T Een overzicht op de Zeeuwsche antiquiteiten-verzame ling in de groote zaal van het concierge-huis. schaal hielden, en nog minder, dat zij bij de herhaalde politieke troebelen telkens have en goed, schepen en waren erbij inschoten. En bovendien het Zwin begon reeds te verzanden. De Schotten verhuisden dan ook in de helft van de vijftiende eeuw naar Middelburg. Maar ook daar was niet alles den machtigen handelaars naar den zin. Brugge probeer de hen weer terug te lokken, Antwerpen poogde ook den wolhandel in zijn handelshaven gevestigd te krijgen. En ook de Veerenaars maakten van de gelegenheid gebruik, de aandacht te vestigen op hun prachtige haven en reede, die Veere uitstekend ge schikt maakten tot stapelplaats van den wolhandel der Schotten. En het hielp den Middelburgers niet, of zij de Schotsche lieeron nog trachtten te paaien met vrijdom van belasting op wijn en bier of dat zij verordeningen maakten, dat in Middelburg niemand een Schot meer dan een stuiver voor een kamer mocht laten betalen of meer dan twee stuivers met den kost inbegrepen. Veere won het pleit. Daar hadden zijn machtige beschermers, de van Borselens, die trouwens met het Schotsche koningshuis verwant waren, door het verleenen van privileges veel toe bijgedragen. Wel kwam spoedig daarna de tachtigjarige oorlog, die Walcheren en de Zeeuwsche wateren zoo vaak tot slagveld koos, den Veerschen handel verstoren, zoodat de meeste Schotten weer naar Brugge terug keerden of naar Antwerpen verhuisden. Maar velen bleven er toch ook Veere trouw en gingen zich naast den wolhandel, die er van 1577 tot 1630 zijn grootsten bloei beleefde, ook toeleggen op koop en vervoer van de meest uiteenloopende andere waren. Aan deze tijden is het, dat de. beide Schotsche huizen van Veere herinneren. Zij dateeren van 1546 en 1561. Een model van een gewapend West-Engelseli koop vaardijschip uit 1 Hit), een der kostbaarste exemplaren uit de scheepvaartkundige afrleeling. Miss (takes is bijzonder trotseh op dezen waaier uit 1782 met voorstellingen van den stag bij de Doggersbank, geschilderd door Sal iet li Rondom de schouw van de eoneiergeriewaaronder vermoedelijk in vroeger eeu wen de maaltijden der veel- eischende Schotsche heeren werden bereid, is ook een menigte Zeeuwseh aardewerk en koper bijeengebracht. Het grootste, Het Lam, diende tot zetel van tien conservator, een Schotsch ambtenaar, die als plaatselijk rechter der Schotten, als hun deken en als een soort gezant tegelijk fungeerde. Het bevat zalen voor de handelsza ken, een enorme eetzaal met een groot open vuur en een serie logeer vertrekken. Dit huis is door de Rijks monumentenzorg geheel gerestau reerd. Het kleinere huis diende als woning van den concierge, die als gast heer de zorg voor het welzijn der koop lieden droeg. Volgens zijn instructie uit 1612 had hij te zorgen dat er van Octo ber tot April tijdens de middag- en avondmaaltijden vuur brandde in den haard de kooplieden moest hij bij winteravond, als de maan niet scheen, door een knecht met een kaarslan taarn laten afhalen voor 't. avondmaal, bij maneschijn was dat overbodig hij moest zorgen, dat er in de eetzaal een' bus aanwezig was voor het depo- neeren der boeten wegens vloeken. En verder waren er de nauwkeurigste bepalingen omtrent de vleezen, de groenten, de vruchten, de kruiderijen en de dranken, die de heeren in de verschillende seizoenen op hun tafel verwachtten Nog behooren de Schotsche huizen, waar eens het hart van den Veerschen handel heeft geklopt, tot de belang wekkendste bezienswaardigheden dei- gestorven stad. Beide zijn door wijlen den heer Oakes en zijn dochter, miss Oakes, die ze thans beheert, tot mu seum ingericht, waarin bijzonder veel zijdige collecties zijn bijeengebracht met betrekking tot de historie van Veere en van overig Zeeland, en bij zonder Zeeuwsche kleederdrachten zijn er in uitgebreide verzameling aan wezig. Eeii interessante afdeeling is er ook aan de oude scheepvaart gewijd Deze oude Ze&uirsvhe slede ls eigendom geweest van verschillende Yeersche families en geslachten. en bovendien vinden de huidige Zeeuwsche schil ders er graag benutte tentoonstellingsruimte. Het is de tijd van de zoineriiitstapjes. En wie iets gevoelt voor het Zeeuwseh verleden, die zal zich een bezoek aan deze oude gebouwen, waar de geest nog ademt van den ouden Srhotschen en Veerschen handels tijd en waar in meu bels en drachten de oude Zeeuwsche le vensstijl bewaard bleef, zeker niet beklagen. LinksEen zeldzaam mooie kastwerk van naar Zeeland gevluchte Hugenoten, behoort tot de monuinentaalste stuk ken in de eoneiergerie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 17