De I ScKotscke i Kuizen in Veere if 16 Veere, de doode stad. Neen, het zijn de Veerenaars niet, die haar tragisclien dood op hun geweten hebben. Lang genoeg heeft zij zoovele van haar Fransche, Vlaamsclie, Zeeuwscke, liollandsche, Priesche zus ters overleefd. Lang genoeg hebben zij, ook al kwijnde de welstand ten gevolge van de internationale nijd en naijver, toch met hun doorzicht en hun or - verzettelijken wil het leven weten te behouden langs de havens en de kaden, op de markt en in de pakhui zen. Maar wel zijn het Veerenaars geweest, die, 11a den Pransohen tijd en zijn oorlogen, op de eenmaal ontzielde, eerbiedwaardige resten de gruwelijkste lijkenschennis hebben gepleegd. Zóó zielig en haast spookachtig vereenzaamd had het glorieuze stadhuis daar niet hoeven te staan op een marktplein, dat in niets nog herinneren zou aan de groote, rijke eeuwen van Veere's bloei, wan neer niet een houwkunstihinnaar er toe overging, althans de naaste entourage weer te laten herstellen. Zóó verboerscht en verdorpsclit had de machtige stad van weleer niet hoeven te worden, wanneer niet het domste en platste winstbejag in enkele tientallen jaren "had neergemokerd en gesloopt al wat er aan rijke middel- en gouden- eeuwselie bouwsels bleef herinneren aan oude wel vaart en levensstijl, om de zwart-en-wit-marme ren plaveisels, de kunstige betimmeringen en schou wen, tot de balken en binten bij massa's te ver knopen voor een appel en een ei. Kom mee, de stille haven langs, waar de visschers- seheepjes de plaats hebben ingenomen van de mach tige handelsvloten. Nog enkele gevels zijn hier in herkenbaren staat, nog een enkel interieur herinnert aan de oude pracht. Hier: de opvallendste, zij het niet ongeschonden pronk stukken van architectuur de Schotsche huizen, een maal het verblijf van de Schotsche wolhande laars, die in Veere hun stapelplaats gevestigd had - den en eeuwenlang de voornaamste begunstigers van de Veersche haven gebleven zijn. I11 de dertiende eeuw al hadden zij Brugge als stapelplaats van de wol uitverkoren. Maar 't beviel hun niet, dat de wolwegers hun handen op de weeg- Met hun rijk e renaissance-gevels, wdarran de linksche door .Mon umentenzorg weer in ouden luister is hersteld, trekken de Schotsche huizen aan de Veersche haven onmiddellijk de aandacht. Lerendig en schilderachtig werken nok de achtergevels van de Schotsche huizen met hun antieke en stemmingsvolle binnenplaatsjes. Rondom de groote schouw in de eetzaal van liet Lam Boven ziet w eenige Bristolglazen fles scherp hangen voor flesschenpost bestemd, en ook wel eens voor jeneversmokkelarij gebruikt. Daaronder hangt een antieke Noord-Amerikaansehe wolwinder uit wal- visehbeen In de groote eetzaal van Het Lam, 't gerestaureerde eonservatorshuis, is door miss lakes de seheepraarl- afdeeling van haar museum ondergebracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 16