NAPOLEON EN ZIJN ZOON Het Ade laarsjong 28 Hei kanon dondert. Het volk, dat de tuinen der Tuilerieën vult, roert zich niet, zwijgt. Achttiennegentientwintig schotenéénen twintig Als het kanon nu verstomt, is het een meisjeHet tweeën twintigste schot davert. Een forsch gejuich trilt door de ruiten het paleis binnen. Napoleon, die juist Marie-Louise omhelsd heeft, loopt naar een raam en verbergt zich achter een gordijnhij ziet de soldaten met hun wapens zwaaien, hij ziet de menschen elkaar om den hals vallen, de hoeden de lucht in gooien, rondedansen uitvoeren. De keizer buigt het hoofd, en voor het eerst in vele jaren komen er tranen uit zijn oogen. Met vochtige wangen komt hij bij zijn zoon terug. den voet van de wie» kijkt, een adelaarsjong omhoog naar dat gesternte, en het slaat de vleugels half uit. Onder de witzij den gordijnen, door gouden koorden opge houden, legt de gou vernante 't kind neer 't adelaarsjong, dat zijn leven lang opkeek naar het gesternte van zijn vader, maar zelf nooit de vleugels uit mocht slaan Napoleon bezit, wat hij zoo lang heeft verlangd een zoon, '11 directen erfgenaam zijn werk zal duren, ondanks het gekuip van zijn familie en den haat van Europa Napoleon glorieert, zooals hij na géén gewonnen veldslag, na géén uitbreiding van zijn macht geglorieerd heeft. Hij noemt 't kind „mijn koninkje". Hij waakt er over, hij speelt er mee, hij slaat met ongeduld den groei van het kind gade. Vierentwintig Januari 1814, als Napoleon op het punt staat, den aan vallenden Pruisen tegemoet te trekken, om hen terug te slaan over den Rijn, houdt Napoleon, keizer der Fransehen, in statiegewaad. hij zijn bijna driejarigen zoon ongeveer den hee- len dag bij zich. En in den nacht daarop, 0111 drie uur, sluipt hij op zijn teenen een kamer door, waarin een nachtlichtje trillende schaduwen werptniemand weet het, en hij gaat zoo stil mogelijk te werk, om het niemand te laten merken maar nog héél even komt hij, voor hij uittrekt met zijn troepen, in het bedje kijken, waarin te slapen ligt, met dichtgeknepen vuistjes en halfopen mondje, zijn koninkje. dat hij nooit veer zal zien. „Waarom mag ik vader geen kusje geven vroeg een driejarig kind, toen het door zijn moeder mee op reis werd genomen, mee op een lange reis. heel Frankrijk door en Zwitserland en Oostenrijk de reis van Rambouillet naar Weenen, van de Tuilerieën naar Schönbrunn. Het kind kon zijn vader niet bereiken. De man, die geboren scheen' onder het gesternte der over winning, was door zijn vijanden verslagen, had afstand moeten doen van zijn macht, voor zichzelf en zijn nakomelingschap. Zijn solda ten hadden gevochten zijn keizerin echter had weinig moed getoond. Geen enkele po ging had zij gedaan, 0111 de kroon voor haar zoon te behouden slechts voor zijn licha melijke veiligheid had zij gezorgd, door «1e vlucht. De soldaten hadden gevochten maar de staatslieden hadden gekuipt. Tal leyrand en soortgenooten lieten Napoleon in den steek, toen hij verslagen was de macht van Napoleon's vijanden beseffend, kwamen zij plotseling tot liet inzicht, dat Frankrijk beter weer geregeerd kon worden door een Hourbonbijgestaan door Talleyrand en soortgenooten. Bonaparte zat zich ergens op het platteland te verkniezen, af te wachten, of de vijandige mogendheden hein nog een stukje leven zouden laten en te snakken naar zijn vrouw, naar zijn zoon vooral. Maar die kwamen niet. Daar zorgde Oostenrijk wel voor, het vaderland van Marie-Louise. of liever Metternich, de machtige kanselier van den keizer, die de schoonvader was van den verslagene en de grootvader van het kleine Napoleonnetje. Bonaparte moest naar Elba opgeborgen worden, uitgescha keld. En liet kind van Napoleon moest naar Weenen, opgenomen worden in den schoot van zijn liefhebbende keizerlijke familie Vader en zoon Napoleon, keizer der Fransehen, en de kleine kiming run Rome. De geboorte-acte wordt opgemaakthet kind zal lieeten Napoleon Francois Joseph 'har- les. Dan worden de vleugeldeuren openge worpen, een kamer dienaar roept „De koning van Rome Een hofdame, het kind dragend, en door vier andere hovelingen gevolgd, loopt de sa lons door en gaat het koninkje neerleggen in de wieg, die een geschenk is van de stad Parijs. Het is een kunstwerk van parel moer en rood fluweel, naar teekeningen van Prudhon. Bas-reliëfs op de zijden stel len de Seine en den Tiber voor. Boven op den hemel steekt de Glorie een krans uit, waar middenin de ster van Napoleon schittert. Aan Napoleon Frangois Joseph Charles, de zoon ran keizer Napoleon en Marie-Louise, die bij zijn geboorte den titel koning van Rome" kreeg

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 28