ZES EEUWEN MAA T SC HA PP EL IJK HULPBETOON De Illustere Lieve-Vrouwe- I Broederschap te Den Bosch I Verzameling wijnglazen, door nieuwe 'leden bij hun inwijding aan de Broederschap geschenken. Boven in het midden de beker van keizer Max/miliaan. Dit glas moest door de nieuwe leden in één teug worden leeggedronken. De prachtige beker, dien hare koninklijke hoogheid koningin Wilhclmina destijds aan de Broederschap gaf, als blijk van waardee ring voor het voortreffelijke werk dezer in stelling. De tinnen drinkbekers uit den tijd van Willem den Zwijger. Elk lid had zijn eigen beker. Onderaan rechts de beker van den Zwijger. De middelste beker bovenaan is door de zg. tinpest aangetast, waardoor hij niet meer van den ondergang is te redden. 'e sierlijke voorgevel m het gebouw der roederscilap. Onder de oudste bestaande broe derschappen van Nederland spant de illustere Lieve-Vrou- vve-Broederschap van 's-Hertogenbosch on getwijfeld de kroon Haar wapenspreuk ge trouw „Sicut lilium inter spinas" als een lelie tusschen de door nen heeft zij van de eerste dagen van haar eeuwenlang bestaan af niét opgehouden liefde en weldaad in breeden kring te ver spreiden en de kunst in alle opzichten te Het wapen der met hun devies onder de steunen en te dienen. Dank zij het feit dat de documenten, welke op de Broederschap betrekking hebben, voor het grootste ge deelte bewaard zijn gebleven, is het moge lijk om in groote lijnen haar geschiedenis te overzien, vanaf haar officieele oprichting in 1318 en goedkeuring door Adolf van der Marck, bisschop van Luik. De werkelijke oorsprong der Broe derschap loopt vermoedelijk nog vee Z wanenbroeders als een lelie doornen. Nog een serie tinnen wijnkroezen van de leden der Broederschap.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 4