uog 'n zesdaagsche te Parijs, '11 jaar of zeven geleden. Onze landgenooten Piet van Kempen en Pijnenburg vormden 'n koppel. Ik zou 't laatste uur van dien wedstrijd uitzenden, dat was op 'n Zondagavond. Maar al 's Zaterdags ging 't op de baan erg rumoerig toe. 't Fransche publiek is gewend om allerlei etenswaar mee te brengen op de tribunes, van die lange Fransche brooden, heele zakken vol sinaasappels, blikjes sardines en nog veel meer. Zij zijn erg chauvinistisch ook, maar toen de jury 'n premie van 1000 francs toekende aan den Fransch- man Pecqunx, terwijl de Oostenrijker Max Bulla als eerste de streep passeerde, volgde er zoo'n be kogeling met blikjes, leegeflesschen en schillen, dat de directeur van het Vélodröme d'Hiver den wedstrijd I y2 uur moest staken „En op den slotavond 1" „Toen waren er weer andere moeilijkheden. F weet, als 'n renner bandenpech krijgt, worden er aan het koppel zes ronden vergoed. En nu was het op vallend, dat de Fransche favorieten Blanchonnet en Guimbretière den heelen avond lekke banden hadden en dan allebei van de baan verdwenen. Dat vond 't publiek niet erg, maar toen ook Pijnenburg en Van Kempen opeens erg veel lekke banden kregen, werd er geweldig geloeid. En de jury, die al bang was voor 'n herhaling van 't bombardement, besloot de lekke banden zorgvuldig te onderzoeken ,,'n Maatregel, die zeker erg in den smaak viel i" „En ofEr werd luid geapplaudisseerd en 'n jurylid stapte heel gewichtig naar Viel, den Fransehen ver zorger van ons koppel. Natuurlijk volgde er 'n luid ruchtig debat. Het jurylid stond intusschen met z'n rug "naar Pijnenburg toe, die aan z'n fiets zat te mor relen. De „Pijn" pakte gauw een andere fiets en mengde zich nu met breed gebaar in de woorden wisseling. De banden van de tweede fiets werden zorgvuldig onderzocht. en een der banden was werkelijk lek 1 't Publiek was nu tevreden gesteld. Ik had dat zaakje op 'n afstand gezien, maar erstondnog 'n andere Hollander naar te kijken 'n oude rot van de wielerwereld Piet Moeskops. Hij knipoogde eens tegen me en ik tegen hem en toen zei ik Piet, snap je nou, dat 'n jurylid zich zoo in de luren laat leggent Maar Piet grijnsde en zei Wat ben jij toch groen Snap je niet, dat die meneer van de jury expres met z'n rug naar Pijnenburg ging staan, opdat, ie z'n fiets kon verwisselen Een historische match „Op 't voetbalveld beleeft u natuurlijk nooit van die avonturen f" „Nee, maar daar komen toch ook wel aardige dingen voor. U herinnert zich misschien den voetbal wedstrijd Frankrijk-Nederland te Parijs op 29 November 1931. 'n Historische match van onze nationale ploeg, de eerste, waarin 't beroemde Behalve als vaardig radio spreker geniet Han Hollander ook groote jaam ais zanger. Links op de foto ziet ti hem bij de eerste uitvoering van oemeenschapszangin het oude stadion te Amsterdam. Naast hem van links naar rechts de officials A. J. Staal, secr- penningmK.N.V.B., S. Coldewey, vice-voorzitter K.N.V. B.. wijlen de heer Wijnmalen en het K.N.V.B.-eereltd Vetwoerd. Bij geen enkele groote sport gebeurtenis mag HanHoüan - der ontbreken. Hier ziet u den radioreporter tusschen twee gelukkige wereldrecord houdsters na afloop van de zwemwedstrijden in het Am- sterdamsche Sportfondsen - bad op 27 Februari 1936, toen Willy den Ouden (links) haar eigen wereldrecord 100 m. vrije slag bracht op I minuut 4.6 sec. en Rie Mastenbroek 'er In slaagde het wereldrecord 100 m rugslag van de Amerikaan- sehe zwemster Kleonor Holm met 0.6. sec. te verbeteren. Han Hollander krijgt vele brieven, die bewijzen, hoe intens de luisteraars mee leven als hij zijn reportages uitzendt. Ken merkwaardiy souvenir uit zijn collectie vormt nevenstaande foto, die laat zien hoe enthousiaste luisteraars hun kamer ver sierden na den wedstrijd Ierland-Holland, die dooi de oranje-ploeg met 6-2 ge wonnen werd. vaste plaatsen, daar kom je ook niet gauw mee in de war. „Nu nog een vraag over uw jubileumwedstrijd. Wat denkt u van de Holland- sche