tot den geweldigen brand, welke in 1871 Chicago verwoestte. Ken houten stad van 334.000 inwoners was amper ingeslapen, toen een koeiepoot in een stal 'n lamp omtrapte en dat was 't begin van de vernietiging van 18.000 huizen. Zij, die ten westen van Chicago woonden, kouden vluchten, doch de anderen zagen zich geplaatst voor het geweldige Michiganmeer. Voor hen was het de keus vuur of water en van hen die het laatste kozen zijn er honderden verdronken. Het is een ramp geweest, zoo ontzettend, dat zij voor altijd in de herinnering der menselien zal blijven. In woeste vaart reed de brandweer aan, doek zij kan totaal niets uitrichten. Ju een dol sauve-qui-peut probeerden de inwoners weg te komen van het gezoem der laaiende vlammen. Wat in jaren met moeite bij elkaar was gegaardwerd in twee simpele dagen tot niets teruggebracht. Fox -Film heeft thans het stoutmoedige stukje durven bestaan, die cata strophe te reconstrueeren volgens de officieele be staande documenten en te verwerken in haar film In Old Chicago. Wat een gigantisch werk dat ge weest is, kunnen de lezers zien uit bijgaande foto's, welke ons tijdens het ver vaardigen der film bereik ten. Duizenden en tienduizenden konden met have en goed slechts een toevlucht zoeken in de wateren van het Mi chiganmeer. Helaaslang niet allemaal kwamen daar weer uit, toen na tweemaal vierentwintig uren de brand scheen uitgewoed te zijn. Er waren er die alles ver loren en die in den moed der wanhoop weigerden voor het geweld van het element uit. den weg te gaan. Nooit bekend geworden drama's hebben zich in die enkele uren afgespeeld, drama's welke de meest stoutmoedige fantasie te boven gaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 35