Java's wonde plekken De kraters van den Bromo en den Widodaren liggen broederlijk naast Op De kale asch- en puin- kop van den Merapi. In den gordel van smaragd, welke zich daar slingert om den evenaar, zooals Multatuli het zoo schoon zegde in zijn Max Havelaar, liggen als gloeiende edelsteenen vol flonkerende geheimzinnigheid en dreiging de vuur spuwende bergen gevat. Over hun aard en beteekenis voor de inlandsche bevolking in verschillenden zin laten wij hieronder een onzer deskundige medewerkers aan het woord en wij vragen de bijzondere aandacht van onze lezers voor de fraaie serie luchtfoto's van de K.N.I.L.M., waarop het ons gelukte, ter verluchting van deze korte bespreking, de hand te leggen. Java is viermaal zoo groot als Nederland. Java heeft vijftig vulkanen, waarvan er achten twintig in werking zijn De geleerden verklaren, dat de vulkanen en hun uitbarstingen ontstaan door de activiteit, den druk van verschillende gassen, die in de aardkern opgelost zijn, maar zekerheid daaromtrent bestaat er niet. De mensch heeft Moeder Aarde gewogen en gemeten. Haar soorte lijk gewicht en omvang zijn ons nauwkeurig hekend. Wij kunnen den reusachtigen afstand, dien de sterren van ons tranendal verwij derd zijn, berekenen. Ja, wij zijn zelfs in staat om te bepalen, hoe warm het is in 't centrum van een hemellichaam en uit welke gassen of metalen het bestaat, dank zij de spectraalanalyse. Onze kennis om trent de aarde is evenwel beperkt tot de uiterste grens van de korst. De diepste boringen reiken niet verder dan tot op 1/3600 van den aardstraal. Volgens de Grieksche mythe torst de reus Atlas de aarde op zijn schouders. In het binnenland van Bantam zijn de Soendaneezen over tuigd, dat het eiland Java gedragen wordt door een grooten, grooten buffelDe huid van dien buffel is overdekt met builen en wonden de vulkanen! Wanneer die wonden gaan branden, wordt 't dier wild. Het begint zich heftig te schudden. Zoo ontstaan de aardbevingen Angstig knielen de inlanders neer, kussen den grond en smeeken den grooten buffel zijn last niet af te werpen. „AjaAja roepen zij uit. „Wij zijn er immers ook nog De westkust van Bantam wordt bespoeld door Straat Soenda, de zeeëngte, die Java en Sumatra scheidt, en in Straat Soenda ligt het vulkanische eiland Krakatau In vogelvlucht maakt de Kraka tau den indruk van een oog. Een loerend oog tusschen de spleet van een zwart masker Het staart je aan en onwille keurig huiver je .27 Augustus 1883 Uitbarsting van den Krakatau De vulkaan spuw de asch en gloeiende steenbrokken uit, tot een hoogte van twintig km. Gedurende een etmaal werd Straat Soenda in een Egyptische duisternis gehuld, nu en dan bepriemd door felle bliksemstralen. De atmos ferische storingen werden door barometers over de heele wereld geregistreerd. De Krakatau bulderde achttienhonderd kilometers verder, in Atjeh, verkeerde men in den waan, dat er kanonschoten werden ge lost. De militaire comman dant te Kota Radja, zond een patrouille uit, om na te gaan, welke benteng (schans) door de Atjehers werd aangevallen. Men hoorde de explosies tot in Australië Vloedgolven zweepten de kusten van Java en Sumatra. Dorpen en rijstvelden werden ver woest. In Anjer, een wel varende plaats aan Java's westkust, knapte een golf van omstreeks zesendertig meter hoogte den vuur toren af en sleurde alles met zich mee kampongs, scho len, 't hotel, 't postkantoor en de gevangenis, met alle bewoners. Op de kustlijn tusschen Anjer en Tjaringin kwamen meer dan 12000 menschen om het leven. Toen de vulkaan had uitgewoed, haalden de kro kodillen, die men veelvul dig aan de monden der Bantamsche rivieren aan trof, hun hart op. Zij wierpen zich op de tallooze aanspoelende lijken. Dit is slechts een klein staaltje van de catastrophe, die de uitbarsting van den Krakatau teweegbracht Vulkanen met een ongeschonden kegel-profiel treft men zelden aan. De krateropening heeft de nei ging zich te verplaatsen door de enorme spanning van de gassen, die uit het magma (aardkern) naar boven spuiten. Herhaaldelijk komt het voor, dat het gas zich een uitweg baant en de wanden van den vulkaan uit elkaar perst, vóór de lava den top heeft bereikt, om op normale wijze weg te vloeien. Zoo doende ontstaan er tal van spleten, die allengs uit- ronden tot nieuwe „parasitaire" kratertjes. De vul kaan verliest dan natuurlijk zijn idealen vorm. Een dergelijke verplaatsing van den kratermuil treft men aan bij den Merapi en den Tjerimai. Doch de Merapi, de trotsche vulkaan in Midden-Java, heeft nog een andere eigenaardigheid. In een periode van betrekkelijke rust stolt de vloei bare lava in de kraterpijp tot een dikke prop. Lang zaam persen de vulkanische gassen die prop omhoog achtergrond de Batok.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2