kansen tegen Schot land „De 1-O-overwinning van Feijenoord op Arsenal heeft bewezen, dat 'n Engelsche prof-club te slaan is." „Maar Arsenal had den vorigen dag een zwart n kampioenswedstrijd gespeeld." „Daar moet 'n Engelsche beroepsvoetballer tegen kunnen. Intusschen wil ik niet beweren, dat Schot land voor ons 'n gemakkelijke partij is. Integendeel Den vorigen keer hebben de Schotten ons met twee doelpunten geslagen en ik denk, dat de uitslag van a.s. Zaterdag niet veel anders zal luiden." „In de Nederlandsche voorhoede staan twee nieuwe spelers opgesteld. Denkt u, dat deze wijziging 'n versterking beteekent V' „Vermoedelijk wel. Ik vind 't alleen jammer, dat Van der Veen en De Harder, de twee achttien jarige debutanten, niet naast elkaar staan opgesteld op den linkervleugel. Zoo speelden ze namelijk in ons jeugdelftal, dat tegen de Belgische jèugd- ploeg zoo'n prachtigen wedstrijd speelde, 't Is natuurlijk mogelijk dat de opstelling tijdens de match nog gewijzigd wordt." „En onze kansen tegen de Tsjechen te Le Havre „Iets grooter dan die van a.s. Zaterdag. Maar ja, voetbal is ten slotte voetbal. alles is mogelijk." En dan praten we nog even wat na. Over dén wedstrijd Ned.-IndiëHongarije te Rheims, waar Han Hollander weer op zijn post zal zijn. Over het gelukspoppetje, dat zijn dochtertje hem meegaf, toen vader voor den eersten keer 'n ooggetuigeverslag lever de en dat 'n plaats kreeg aan de microfoon, over de prachtige geschenken van enthousiaste luisteraars, waaronder een paar fraaie stukken Indische kunst nijverheid, over den wedstrijd te Dublin, waar Nederland met 5-2 over Ierland zegevierde en Han Hollander geen radio-hokje had, zoodat hij zijn verslag moest uitspreken op de tribune, met vlak achter zich al de heeyen van de technische en de keuzecommissie van den K.N'.V.B.. over de glorieuze dagen tijdens de laatste Olympiade, toen de Hol- landsche zwemsters onverslaanbaar bleken en Osendarp en Van Beveren de finale van de twee honderd meter bereikten, over de bézwaien van populariteit En dan is het tijd om afscheid te nemen, maar niet zonder den wenséli, dat Han Hollander nog véle malen een trouwe gast mag zijn in dé Hollandsche huiskamer. „kwartiertje" van de oranje-man nen 'n rol speelde. Eerst was 't 1 -0 voor de Fransohenmaar meteen maakten we gelijk. En 't werd 2-1, 3-1 en 4-1 voor ons, haast kon ik 't niet bijhouden. In de tweede helft maakten de Franschen er 4-3 van. maar daar bleef het bij. Ik had gezien, dat jhr. Eoudon, onze gezant te Parijs, op de tribune had plaats genomen. Toen de wedstrijd afge- loopen was en de Hollandsche supporters luidkeels hun lijflied „Laat nu de klok maar luien" stonden te zingen, bleek tot mijn groote vreugde, dat zijne excellen tie bereid was 'n paar woorden voor onze microfoon te spreken. 'n Paar Hollandsche fotografen merkten dat en kwamen in loop pas op 't hokje af. Hun Fransche confraters wisten wel niet, wat er eigenljjk aan de hand was, maar ze haastten zich om ook n plaatje te nemen. En zoo kon het gebeuren, dat den volgenden dag 'n paar Fransche bladen 'n foto afdrukten van onzen gezant met als onder schrift.... de gelukkige Hollandsche radioreporter deelt den einduitslag aan zijn luisteraars mede „Nu 'n vraag, meneer Hollander, die alle luisteraars wel eens stellen, als u aan uw reportage bezig bent Hoe houdt u steeds al die beweeglijke poppetjes op het groene veld uit elkaar t" „Tja, da's 'n kwestie van voorbereiding. Eiken wedstrijd opnieuw concen treer ik me op namen en gezichten, ik lees allerlei wedstrijdverslagen, waarin de prestaties der buiten landers worden beschreven. Voor ze op 't veld verschij nen, ontmoet ik ze altijd persoonlijk, zoodat ik me 'n juist beeld kan vormen, 't Is eigenlijk doodeenvou dig, Met de flollandsche ploeg is 't natuurlijk heel gemakkelijk. En de andere elf Den keeper onder scheid je vanzelf, die heeft 'n trui aan. De beide vleugelspelers hebben hun

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7