo van den proefpersoon en tevens van zijn bijzondere capaciteiten en talenten. De resultaten van dit on derzoek hangen niet zoo zeer af van vóóropleiding of schoolkennis als wel van louter natuurlijken aanleg. Het spreekt ook vanzelf dat de proeven, waaraan gewone arbeiders en hoo ger technisch of kantoor personeel worden onder worpen, zeer veel van elkaar verschillen, want in het laatste geval ligt het zwaartepunt niet in de handvaardigheid enz. maar veel meer in het snel en juist deuken. In dit geval is dit resultaat meestal niet doorslaggevend op zichzelf, maar vormt het alleen een belangrijken factor bij de keuze, terwijl medische keuring, schoolopleiding en praktijk, in formaties enz. ook nog een woordje meespreken. Al die proeven zijn niet alleen van belang voor den werkgever, maar ook voor den werknemer. Elk bedrijf heeft er immers het grootste l>elang bij dat de rechte man op de rechte plaats komt. Des te kleiner Laat v niet afleiden, a.u.b. De juiste schijf kiezen en'de gcede groep pennen, ringer op het drukknop je en dan scherp opletten of en wanneer het roode lampje gaat branden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 18