- «ts-s s: rr - - fr~ want liet was het kind van een aartshertogin. En Metternich zou wel zorgen, dat die teedere schoot het jongske stevig omvatten bleef, zoodat het nooit een gevaar kon worden voor den vrede, voor Europa, voor Oostenrijk. Nooit mocht dat kind macht krijgen Nooit mocht het een kroon dragen NooitDit woord was jaren dóór Metternicli's koele, koppige ant woord op vele vragen en voorstellen. Het jongetje, dat in weelde en teederheid zijn eerste jaren had doorleefd, werd het pleegkind van een grootvader, die zich in alle zaken door zijn kanselier leiden liet. Het werd de pupil van vreem den, die in rustige gehoor zaamheid aan Metternich een omknedingssysteem in de plaats stelden van de ouderlijke liefde. Want de trotsche vader van den koning van Rome zat zich op Elba te verbijten, en de moeder had zich laten paaien met een hertogdom- met je met een schijn van souvereiniteit en een massa wereldsch vermaak. Dien zoon daar in Weenen zag zij een doodenkelen keer, maar dat was haar genoeg. De rest van den tijd werd door andere sympathieën in beslag genomen. De kleine gevangene van Metternich werd materi eel voortreffelijk behan deld geestelijk werd hij met ijver gemodeleerd naar het model van een onbeduidend Oosten rij kscli aartshertogje, een mee- loopertje in de familie van keizer Frans. Wat kon het kind beginnen tegen die omknederij Het leerde, liet toonde een gevoelig hartje, maar het kon opeens heftig worden, grillen toonen, teruggetrokken pein zen. tot ander verzet was het niet in staat. Het liet zich natuurlijk welgevallen, dat de naam Napo leon hem ontnomen werdhij moest voortaan Marie-Louise, aartshertogin van Oostenrijk, geboren 13 September 1791, die op 2 April IS 10 met keizer Napoleon huwde en de moeder werd van den koning van Rome. bij zijn tweeden naam Frans genoemd worden dat zijn trouwe Fransche gouvernante, die band met de glorie van zijn prille jeugd, werd weggezonden; dat hij nog slechts Oosten rijkers om zich heen kreeg, nog slechts Duitsch hoorde spreken en mócht spreken dat zijn titel, koning van Rome, vergeten werd, en hij voortaan de hertog van Reichstadt heette. Maar hij vergat zijn vader niet. Toen de laatste Fran sche getrouwe bij hem werd weggehaald, zei hij bij het afscheid „Méneval, als je vader ziet, zeg dan, dat ik nog erg veel van hem houd." Napoleon ontsnapte van Elba, was weer honderd dagen kei zer. maar zijn zoon wist het niet. Napo leon werd bij Waterloo verslagen, moest an dermaal afstand doen van troon en rechten, vertrok naar St. He lena met het beeld van zijn zoon in zijn han den en in zijn hart. Die zoon werd geprest, om alles te vergeten, wat Fransch was, en kreeg daarvoor in ruil kleeren en eten en speelgoed en lessen. alles behalve liefde. Zijn moeder liet hem in den steek zijn grootvader was goed voor hem, maar of ferde hem op, zoo vaak en voor zooveel zijn kan selier het vroeg. De andere Oostenrijksclie bloed verwanten deden hun best, om edelmoedig te zijn, maar zagen in het neefje allereerst den zoon van Napoleon, den vijand. Natuurlijk werd dat kind bleu, wantrouwig, leugenachtig, aanstellerig, opstandig soms. Maar de jaren van zacliten drang werkten toen hij vijftien jaar was, noemde hij in een opstel de Franschen den vijand. Het werd zijn eerzucht, op e koning ran Rome. Naar een schilderij van Sales. het slagveld macht en roem te winnen voor Oosten rijk. De geest van het adelaarsjong zat gevangen in het net van dwang en gewenning. Maar zijn droomen zweefden naar vrijheid Het was gelukt, dachten de opvoeders de koning van Rome was een Habs- burger geworden hij sprak Duitsch en dacht Oostenrijksch Maar zij juichten te vroeg. Dat de natuur bleef, zou de toekomst bewijzen. CS/of volgt)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 29