EEN JEUGD, DIE VERGING Zwervende vagebonden in Rusland „Onze frttgti in onze trutm en onze foeJIeontsf." rin aankon** 1917-7937) leinksElke vreemdeling of buitenlander, dien zij ont moeten, vormt voor de kleine vagebonden buitenkansje. Er valt gewoonlijk wel wat te beden en de zwervers laten zoo'n éénige gelegenheid niet gauw voorbijgaan. De zwervende jeugd zoekt haar onderkomen waar en wanneer zij 't kan vinden. Een paar stumperde hebben den nacht doorgebracht in een kerk die als pakhuis is ingericht en waaruit zij in den vroegen morgen door den lompenhandelaar worden verdreven. FBtocu de Russische revolutie in 1917 in vollen omvang losbrak en alles, wat het oude regiem had opgetrokken, weer met den grond gelijk maakte, bleken er in dit zwaar geteisterde land twee groote legers naast, en tegenover elkaar te staan 't leger der nieuwe machthebbers en het leger der verwaarloos de, zwervende kinde ren. Er was geen plaats geweest voor ontzag, geen tijd voor onder zoek. Alles, wat het nieuwe regiem in den weg stond of hinderde, werd neergeslagen of vernietigd; alles, wat maar eenigszins ver dacht leek, werd voor eeuwig het zwijgen opgelegd. Velen zoch ten zich door een tijdige vlucht te onttrekken aan het noodlot., velen ook wachtten gelaten hun toekomst af en gingen ten on der in dien geweldigen spring vloed, die het hecle Russische vasteland overspoelde. Toen de eerste storm was ge luwd, waren tal van vaders en moeders spoorloos verdwenen. Vele haardsteden lagen leeg, maar door de dorpen en de Op weg met den bedelzak. Allicht zal hier of daar toch wel iets zijn te bemachtigen dat den knagenden honger zal stillen Zoo leefde die jeugd van den eenen dag in den anderen. Onverschillig, lusteloos, een welkome prooi voor alle verderf.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2