HELP.' DE EERLIJKE DEEN hom haar te hulp met PALMOLIVE de Olijfolie zeep H oe 'n vrouw, tlie een vermoeienden werkkring heeft, haar jeugd behoudt Palmolive Zeep voor de teint Palmolive Shampoo voor het haar! Palmolive Shampoo maakt het haar zacht en geeft het een mooie, natuur lijke glans Prijs: 15 cent per pakje van 2 shampoo's Een meisje sprong een tram in, op een Maandagmorgen in Kopenha gen. Zij had blijkbaar in haast haar hoed opgezet, en zij hijgde en toen de tram reed, greep ze met een verschrikt gezicht in haar taschje. Zij deed een portemonnaietje openen zag, dat 't zoo w&s ze had geen cent bij zich. Juffrouw Typiste, uit Londen, voor 't eerst op weg naar het kantoor van haar firma in de Deensche hoofdstad, wist nu zéker, dat ze te laat zou komen: ze had geen tramgeld. Volgende halte uitstappen en loopen Wie der passa giers zou haar helpen Zij kon niet eens behoorlijk Deensch spreken Zij ging naar den conducteur, toonde haar leege beursje en stotterde een paar Deensche woorden. De beambte echter haalde kalm een papiertje uit zijn zak, gaf haar een potlood en verzocht haar te teekenen. Het was een schuldbeken tenis voor een dubbeltje, bij gelegenheid te betalen. Het meisje teekende verbaasd. Zij ging zitten en niemand fluisterde, niemand keek nieuwsgierig. Het leek een gewoon geval. Dat w&s het. Juffrouw Typiste werd opgenomen in het Deensche systeem van eerlijkheid en vertrouwen, die geen deugden, maar gewoonten zijn, en het leven in Denemarken zooveel makkelij ker maken. De tramconducteurs in Kopenhagen geven duizenden van die briefjes per jaar uit. De meeste schulden worden den volgenden dag betaald, bijna alle in den loop der week. Maar hun vertrouwen staat niet al leen. Zelfs de overheid vertrouwt de menschen in Denemarken. Hebt u per abuis een brief aan een knorrigen oom ongefrankeerd gepost Beeft u Dat hoeft niet in Denemarken. U krijgt van de posterijen een beleefd briefje (uw adres stond immers achter op den brief!) met bericht, dat het postkantoor uw brief gefrankeerd heeft, en van u ver wacht, dat u de noodige postzegels op bijgesloten kaart plakt en inzendt. Dat doet u, en de zaak is gezond En tot in de meest bescheiden kringen gaat die vertrouwenspolitiek door. De krantenverkooper legt zijn hoed naast zijn stapel bladen, op den hoek van een straat, en wie een krant neemt, betaalt in den hoed, en neemt zoo noodig zijn geld terug. Dat gaat al jaren zoo, dus de practijk straft niet. De bloemverkooper doet ook zoo. Als hij naar den tandarts moet of een praatje om den hoek wil gaan maken, zet hij in zijn etalage een kaart „Bedien uzelf". Alle waar is geprijsd, en niets verdwijnt, of er komt geld voor in de plaats. Op de drempels van duizenden kleine woningen in de Deensche hoofdstad kunt u 's morgens vroeg slordig geld zien liggen. Dat is voor den melkboer. Later baalt de bewoner zijn melk, en misschien het wisselgeld, binnen. Geen onbevoegde heeft er aan geraakt. Of 't in grootere dingen ook zoo gaat Let eens op de fietsen Nederland en Denemarken zijn dé fietslanden in Nederland wordt er ijverig zwijntjes ge jaagd we koopen sloten en we lijden aan verordeningen, en toch verdwijnen onze karretjes. In Kopenhagen, waar ongeveer iedereen een fiets heeft (op 840.000 inwoners 400.000 fietsen is fietsendiefstal ongeveer onbekend. Zoo zeer althans, dat in de nabijheid van sportveld of schouwburg de fietsen der bezoekers bij duizenden op een open terrein staan, zonder sloten, zonder op passers, zonder politie, en niemand is ongerust, en iedereen vindt na afloop zijn rijtuig netjes op zijn plaats Een ander staal van fietsenveiligheid vlot wordt schuld erkend en veroor zaakte schade vergoed, ook al zijn er geen getuigen. Een fietser heeft zijn rijwiel een beetje zorgeloos neergezet, 1 komt terug en ziet, dat het geteisterd is door een