DE MARKIES VAM BETE en zijn f540. zijn eehtgenoote en zeven kinderen. In die dagen zullen zij nooit nalaten een bezoek te brengen aan „Bob", den man, die wel den eenzaamsten post be kleedt uit den heelen staf bedienden der Bates. Bob woont namelijk op het kasteel Cock, een kilometer of tien van Cardiff gelegen. Vroeger was dit een onneembare vesting, totdat het onder Crom well grootendeels verwoest werd. Lord Bute heeft er een klein vermogen voor uitgegeven om het tot z'n oorspronkelijken staat te laten restaureeren. Nu is het een juweeltje van een kasteel, alles is er echt aan, maar. Bob woont er reeds veertien jaren, zonder dat een der Bates het ook maar voor een maand betrokken heeft De „oude" mnrltics De tegenwoordige markies van Bute is een vrien delijk man. Van openbaar vertoon is hij wars, nooit zal hij de aandacht trekken door bijvoorbeeld op de monstratieve wijze een groot bedrag aan chari tatieve instellingen weg te schenken. Is echter ook maar de geringste van zijn bedienden ziek, dan zal de markies niet rusten alvorens de bekwaamste artsen gedaan hebben wat zij kunnen. Hij is nederig, hoewel hij wel naar zijn stand ge respecteerd wil worden. Zoodra echter zijn rechten dreigen geknot te raken, houdt hij halsstarrig voet bij stuk en. geen geld of macht ter wereld kan hem een duimbreed doen wijken. De gemeente Cardiff had enkele jaren geleden een stuk grond van hem gekocht voor anderhalf millioen gulden. De markies maakte daarbij echter de bepaling, dat zonder zijn toestemming geen enkele boom op dit terrein mocht worden geveld. Een der hoornen werd een gevaar voor het verkeer, maar het kostte heel wat moeite van den markies toestemming te krijgen den boom om te hakken Tot voor kort had de markies ook zeggenschap in de architectuur van Cardiff. De gemeente had een aantal gebouwen laten ontwerpen om daar ver schillende diensten in onder te brengen. Het waren moderne ontwerpen, gedurfd en fraai van opzet, maar de markies wees ze met groote beslistheid van de hand. „Als dat een voorbeeld moet heeten van moderne goede architectuur," riep hij uit, „dan dank ik den hemel voor mijn kasteel De markies won het pleit. Nu hij zijn bezittingen aan Cardiff verkocht he "t, zal zijn stem echter op verschillend terrein wel aan invloed hebben ingeboet. Het kasteel Cardiff, een der 'meest luxueus iiigerirhte kasteelen van Ent/eland. l)it. kasteel was bij de ver koophui runde bezittingen te 'Cardiff niet. inbegrepen De tegenwoordige markies ran Dateeen afstam voeling der oude Sehotsehe koningen. Door zijn domeinen van Mount Joly te verkoopen, heeft de markies van Bute enkele weken geleden de grootste transactie in de geschiedenis van 't Engelsche grondbezit voltrokken. De prijs, dien hij voor deze bezittingen heeft gekregen, bedraagt f 180.000.000. Zij omvatten de helft van de stad Cardiff, 'n aantal dokken, uitgestrekte landerijen, 'n deel der stad Penarth en meerdere dorpen. Het vermogen van den markies van Bute wordt geschat op vijf honderd veertig millioen gulden en door de mammouth-transactie door hem enkele weken geleden voltrokken, waarbij o.a. de helft van de stad Cardiff verkocht werd aan een groep Londensclie grondspeeulanten. heeft hij de aandacht der geheele wereld op zich gevestigd en velen nieuwsgierig gemaakt naar den oorsprong van dit geweldige vermogen. Deze transactie zou nimmer voltrokken zijn, indien niet de grootvader van den markies 'n honderd jaar geleden zich alle weelde ontzegd had en zijn bezittin gen had vastgelegd in 'n onaanzienlijk visscliers- plaatsje, thans een der grootste havensteden der wereld. Deze grootvader nam om zoo te zeggen een hypo theek op 't heele dorpje Cardiff, 'n hypotheek, die wel haar rente heeft opgebrachtDe Butes hebben hun millioenen uit de steenkolen van Zuid-Wales, maar de dokken, door den grootvader van den tegenwoordigen markies gebouwd, hebben den eigenlijken stoot ge geven tot het vormen van het fabelachtig fortuin. Pe oorsprong der Butes Lord Bute is een afstammeling van een der negen tien zonen van den Schotschen koning Robert III. Deze zoon kwam in 1766 naar 't Zuiden, op zoek naar een bruid en hij vond die in Wales het was 'n dochter van een edelman. Als bruidsschat bracht zij mee 'n inkomen van ruim twee millioen gulden per jaar als opbrengst uit de rijke steenkolenmijnen van haar vader en met dit kapitaal begon de grootvader van den tegenwoor digen markies van Bute het kustplaatsje Cardiff uit te bouwen tot een havenstad, die weldra Liverpool moest voorbijstrevenDe stad dankt haar tegen woordige positie grootendeels aan dezen genialen telg van het eeuwenoude geslacht der Butes. D« qrori Tan liull fwrlwin Bij zijn dood Het hij z'n zoon John, den derden markies van Bute, reeds een geweldig vermogen na, hetwelk deze op zijn beurt wist te vermeerderen. Onder andere interesseerde hij zich sterk voor druivencultuur en zijn producten veroverden op snelle wijze de wijnmarkt. Het meest echter bleven de dokkeu opleveren. De tonnage van schepen, die van deze dokken gebruik maakten, bedroeg in 1839 6.022 ton, in 1840 41.593 ton en in 1894 4.428.436 ton Daarnaast maakten de Butes geweldige winsten met grondspeculaties. Een gedeelte van hun grond bij Cardiff bestond uit woest moerasland. Zij schon ken dit aan de stad, en 't gemeentebestuur liet er een park op aanleggen, hetgeen tienduizenden guldens kostte. Roath Park, zooals het genoemd werd, was inge sloten door grond in eigendom der Butes. Deze grond nu steeg geweldig in waarde, want het park werd de villawijk der stad. Het sprookjeskasteel De markies van Bute heeft twaalf titels en even veel kasteelen en buitengoederen, die door hem worden bewoond. Het grootste en verreweg het mooiste dezer kasteelen is 't Cardiff-kasteel, dat dateert uit den tijd der Romeinen. Het is een der meest luxueus ingerichte kasteelen van Engeland het heeft nog de schittering der middeleeuwen en als de markies met zijn gezin het betrekt, worden zij bediend door vijftig dienaren, gestoken in kostbare livrei. Koning Eduard VII en zijn opvolgers hebben allen gedineerd in de schitterende eetzaal van het Cardiff- kasteel, met haar prachtige muurschilderingen, gewijd aan gebeurtenissen uit het grijze verleden. Beroemd is ook de trap met de gouden treden in dit kasteel en de imposante bibliotheek met haar onschatbare waarde aan zeldzame boeken. Een der merkwaardigste vertrekken van het kasteel is de Arabische kamer, met een verguld plafond en kostbaren marineren vloer. Typisch is ook de schoorsteen in een der slaap kamers. Deze is ingelegd met alle soorten gesteente, die op het grondgebied der Butes gevonden worden. Het herinnert hen steeds aan.de bron van hun on- begrensden welstand. Het Cardiff-kasteel wordt gewoonlijk rond Kerst mis voor een maand betrokken door den markies,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 28