mSmRmmÊÊÈÊmUBnmm Het Med.-Indische elftal en de wereldkampioenschappen Ojjicieele belangstelling voor de voetbalsport in onze Oost. De heer r. d. Bussche, viee-president van den Iiaad van Nederlandseh-1 ndië. doet den aftrap voor den laatsten oefenwedstrijd van het Nederlandseh - Indische elftal. Uet N ederlandsch-1 Itdisohe eljtai. zooals het na den proef wedstrijd te Semarang werd samengesteld. Zittend: v.l.n.r. Telwe, Ilukom, Potteivael, Soedarmaiji, Ta Ree Ran. Hong. Djien. Staande: Anwar, Dorst. Mo Beng. r. d. Burgen Fauihaber. Het Nederlandsch-Indische voet balelftal is dezer dagen in Eu ropa aangekomen. Dat het ook naar Nederland zal komen staat mo menteel vast. Eerst wordt dus in Frankrijk tegen Hongarije gespeeld en later op den Olynrpischen dag in Amsterdam tegen het Nederlandsche elftal. Nu is er, speciaal de laatste weken, over 't Nederlandsch-Indische voetbal veel geschreven en helaas ook veel gebeunhaasd. Men heeft a priori de „Indiërs", althans op het gebied der voetbalsport, als „quantité négligeable" beschouwd, hetgeen op meer dan één wijze tot uiting kwam. Dit was echter even voorbarig als verkeerd, want niet alleen beschikt men hier slechts over geringe mogelijkheden tot vergelijking, doch bovendien wist.... Indië zelf maar heel weinig af van eigen kracht. Over het algemeen is men hier te lande geneigd de kracht van het Indische voetbal even hoog aan te slaan als die van een middelmatige]) vader - landschen derde-klasser. Voor goed be grip van zaken dient men echter te weten, hoe de Indische voetballerij in elkaar zit. Competitiewedstrijden als hier kent men daar niet, omdat de grootere ste den, waar het behoorlijkst voetbal wordt gespeeld, veel te ver uit elkaar liggen. Een elftal uit Batavia zou bezwaarlijk op Zondag een wedstrijd reserves der Nederlandseh-lirdische ploeg op het m.s. „Baloeran"vergezeld van de leiders, de heer en Weiss en Van Rommel, kunnen spelen tegen een club uit liet ruim 800 kilometer ver wëg gelegen Soerabaja. Om die reden moest men wat anders verzinnen het systeem der plaatselijke competities ontstond, min of meer ook als eonsekwentie van de heterogene bevolking der Nederlandsch- Indische steden. Daar wonen immers niet alleen Europeanen, Indo-Europea nen en Javanen, maar ook Arabieren, Ohineezen, Amboneezen en Batakkers (er wordt hier uitsluitend rekening gehouden met het eiland Java). En al deze bevolkingsgroepen hebben hun eigen soort van leven en vermaak alle ook hebben hun eigen voetbalvereni ging. Zoo ontstond in de groote Javaan- sche steden een competitie, waaraan deelnemen elftallen van import-Euro peanen, Indo-Europeanen, Chineezen, Batakkers, Arabieren, Amboneezen enz. De voetbalsport in Nederlandseh-Indië. Snapshot uit de oefenmatch, welke „All Indië" voor het vertrek naar Fvaropa op Java speelde. Zooals men ziet laat de belangstelling niets te wensvhen mar.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 34