aanrijding spaak gebroken, wiel verbogenMaar bijna zeker zit er aan het stuur een papiertje met de aansporing: „Bel op Centraal 9137" of iets dergelijks erkenning van schuld en bereidverklaring tot schadever goeding. Er gebeuren dagelijks honderden van die dingen in Denemarken. Maar van één geval moeten we beslist melding maken, omdat het misschien nog ver wonderlijker zal lijken dan alle andere. Een der weinige monarchen, die er nog op de wereld zijn en een, die meer persoonlijke macht geniet dan de meesten hunneris koning Christiaan X van Denemarken, bekend door zijn buitengewone lengte en zijn strakke militaire houding. Het Engelsche koningshuis staat bekend voor zijn democratie, voor zijn meeleven met het gewone volk, vooral de laatste vijf tig jaren. Maar al wandelt de Engelsche koning nog zoo alleen en achteloos dooi' de een of andere Londensche buurt, hij heeft toch steeds een degelijke bewaking bij zich. Koning Christiaan van Dene I marken echter gaat iederen dag absoluut j zonder gevolg of bewaking uit. Soms j gaat hij vroeg in den morgen uit rijden. Of hij wandelt 's middags door de volte, voor zijn pleizier of om een boodschap te doen. Duizenden onderdanen herkennen hem. Andere duizenden vinden het zoo iets gewoons, dat zij niet eens meer op hem letten. Als vorst is hij buitengewoon populair als mensch kan hij zooveel persoonlijke vrijheid genieten als hij maar wil. De Denen eerbiedigen zijn rechten, en vertrouwen daartegenover, dat hij als vorst ook doen zal, wat goed is voor hen en voor het vaderland. Een Deen vindt dit alles niets bijzon ders. Ongetwijfeld hebben eerlijkheid en vertrouwen onder de individuen veel bijgedragen tot de welvaart der natie. Wijsgeerige Denen zijn daar zelf ook van overtuigd, en gelooven stellig, dat hun land (en de Scandinavische nabuur landen) door diezelfde politiek vrij is gebleven van oorlog en internationale strubbeling. Een wijsgeerige Deen verbaast zich, dat het systeem van vertrouwen ook niet tusschen de volkeren wordt toegepast. „Is het verstandig," vraagt hij, „schat ten uit te geven aan bewapening, het volk uit te mergelen met belastingen en zijn buren ongerust te maken, om na al die narigheid tot de ontdekking te komen, dat de verworven toerusting alweer verouderd is, en de pret weer van voren af aan moet beginnen I Was het niet veel verstandiger, als de volkeren zichzelf beschouwden als ge wone individuen, hun kaarten op tafel legden en eerlijk met elkaar onderhan delden en hdndelden Wij kunnen slechts hopen op den grooten dag, die zulk een toestand zal aanschouwen. Denemarken heeft voor zichzelf de eerste voorwaarde al ver vuld. Dus mogen we een eeregroet bren gen aan den eerlijken Deen, en hem een tikje benijden. Moge zijn vertrouwen nooit beschaamd worden. Is Uw schoonheid niet Uw kostbaar ste bezit? Wat vraagt Uw huid om te kunnen leven en jong te blijven? Een zeep, die aan het doel beant woordt: Palmolive, de zeep, die met olijfolie bereid is, de zeep van de beroemde Uanadeesche vijfling. Haar roomachtig schuim doet wonderen voor de huid. Het maakt baar zacht en doet de natuurlijke schoonheid tot haar recht komen. Neemt schoonheid in voorraadkoopt vandaag nog drie stukken Palmolive. Slapl leid en zoo n verwe liet gevoel dat zijn dingen, die kunnen voor komen worden. En zoo gemakkelijk Kijk eens hoe anderen jong blijven, levendig en opgewekt, altijd pittig en kerngezond zijn. doordat zij tweemaal per jaar gedurende een week of zes een Sanntogen kuur rulgen. Driemaal per dag na het eten een paar schepjes Sanatogen in een glaasje water, dat is alles waarmee /ij hun jeugd behouden. Volg ook deze methode van twee kuren per jaar. begin maar eens met Sanatogen en U zult zien, dat I spoedig een om I 'w jeugd he nijde vrouw zult worden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 35