Hen stapel kant en klaar gemaakte ritssluitingen voor de één -dollarjaponnetjes, die in verschil lende maten worden vervaardigd. Modellen en patronen worden zoodanig ontworpen, dat de productiekosten zoo laag mogelijk blijven, zonder in eenig opzicht te kort te doen aan de eischen van eenvoud en goeden smaak. Sommige japonnetjes krijgen later ook nog een bandje, dat er omheen wordt gelegd zoodra het is afgewerkt. Het systeem van den loopenden band wordt, hier trouwens oreral toegepast. Élk meisje weet wat ze aan het japonnetje heeft te doen en zoodra ze daarmee klaar is, verhuist het ter verdere afwerking naar een andere af deeling. Wat trouwens weer bevorderlijk is voor snelheid en routine. In de confectiezaal zitten er ongeveer 250 meisjes naast en tegenover elkaar, terwijl de afgewerkte japonnen in speciale bakken terechtkomen tusschen de machines in. Ofschoon alles electrisch enzg. „geruischloos" gaat, maakt het onophoudend getik van 250 zulke appara ten in één ruimte toch nog een oorverdoovend en helsch lawaai. Massaproductie wordt vooral beheerseht door het tempo, lin dit brengt noodzakelijkerwijze mee dat er hier en daar zwakke plekjes in het systeem voorkomen, in den vorm. van kleinere foutjes en onnauwkeurigheden, (leen enkel japonnetje verlaat echter de fabriek voor dat het zorgvuldig is getoetst, zoodat het afgeleverd materiaal niet. alleen smaakvol is en goedkoop, maar ook de afwerking niets te wenschen overlaat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 3