OIJF1YTHX IN DE PROCESSIE Op den laatsten dag ran het Dasarafeest in Mysore, Britsch-lndié, het Hindoe-jeest bij uitstek, wordt als sluitstuk der godsdienstige ■plechtigheden een praalvolle processie gehouden, waarin ook de lijf olifanten van den maharadja van Mysore meeschrijden. De dieren, die het heele jaar door vrijuit in de wouden van den maharadja mogen grazen, worden n dag of tien te voren opgevangen. Op den dag van de processie be ginnen de oppassers des morgens in alle vroegte met het optuigen der dieren. De olifanten worden gepoetst en geboend en zoodra hun huid glimt als 'n spiegel, begint men de goedmoedige beesten van slurf tot staart zwart te vervenAls de verf voldoende is opgedroogd, komt de Gebuki onder den last van goud en edel- steenen, zwaar beschilderd en getooid met bloemen, vormen zij het glansstuk van den sprookjesachiigen stoet. sierkunstenaar van het hof en deze schildert den olifanten prachtige blaemenranken op de huid. Vooral de oogen moeten groot en helder tot hun recht komen. Vervolgens begint men met het vastbinden der matrassen, waarop la ter de zware staatsie zetels komen te staan. Nadat de matrassen stevig bevestigd zijn, worden de olifanten, die alles geduldig met zich laten geschieden, haast bedolven onder prach tige kleeden, vele bestikt met juweelen en brokaat. Daarna kunnen de zetels worden bevestigd, waarin het gevolg en de gasten van den maharadja zullen plaatsnemen. Niet alle olifanten, die in de processie loopen, mogen den tempel betreden. Slechts de prachtigste dieren worden daar beurtelings toe uitgekozen. Deze olifanten vertegenwoordigen een waarde van dertig duizend gulden. De overige moeten tijdens de plechtigheid buiten den tempel blijven wachten, aangegaapt, maar vooral bewonderd door een duizendkoppige menigte. ±>e troonzetel van den maharadja is zóó zwaar, dat de olifant hem in knielende houding niet zou kunnen optillen. Daarom is voor 't plaatsen van dezen zetel, die 'n paar ton weegt, in de stallen 'n speciaal hijschtoestel opgericht en men laat het gouden pronkstuk langzaam en voorzichtig den olifant op den rug zakken. Olifanten, die tot deze eer Worden uitverkoren, moeten minstens zestig jaren oud zijn. Aan de jongere wordt het niet toevertrouwd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7